Şeftali Kaç Kalori?

İnsanoğlunun estetik kaygısı yüzyıllardır süre gelen bir olgudur. Özellikle kadınlar bu konuda daha hassas davranırlar. Her dönem değişik yöntemler ve formüller kullanarak şişmanlığın çaresi aranmıştır. Günümüzde ise estetik kaygının yanı sıra sağlığımızı korumak amacıyla yediklerimize dikkat ederiz. Bu nedenle aç kalarak zayıflamaya çalışmak yerine, doğal besinler tüketerek sağlıklı yaşamanın önemini artık hepimiz kavramış durumdayız.

Şeftali yaz aylarında, mis gibi kokusu ve damakta bıraktığı lezzeti ile sofralarımızdan eksik etmediğimiz meyvelerinden biridir. Güzel şeyler hiçte masum denilmese de şeftali hem güzel hem de masum bir meyvedir.

Diyet listelerinde şeftali; lifli yapısı, düşük kalorisi ve sulu bir meyve olması nedeniyle tercihler arasındadır. Bu özellikleri sayesinde tok tutma özelliğine de sahiptir.

Sadece diyet listelerinde değil vücudumuzun sağlığı açısından tüketmekte fayda olan bu meyve C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri açısından zengindir.

Lifli yapısı sayesinde doğru tüketilmesi şartı ile kabızlık sorunlarını çözer. Aksi takdirde gaz ve şişkinlik yapması muhtemeldir.

Böbreklerden kum ve taş atılımı için destek olur. Fakat içerdiği potasyum miktarının fazla olması nedeni ile böbrek hastaları, doktor kontrolünde tüketmelidir.

İçerdiği karotenoid maddesi sayesinde kanser riskini azaltır.

Güçlü bir antioksidandır ki bu sağlığımız için çok kıymetli bir özellik olup, gençliğimizin bizi çabuk terk etmesini de önler.

Kalp dostudur, içindeki lutein ve zeaksantin sayesinde gözlerimiz için sağlıktır.

Hamilelik dönemlerinde yaşanan krampları önler.

Çikolata kadar olmasa da içindeki magnezyum sayesinde depresyonu engeller.

Ve daha sayamayacağımız birçok şifalı özelliğe sahip olan şeftali, kararında tüketildiği takdirde hem ruhumuz hem de vücudumuz için önemli bir nimettir. Hazırlanan pek çok diyette meyve olarak kullanılmasının nedeni içindeki şeker miktarının nispeten az olması ve kalori değerinin düşük olmasıdır. Şeftalinin besin değerleri aşağıdaki gibidir. Bu değerlerde 100 gr şeftali miktarı temel alınmıştır.

Kalori:               39kcal

Karbonhidrat:    9,54g

Lif :                    1,5g

Protein:              0,9g

Yağ:                   0,3g

A vitamini:          326,0 IU

C vitamini:          6,6mg

Potasyum:         190mg

Kalsiyum:           7,0mg

Demir:                0,3mg

Şeftalinin diyetlerde tercih edilmesinin nedeni düşük kalori değerine sahip olması ve lezzetinin bizi manen tatmin etmesidir. Zengin vitamin ve minerallere sahip olan bu güzel meyve, sağlığımız için biçilmiş kaftandır.

Yoruma kapalı.