6 Maddede Sağlıklı Yağ Yakma Yolları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dönem dönem vücudumuzdaki fazlalık yağlardan kurtulmak isteriz. Bu süreci de çok hızlı bir şekilde planlarız. Ancak bu aşırı istek bize birçok şeyi hatalı yaptırtır. Kilo verme sürecine girdiysek şunu bilmeliyiz ki, sadece yağ yakarak kilo vermeliyiz. Aksi durumda kasların gücü azalır ve vücut zayıf düşer. Buradaki amaç kaslarımızdan değil yağlarımızdan kurtulmak olmalıdır. Sadece bu şekilde ince, fit ve sağlıklı bir görünüşe kavuşabiliriz. Bu noktada iki yoldan birini seçmeliyiz:  Sağlıksız Beslenme ile Diyet Yapılır mı? veya Sağlıklı Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir ? Biz, bu yazımızda sağlıklı yağ yakmanın yani sağlıklı kilo vermenin yolları konusuna değineceğiz.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Sağlıklı yağ yakma süreci çok fazla detay ve alışkanlığa bağlı olarak gelişmektedir. İşte, sağlıklı yağ yakmanın yolları!

1 – Kahvaltı

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Gerek yağ yakmak olsun gerek sağlıklı yaşam olsun, sabahların vazgeçilmesi sağlıklı ve güçlü bir kahvaltıyı hayatımıza oturtmalıyız. Kahvaltıda protein çeşitliliği bakımından zengin yiyeceklere ağırlık verelim.

Gün içinde kullanılacak enerji için de sağlıklı karbonhidratlar tüketilmelidir. Zeytinyağı ve bol lifli yiyecekler ile de açlığımızın daha uzun bir süreye yaymak mümkündür. Bu şekilde acıkma krizleri baş göstermez ve gün içerisinde vücut yağ yakımı işlemlerine başlar.

2 – Su

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Kahvaltı bu şekilde yapılıp, bu da standart haline getirilirse, yağ ile savaşma süreci başlamış demektir. Buradaki en önemli yardımcı görevi de suya düşüyor. Düzenli ve yeterli miktarda su tüketimi de yağ yakımına destek olacaktır. Dikkat edilecek husus düzenli ve yeterli olmasıdır. Çok fazla yapılan tüketim yarar değil zarar getirir. Ayrıca su öyle bir oturuşta 1 litreyi bir anda içmek şeklinde değil, ara ara az şekilde tüketimler ile daha sağlıklıdır.

3 – Protein

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Protein ağırlıklı tüketim biçimi oluşturulmalı. Her bireyin günlük alması gereken protein miktarı yaklaşık olarak kilonun 0,7 ile çarpılmasıyla belirlenir. Eğer düzenli spor yapıyorsanız bu oran 1 grama yükselir. Daha ağır sporlarda ise minimum 1,5 gram ile çarpılmalıdır. Bu şekilde protein alımı düzenli olarak yapılırsa kasların korunarak güçlenmesine olanak sağladığı gibi zamanla açlık hissi de ortadan kalkacaktır. Proteinle beslenmek yağ yakımının en büyük yardımcılarındandır.

4 – Karbonhidrat

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Bir başka yanlış bilinen konu ise karbonhidratın, yağ yakma ve kilo verme sürecini sekteye uğrattığıdır. Karbonhidrat vücuda enerji veren bir maddedir. Protein ve yağ ile birlikte mutlaka olması gerekir. Tüm bu maddelerde en önemli nüans miktarlarıdır. Vücudun normal şartlarda sadece günlük aktivitelerde kullanmak için bir miktar karbonhidrata ihtiyacı vardır. Karbonhidrat alımı komple kesilirse, vücut bu ihtiyacını proteinden alır ve kaslara zarar verir. O sebeple karbonhidratı hayattan çıkartmamak gerekir. Gereğinden daha çok tüketimi ise malesef ki kiloya neden olur.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Uygulanan diyet programları içerisinde karbonhidrat hesabı da protein hesabının yarısı kadar miktarlarda hesaplanarak alınır. Vücut geliştirme ile uğraşanlar ise tıpkı proteinde ki gibi kilo başına 1,5 gramlara kadar çıkar. Burada ki en önemli nokta karbonhidrat, sporla birlikte tüketilirse çok daha faydalı bir hale dönüşür. Aksi durumda fazla alımlar vücutta yağ depolamaya dönüşür. Karbonhidratların beyaz un ve pirinç gibi gıdalar yerine, baklagillerden, esmer pirinç ve tam tahıllı ekmeklerden temin edilmesi yararlı karbonhidrat için daha iyi olacaktır.

