Siroz Hastalığı Nedir ? Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İleri derece karaciğer rahatsızlığı olarak adlandırılan siroz hastalığı, kronik hastalıklar kategorisinde yer almaktadır.

Genel hatlarıyla çeşitli hastalıkların tetiklemesiyle, bazen de belirti göstermeyen sebeplerden kaynaklı olarak siroz karaciğerde farklı seviyelerde nüksetmektedir. Karaciğerin işleyişinde ve yapısal görevlerinde bozulmaların meydana gelmesiyle siroz hastalığının aşamaları başlar. Bu aşamalar ileri seviyelere ulaştığında ise hücre sayısında görülen azalmalar ile birlikte karaciğerin yapısı sert bir tabaka haline gelmeye ve küçülmeye başlar.

YouTube video

Normal şartlarda insan vücudunda kendini yenileyebilen tek organ karaciğerdir. Ancak siroz hastalığı ile birlikte karaciğerin bu işlevi körelmeye başlar. Dokusu sertleştiği için kan akışı tıkanmaya başlar ve farklı bölgelerde yeni damar yolları meydana gelir. Son aşamasına ulaştığı takdirde karaciğer yetmezliği tanısı konur. 

Karaciğer Sirozu Nedir ? Siroz Hastalığı Neden Olur ? 

YouTube video

Bir karaciğer hastalığı olan karaciğer sirozu nedir? sorusunun en temel cevaplarından biri alkol tüketimidir. Alkol içeren tüm keyif verici maddeler bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bunun yanında kronik Hepatitler olarak belirlenen Hepatit B ve Hepatit C, bir diğer temel sebep olarak belirlenmiştir. Nadir olarak görülse de aşağıdaki sebeplerden kaynaklı da siroz hastalığı nüksedebilir.  

YouTube video

 • Alkol etkisi olmadan gerçekleşen karaciğerde yağlanma durumu. 
 • Safra kesesi ve safra yollarında meydana gelen enfeksiyonlar ve tıkanıklıklar. 
 • Ağır doz içeren ilaç kullanımı. 
 • Aşırı şekilde demir ve bakır minerallerinin vücuda alınması.  
 • Kronik ilerleyen kalp yetmezliği sorunu 

Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

YouTube video

 Siroz hastalığı belirtileri, hastalığın ilk evrelerinde direkt olarak farkedilmez. İleri düzeye ulaştıkça ve karaciğerdeki zararın vücudu tam anlamıyla etkileyeceği seviyeye ulaştıkça fonksiyonlarını göstermeye başlar. Yaygın olarak görülen belirtilerin başında iştahsızlık ve istenmeyen şekilde kilo kaybetmek gelmektedir.

YouTube video

Bunun yanında sayılabilecek diğer belirtiler, 

 • Mide bulantısı ve akabinde kusma 
 • Vücut direncinde düşüklük ve kronik halsizlik 
 • Bacaklarda meydana gelen ödem 

YouTube video

 • Kansızlık 
 • Deride meydana gelen sebepsiz morarıklık ve kanamalar 
 • Kabızlık 
 • Karın bölgesinde asit kaynaklı şişme 

Siroz Hastalığına Ne İyi Gelir ?  

YouTube video

Siroz hastalığına ne iyi gelir dendiğinde elbette beslenmeden, günlük aktivitelere kadar birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemler tam anlamıyla hastalığı sonlandırmada değil, azaltıcı hatta önleyici konumunda uygulanmaktadır. Bu hastalığı atlatmak için bir uzman tarafından yapılan yönlendirmeler hastalık sürecinin gidişatını belirleyecektir. 

Siroz Hastalığı Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı  

https://youtu.be/LotWPBSyoC8

Siroz hastalığının oluşumunda da rol oynayan sağlıklı beslenme alışkanlığı hastalık sürecinde de dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Bunun sebebi siroz hastalarının sağlıklı kişilere göre besin ihtiyaçlarının daha fazla olmasıdır. Özellikle basit şeker ve fast food tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu ürünler karaciğerdeki yağ oranı miktarını arttıracak ve hastalık evresini zorlaştıracaktır.

YouTube video

1 – Yüksek Enerji

Her vücudun enerji ihtiyacı olduğu gibi, siroz geçiren bireylerde yüksek enerji edinimi iki katına çıkmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde erişkin bir hastanın alması gereken kalori 2300-3000 kalori arasında seyretmelidir. 

