Siyah Zeytin Kaç Kalori?

Akdeniz iklim tipinin tipik tarım ürünlerinden birisidir. Siyah zeytin üretiminde ülkemizde Marmara Bölgesi ilk sırada gelmektedir. Bursa Gemlik ilçesi, Balıkesir Edremit ilçesi zeytinleriyle meşhurdur. Bu zeytinler sadece yurt içi pazarında değil dünya tarım ihracatı sektöründe de lider olma özelliğine sahiptir.

Akdeniz iklim koşullarında doğal olarak yetişme özelliğinde yer alan siyah zeytin yetişme döneminde bol su ister ve olgunlaşma döneminde ise sıcak ve ılıman bir güneşli gün sayısına ihtiyaç duymaktadır. Tipik ılıman iklim türünü tarif eden bu özelliklerine yer verildiği zaman karşımıza çıkmaktadır.

Siyah Zeytinin Yararları

Aslında saymakla bitirilemeyecek birçok yararının olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Bu özelliğiyle siyah zeytin kaç kalori hususuna dayanarak cilt problemlerini giderdiği, kabızlık ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırdığını gerçekten de dikkate almak gerekmektedir. Bu bakımdan zeytin her kahvaltıda mutlaka tüketilmesi gerekilen kahvaltılık sofra zeytini özelliği taşımaktadır.

Dünyada Siyah Zeytin Üretimi

Dünya üretiminde Akdeniz ikliminin egemen olduğu İspanya ihracatta ilk sırada yer alırken bunu İtalya ve ardından Yunanistan ülkeleri takip etmektedir. Hemen arkasından da Türkiye’nin Gemlik ve Edremit zeytinlerinin dünyanın önde gelen siyah zeytin kaç kalori açısından fark yaratmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Besin Değeri

21 gr yağ

1.8 gr protein

1.1 gr karbonhidrat bulunan siyah zeytinde bunun yanı sıra fosfat, demir, A vitamini yönünden de son derece zengin olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Ortada duran tüm bu özelliklerine yer verilecek olunduğu zaman her anlamda karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini kesin olarak dile getirmemiz gerekir. Bu da tüm özelliklerine ilişkin olarak karşımıza çıkar.

Kalorisi

Ortalama olarak siyah zeytin kaç kalori açısından 200 kalorinin 100 gr porsiyon için söyleneceğini dikkate almamız gerekmektedir. Bu güncel veriden hareketle her yönden siyah zeytin tüketiminin sağlık açısından gerçekten de önem teşkil eden nitelik olarak karşımızdaki yerini korumaya devam eden kahvaltılık sofra zeytini olmaya devam ettiğini kesin olarak dikkate almamız mümkün olacaktır ki bu da önemli bir durum olarak ortada durmaktadır.

Yoruma kapalı.