Sağlıklı Kilo Verme

İnsanlar her zaman aşırıya kaçtıkları davranışların sıkıntılarını çekmiştir. Çağımızın en büyük hastalığı olan kilo da bu aşırıya kaçma davranışlarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kilolu insanlar bu evrelere yaşantılarına dikkat etmemesi sonucu geldikleri bilinen bir gerçektir. Ancak kilo problemi eğer genetik bir rahatsızlık yoksa aşılamayacak bir şey değildir. Kilo verebilmek için tek yapılması gereken düzene sokulmuş bir beslenme ve tabi ki de olmazsa olmazımız olan spor.

Unutulmaması gereken bir şey varsa; hızlı zayıflamak uğruna sağlığınızı hiçe saymamanız gerektiğidir. Hızlı kilo verebilirsiniz ancak hızlı kilo verirken, sağlığınızı korumaya özen göstermelisiniz.

Örneğin bazı diyetler sizlere haftada 5-6 kilo gibi uçuk rakamlar sunuyor. Ancak bilmeniz gerekiyor ki, bu diyetler sağlığınıza çok zararlı ve vaat ettikleri gibi yağ yakmanıza yardımcı olmuyor. Bu diyetler vücudunuzda bir miktar su ve kas dokusu kaybına neden olmaktadır. Kas dokusu kaybına neden olması demek, tabiri caizse “Kaş yapayım derken, göz çıkarmak.”
Sağlıklı kilo verebilmek için yapmanız gereken bazı olaylar mevcut. Bu olayları koşulsuz şartsız kabul edip, hayatınızın her alanına yayabilirseniz; tebrikler artık kilo veriyorsunuz. Peki, ama nedir bu yapılması gereken şeyler?

Şekerden Uzak Durun
Bu tavsiyeyi her yerde, abartısız her sağlık forumunda bulabilirsiniz. Şeker kilo vermeye çalışanların baş düşmanı niteliğinde özelliklere sahip. Vücuda yaptığı etkiler kilo vermenizi çok zor bir hale getirmekte. Sağlıklı kilo vermenin altın kuralı olan “boş kalori veren yiyeceklerin hayattan uzaklaştırılması” kuralına tamamen karşı olan şeker, verdiğiniz tüm emeklerin boşa çıkmasına neden olacaktır. Elbette her şeyin vücuda bir yararı var ancak sebze ve meyvelerden alınan şeker zaten vücudumuza yeterli olmaktadır. Ayrıca vücuda alınan şeker, vücuda yarardan çok zarar vermektedir. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçi olan bireyler, şekeri bırakarak yağ tabakalarını azaltabilirler.

Protein Tüketimini Arttırın
Sağlıklı kilo verirken aynı zamanda da yağlarını yakmak isteyenlerin en büyük dostu alacakları proteindir. Bilimsel çalışmalar proteinlerin vücuttaki yağlanma ile savaştıkları gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca diğer besinlere göre tok tutma süreleri de daha fazla olan proteinlerin, gün içerisinde daha az kalori almanıza yardımcı olacak bir artısı da vardır. Proteinlerin metabolizmanızı hızlandıran özelliği de daha kolay kilo vermenize yardımcı olacak bir özelliğidir.

Yağ Tüketmeyi Tamamen Kesmeyin
Ne kadar kilo vermeye engel besinler olsa da, diyete başladığınız zaman yağları direk kesmeyin. Çünkü vücudunuza en çok enerji veren besin türleri karbonhidratlar ve yağlardır; iki besin türünü de birden azaltmak güçsüzleşmenize ve bitkin düşmenize neden olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, her tür besinde olduğu gibi yağlarda da kaliteli olanını tercih etmektir. Patates kızartması, hamburger gibi yiyeceklerdeki yağlar yerine cevizdeki, bademdeki, fındıktaki yağları tüketmeniz size daha da katkı sağlayacaktır.

Yoruma kapalı.