Sağlıklı Kilo Vermenin İpuçları

Sağlıklı Kilo Vermek

Bol bol su içmek, yeterli proteini karşılamak, sağlıklı karbonhidrat tüketmek, ağırlıklı olarak meyve ve sebze yemek, çeşitli yiyecekler yemek kilo verirken sağlıklı olarak vermenize yardımcı olur. Tabi kilo verirken asla terk edilmemesi gereken ise spor veya çeşitli egzersizler yapmak.

Bol bol su içmek

Günlük yaşantımızda bir gün müddetinde birçok içecek içeriz ve bu içecekler çoğu zaman şekerli veya asitli olur. Hele ki çay denince insanlarımız için akan sular durur. Bu tür içecekler vücutta kafein ve şeker fazlalığı, B vitamini emiliminin artması gibi çeşitli istenmeyen durumlar ortaya çıkarır. Bu sebeple tüketebileceğimiz en sağlıklı içecek olan suyu bol bol tüketmemizde fayda var. Neticede su en büyük ilaçlardan birisidir.

 

Meyve sebze tüketmek

Su ve posa oranı sebebiyle doyurucu özelliği de olan meyve sebzeler gülük yaşantımızda birer öğün ögesi haline gelebilir. İçerisindeki yüksek doğal su oranı vücudumuzun su ihtiyacında çok yardım sağlayan bir özelliğe sahip olan meyveler bunun yanında vitamin ihtiyacımızı ve şeker ihtiyacımızı da karşılamakta. Sebzeler de vitamin ihtiyacımızın yanında gerek sahip oldukları tuzlu veya farklı tatlar sebebiyle tokluk hissimize yardımcı olmakta.

 

Doğru ve düzenli protein alımı

Düzenli protein alımı kasların sağlıklı olması bakımından önemlidir. Fakat protein alırken doğal olarak almak, piyasada satılan protein tozlarına rağbet etmemek gereklidir. Her ne kadar doğala yakın üretildiği söylense de adı üzerinde doğala yakın olarak nitelenmekte ve katkı maddeli olarak ambalajlarda satılmakta.

 

Çeşitli yiyecekler tüketmek

Çeşitli yiyecekler tüketmenin faydası her türlü faydalı besin gruplarından faydalanmak. Günümüzde kullanılan haplar vs. tüm besin gruplarını bünyesinde bulundurmamakla birlikte birçok zararı bünyesinde bulundurur. Bu nedenle daha çeşitli besinler tüketerek düzenli miktarlarda her besin grubundan faydalanmak gerekir.

 

Karbonhidrat tüketimi

Günlük alınan enerjinin büyük bir kısmını karbonhidratlar oluşturmakta. Bu sebeple karbonhidrat alırken sağlıklı ve size zayıflarken en çok faydası dokunanı almanız sizin için daha elverişli olur. Un, şeker, pirinç, çikolata, asitli içecekler ve makarna tarzı kalitesiz ve sağlıksız karbonhidrat içeren besinler yerine tahıllı tam buğday ürünlerini, patates, bulgur ve yeşil sebzeleri tercih edebilirsiniz. Bu tür sağlıksız karbonhidratlar aşırı kilo artmasına ve zor yakılmasına sebebiyet verir.

BAKINIZ: Kas Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yoruma kapalı.