YouTube video

2 – Destekleyici Yiyecekler

Siroz evresinde olan kişiler için elbette uzman personeller tarafından beslenme ve destekleyici yiyecekler içeren listeler temin edilmektedir. Bu yiyeceklerin temelini, enginar, baklagiller, et ve yumurta, süt ürünleri oluşturmaktadır. Enginar, idrar söktürücü yönüyle vücuttan zararlı toksiklerin atılmasına yardımcı olacaktır.

YouTube video

Baklagiller, vücudun karbonhidrat ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak ürün grubudur. Et ve yumurta, baklagil tüketiminin gerçekleşmediği günlerde açığı kapatmaya yarayacaktır. Tahıl ürünleri de düzenli tüketimde vücuda gerekli enerjiyi sağlayacaktır. 

 Siroz için Vişne Suyu Faydalı mıdır ? 

kolay-diyet-listesi_siroz-hastaligi-nedir-siroz-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi

Siroz hastalığı için vişne suyu, hastalığın belirli dönemlerinde bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Siroz geçiren kişilerde karın zarı denilen bölgede assit adında bir sıvı toplanması meydana gelir. Vişnenin veya suyunun buradaki rolü, karın zarı bölgesinde bu sıvının toplanmasını engellemesidir. Gerek vişnenin katı halde tüketimi, gerekse suyunun içilmesi faydalıdır.

kolay-diyet-listesi_siroz-hastaligi-nedir-siroz-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi (2)

Bu sıvı birikiminin önlenmesi hastalık evresinde ilerleme kaydetmeye katkı sağlayacaktır. Düzenli aralıklarla tüketilen vişne suyu hastalığın seyrine göre olumlu yönde etkilerini gösterecektir. 

 Siroz Hastalığı Tedavisi 

YouTube video

Her ne kadar kalıcı yönde hasarlar bıraksa da siroz hastalığı tedavisi çeşitli yöntemlerle sağlanabilmekte ve hastanın hayatının geri kalanını en az hasarla devam ettirebilmesi hedeflenmektedir. Henüz tam anlamıyla kesin olarak tedavi sistemi bulunmamaktadır. Ancak bu süreçte direkt hastalığı hedef alan yöntemler değil de hastalığı tetikleyen semptomların yavaşlatılmasına ve durdurulmasını yönelik yöntemler hazırlanmaktadır.

YouTube video

Alkol tüketimi olan kişilerde bu alışkanlığa son verdirmek, sirozu tetikleyen hepatitler için viral ilaç tedavileri uygulamak gibi yöntemlerle hastalık etkenlerini yavaşlatarak ilerlemesi engellenmeye çalışılmaktadır. Vücutta ödem birikmemesi için çeşitli beslenme ve spor listeleri hazırlanmakta, ancak ileri seviyede olan ödem ve sıvı birikmeleri için uzman tarafından cerrahi işlemlerle ödemler vücuttan alınmaktadır. 

YouTube video

 Damarlarda meydana gelen veya gelebilecek yara ve kanamalar için tansiyon türevi ilaçlara başvurulmaktadır. Enfeksiyon ve iltihaplanma durumlarında aşı ve iğne tedavileriyle oluşabilecek tüm tehditlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Tam anlamıyla hastalık sonlandırılmasa da olabildiğince yavaşlatılarak hatta ilerlemesini durdurarak önüne geçilmektedir.

YouTube video

Sirozun ulaşılan en son evresi olan karaciğer yetmezliğinde de tedavi yöntemi olarak karaciğer nakline ihtiyaç duyulmaktadır. Büyük önem taşıyan bu cerrahi operasyonda nakil için gerekli karaciğer kadavralardan temin edilmektedir. Karaciğer bağışlamak isteyen kişilerde ise doku uyumluluğu temel kuraldır. Aksi takdirde naklin gerçekleşmesine izin verilmemektedir.

kolay-diyet-listesi_siroz-hastaligi-nedir-siroz-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi (3)


İlginizi Çekebilir: Karaciğer hastalıkları içerisinde önemli bir yeri olan siroz, elbette dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Ancak bunun karaciğer için pek çok hastalık türü bulunmaktadır ve her biri birbirinden önemlidir. Bu hastalıklardan bir tanesi Hepatit C’dir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Hepatit C nedir, Hepatit C ile nasıl yaşarım, Hepatit C bulaşıcı mıdır, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

 

Yoruma kapalı.