5 – Sağlıklı Yağ Yakma İçin Yağa da İhtiyaç Var

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları
Yağ yakımının en önemli etkenlerinden biri de sağlıklı yağ kullanımından geçiyor. Tereyağ ve zeytinyağı sağlıklı yağlar evet ama bunların en makbulü besinlerden direkt alınan yağlardır. Bunun içinde ceviz başta olmak üzere çiğ kuruyemişler ve avokado gibi gıdalar sağlıklı yağ bakımından çok önemli ürünlerdir.

6 – Metabolizmayı Hızlandırmak

coffee

Metabolizmayı hızlandırmak, daha fazla ve daha hızlı yağ yakmak için önemli bir yoldur. Alınan fazla kalorinin hızlıca vücuttan atılması için yani hızlı yağ yakmak için metabolizmaya çok iş düşüyor. Metabolizmayı hızlandırmak için yapılacakların başında kahve içmek geliyor. Kahve verdiği enerji ve içindeki kafein nedeniyle metabolizmayı hızlandırır veya yağ yakımına destek olur.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Yağ yakımına bir diğer destek de yeşil çaydan gelir. Düzenli içilen yeşil çay, yağ yakımı sürecini hızlandırdığı gibi vücuttaki ödemi de atarak daha rahat kilo vermeye yardımcı olan büyük bir etkendir. Kahve kadar etkili olan yeşil çay, kafein tercih etmeyenlerin ilk tercihi olmalıdır.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları
Greyfurt ve Limon gibi C vitamini içeren gıdaları almanın yanı sıra acı biber, zencefil ve köri gibi baharatları kullanmak da metabolizmayı hızlandıran etmenlerdendir. Özellikle yemeklerde tuz yerine o tadı vermesi için bolca baharat kullanmanız sağlık açısından da çok faydalıdır. Kilo vermek için limon suyu uzun süre kullanımda metabolizma hızını arttırmaktadır.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları
Daha fazla kilo vermek için ne kadar çok beslenme programı uygularsanız uygulayın aynı zamanda sporu ve egzersizleri ihmal ediyorsanız tam sonuca ulaşmanız ne yazık ki mümkün değildir. Spor yapıldığında ilk yakılan ve enerjiye harcanan karbonhidrattır. Bu sayede fazla alınan karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde vücuttan atılarak yağa dönüşmesi engellenmiş olur. Tüm bunlarla birlikte sabretmekte önemlidir. O yağlar vücutta bir anda oluşmadığı gibi gitmesi de kolay olmayacaktır. Ancak spor ve zaman ile düzenli ve sağlıklı bir hayata kavuşulur.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Bağlayacak olursak, yağ yakımı için yapılması gerekenler listesinin başında yağ yakıcı besinler tüketmek gelmektedir. Hızlı yağ yakmak için ilaç kullanmak çok sağlıklı bir karar değildir. Bunun yerine yağ yakımı kürü hazırlama teknikleri ya da hızlı yağ yakmak için ne yemeli sorusunun cevabı bulunmalıdır. Yağ yakımı için beslenme programı uygulamak ve hedeflere ulaşıldıkça bu programı yenilemek de ayrıca etkili bir süreç yönetimi olacaktır. Bu noktada yağ yakmak için ne içmeli sorusunun cevabı da bilinmelidir. Yağ yakımı nasıl gerçekleşir sorusunun cevabına da değindiğimiz yazımız ile ilgili merak ettiğiniz konularda yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yoruma kapalı.