SAĞLIKLI KALMANIN 5 ALTIN KURALI

Sağlıklı Yaşayalım Ama Nasıl ?

Birçoğumuz uzun bir hayat yaşamak şüphesiz en büyük hayalidir. Tabi bu süreçte sağlığımız da yerinde olsun isteriz. Çünkü sağlığımız yerinde olduğunda daha enerjik, mutlu ve pozitif bir hayat süreriz. Böylelikle hem fizik olarak güzel bir görünüme sahip olabiliriz. Bunun için hayata karşı 5 altın kural koymamız bize oldukça fazla avantaj sağlar.

Peki, bu 5 altın kural nedir? 

Ne kadar sağlıklı beslenirsek, kaliteli ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlarsak o kadar enerjik oluruz.

Dengeli Beslenmek:

Dengeli beslenme konusunda en önemli nokta vücudumuzu iyi tanımak. Hangi besine ne kadar ihtiyacımız varsa o kadar tüketmeliyiz. Çünkü gün içerisindeki bütün enerjimizi beslenmemize borçluyuz. Ne kadar sağlıklı beslenirsek, kaliteli ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlarsak o kadar enerjik oluruz. Mesela günde haşlanmış yumurta ve taze yeşillikler size harika bir enerji vermenin yanı sıra tokluk hisside kazandıracaktır. Bu süreçte meyveler ve çiğ kuruyemişleri yanımızdan ayırmamalı hafif ve lezzetli tatlı ara öğünler olarak tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Tabi bu süreçte bol bol su tüketmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Spor Yapmak:

Genç ve dinamik kalmanın iksiri olarak bilinen en önemli şeylerden biriside spor yapmaktır. Fakat spor yapılırken dikkat edilmesi gereken şeyleri de göz ardı etmemeliyiz. Mesela sağlıksız ve yağlı besinler tüketmek yerine lif ve protein oranı yüksek besimler tüketmeyi tercih etmeliyiz. Vücudumuza ne kadar fazla lif ve protein girerse yağ ihtiyacımızda o oranda azalacaktır. Böylelikle hem hafif bir beden hem de sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz. Spor için zamanım yok diyorsanız yarım saat hafif tempoda yürüyüş de sizin için yeterli olacaktır.

Stres sadece iş değil ev ve aile ortamında da olabilir. Bu durumu engellemek için kafamızdaki negatif düşünceleri bir kenara bırakmalı ve sizi mutlu edecek şeylere yakın olmalısınız.

Stresten Uzak Kalmak:

Çalışma ortamının stresi hayatımızda olmazsa olmaz durumuna getirdiği gerçeğiyle ne yazık ki birçoğumuz baş başayız. Fakat bu tarz durumlarda çalışma ortamımızdan uzak kalamasak da mutlaka kendimizi stresten uzak tutacak motive edici şeylere yakın tutmalıyız. Mesela bugün bir iş yaptınız ve sorunsuz bitti. Kendinizi sorunsuz bir iş yaptığınız için ödüllendirmeli ya da ben bu işi yapabiliyorum gibi cümleler kurmalısınız. Stres sadece iş değil ev ve aile ortamında da olabilir. Bu durumu engellemek için kafamızdaki negatif düşünceleri bir kenara bırakmalı ve sizi mutlu edecek şeylere yakın olmalısınız. Stres size yeme alışkanlığı kazandırabilir ve kilo almanız konusunda destek olabilir.

Sevdiğiniz Şeylere Zaman Ayırın:

İnsanı en çok mutlu eden şey sevdiklerine ve sevdiği şeylere yakın olmasıdır. Çünkü sevdiklerimizle ilgilenirken dünya ile ilişkimize bir süre ara vermiş oluruz. Böylelikle de hem beyin hem de ruhen kendimizi dinlenmiş hissederiz. Mutlaka bir hobi edinin ya da hobinizi keşfedin. Size iyi gelen şeyler sizi genç ve dinamik kılacaktır. Her zaman sevdiğinizi söylemekten vazgeçmeyin.

Zararlı alışkanlıklarımız hem bedenimize hem de sağlığımıza oldukça fazla zarar verir.

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun:

Zararlı alışkanlıklarımız hem bedenimize hem de sağlığımıza oldukça fazla zarar verir. Üzerimizde bıraktığı kötü kokular sayesinde de katıldığımız ortamlarda bizi mahcup eder. Aynı zamanda kötü alışkanlıkların en yaygın olanlarından birisi olan sigara sadece bize değil sevdiklerimize de dumanıyla çok fazla zarar verir. Organlarımızı zedeler ve zamanla birçok hastalığın başlamasına neden olur. Fakat bu alışkanlıklardan uzak kalırsak vücudumuz daha dirençli ve sağlıklı olur. Organlarımız zarar görmez. Sağlık ve uzun bir ömür bizi bekler.

Yoruma kapalı.