Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları

Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Telaşa düşmeden yaz aylarında fit kilonuza ulaşabilir hatta düzenli kilo vermeye başlayabilirsiniz. Karşılaştığınız ve size önerilen her diyet listesini uygulamayın. Besin değeri orantısı olan diyetisyenlerce kabul edilip onaylanan ve sağlıklı olan tek diyet…

Diyet içeriğinde %50-60 oranında karbonhidrat, %20-30 oranında yağlar ve %10-20 oranında protein bulunmalıdır. Organizmanın enerji metabolizması, bu oranlar üzerinden hareket eder.

Enerji olarak kullanılan temel besin karbonhidrattır. Hareket etmemizi sağlayan, insülin ve kas hücrelerine giren glikozdur. Yetersiz karbonhidrat alımı, enerjinin düşmesine ve fiziksel aktivitenin yavaşlamasına sebep olur.

Diyet içeriğinde %50-60 oranında karbonhidrat, %20-30 oranında yağlar ve %10-20 oranında protein bulunmalıdır.

Bedenimizde kalp ve beyin başta olmak üzere, pek çok organımızın yaşam kaynağı glikozdur. Hatta kalp ve beyin için bu o kadar önemlidir ki; insülinden bağımsız olarak glikozu hücre içine alıp kullanırlar.

Zayıflamak istiyorsanız, diyetinizde karbonhidrat, protein ve yağ oranları sabit olmalıdır. Yetersiz karbonhidrat alımı, performans düşüklüğüne ve organ fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilir.

Sadece protein veya karbonhidrat tüketimine yönelik diyetler, hiçbir bilimsel kanıta dayanmaz. Ayrıca uzun süre uygulanması sonucu, kas erimesi, karaciğer yağlanması, bazı organ bozuklukları ve kan şeker metabolizmasının bozulmasına yol açabilir.

Sadece protein veya karbonhidrat tüketimine yönelik diyetler, hiçbir bilimsel kanıta dayanmaz. Ayrıca uzun süre uygulanması sonucu, kas erimesi, karaciğer yağlanması, bazı organ bozuklukları ve kan şeker metabolizmasının bozulmasına yol açabilir.

Sağlıklı Diyet İyi Bir Diyetisyenden Geçer

Maalesef diyet listelerimizi genellikle internetten buluyoruz. Vücudumuz o diyet listesi için uygun mu, hangi bölgemizden kilo vermek istiyoruz, o diyet listesindeki günlük kalori bizim hayat tarzımıza uyumlu gibi soruları boş veriyoruz. İşte bu noktada diyetisyenler devreye giriyor.

Diyetisyenler aslında bir diyet listesi önermeden önce sizin vücut yapınızı ve değerlerinizi öğreniyor. Bu değerlere göre ihtiyacınız olan kalori miktarını ve haftalık vermeniz gereken kilo miktarını da çıkarıyor.

Kısacası zayıflamak istiyorsanız, önce mutlaka bir doktora ve diyetisyene başvurun. Ne kadar fazla kilonuz olduğu ne kadar zamanda verebileceğiniz ve bölgesel yağlanma oranınız tespit edildikten sonra, size özel hazırlanmış bir diyet programı uygulayın.

Yoruma kapalı.