Sağlıklı Kilo Alma

Çok zayıf olmanın da kötü yanları olmaktadır bir birey için. Bu yazımızda kişinin sağlıklı bir şekilde alabileceği kiloları tavsiye olarak hazırlamış bulunmaktayız.

– Kilo aldırıcı proteinler için satış yapan yerlerde bulunmaktadır. Protein tozları sağlıklı kişiler için az miktarda kullanılabilmektedir. Ağırlık çalışanlar ise protein tozu kullanımı dikkate değer bir şekilde kas kitlesi artışı yaşamaktadırlar.

– Her 3 saatte bir yemek yemelisiniz. Sık sık yemek abur cubur anlamına gelmemektedir. Amaç sağlıklı kilo almanızdır. Ara öğünler de fındıki fıstık ezmesi, kuru meyve veya avokado da yiyebilirsiniz. Bu öğünler hem besleyici hem de kalorileri yüksek besinlerdir.

– Kilo almanın tek yolu vücudunuz ihtiyacı olanından daha fazla şekilde kalori almaktır.

– Hızlı kilo almak isterseniz günde 700 – 1000 kalori almanız gerekmektedir. Eğer yavaş ilerlemek istiyorsanız 300 – 500 kalori fazladan almanız gerekmektedir.

– Uyandıktan sonra en geç 1 saat içerisinde kahvaltınızı yapın. Sıkı bir kahvaltı her şeyi çözecektir. Kalorisi bol bir kahvaltıyı alışkanlık haline getiriniz.

– İştahınız olmasa bir az bir yürüyüş ile iştahınızı açabilirsiniz. En sevdiğiniz yiyeceklerden de bir miktar yemeniz iştahınızı açmanıza yardımcı olacaktır. Kokusunu, tadını sevdiğiniz baharatları da bu aşamada kullanabilirsiniz.

– Yediklerinizin kalorisi yüksel gıdalar olmasına dikkat ediniz. 100 gram ham pirinç 380 kalori olmaktadır, 100 gram ham ıspanak ise 25 kalori olarak bilinmektedir. Midenizi düşük kalorilerden uzak tutmalısınız.

– Sağlıklı yağlar, kaju fıstığı veya zeytin yağı gibi besinler yemelisiniz. Bu gıdalar hem besleyici hem de kalorileri yüksek gıdalardır.

– Yüksek miktarda protein elde etmelisiniz. Egzersizler de de kas kitlesi artışı için protein şarttır. Diğer türlü sadece yağ olarak kilo alacaksınız. Protein olarak, et, peynir, balık, süt, yumurta, tavuk, fasulye gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

Öğün Aralarındaki Atıştırmalıklar İçin Kısaca Bilgiler
1- Kilo almanın yolları denince akla gelen yiyecekler genel olarak kuruyemişlerdir. Hem sağlıklıdır, besleyicidir ve kalorisi de yüksektir. Fındık kalorisi yüksel ve kilo aldırabilen yiyecekler arasındadır. 100 gramında 700’den fazla kalori içermektedir. Ayrıca kalsiyum ve lif açısından fazlasıyla zengindir.

2- Zeytinyağı bol kalorilidir. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı da koruyucu bir etkisi vardır. Bir kaşık bile içtiğinizde ilk başta kötü gelse de alıştığınız takdir de kötü gelmeyecektir. Eğer içemiyorsanız da markana da domates sosuna bolca katabilirsiniz. 1 çorba kaşığı tam olarak 90 kaloridir.

3- Fıstık ezmesi 100 gramda 500 kalori içermektedir. Yaklaşık olarak %50 sağlıklı yağlara sahiptir. %25 ise protein bulundurmaktadır.

4- Karışık kuruyemişler, meyve kuruları, yoğurt, yumurta, sandviç, tam yağlı süt.

5- Orta boy bir çikolata 250 kaloridir.

6- Bir bütün avokado ise 230 kaloridir.

Bu önerilerimizle sağlıklı bir şekilde kilo almanız kolaylaştıracaktır. Fakat hala bunları yapmanıza rağmen kilo alamıyor iseniz mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Yoruma kapalı.