Sofraların Vazgeçilmezi Yumurta

Yumurta özellikle Türk toplumda sofraların vazgeçilmez bir gıdası. Kahvaltı başta olmak üzere birçok besinin yapımında ana madde olarak yumurta yer alıyor. Yumurta aynı zamanda içerdiği protein sayesinde sporcular tarafından da en çok tüketilen besinlerden biri.  Yumurta lezzetinin yanı sıra sağlıklı bir yaşam için yediden yemişe tüm yaş gruplarının tüketmesi gereken bir besin. Tabii ki fayda sağlaması için hangi şekilde pişirilerek tüketildiği oldukça önemli. İçerdiği A,B,D,E vitaminleri açısından da oldukça zengin olan yumurta içerdiği protein sayesinde kas ve kemik gelişimi destekleyerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşmayı sağlar.

Yumurta Protein Deposudur

Yumurta diyet listelerinde de en sık tüketilen ürünlerden biridir hem protein içermesi hem de vücut için gerekli mineralleri içermesi bakımından önemlidir. Her gün bir adet haşlanmış yumurta diyet reçetelerinde en başta yer almaktadır.  Yumurta( sarısı) kaç kalori sorusu özellikle diyet yapanlar tarafından sıkça sorulmaktadır.  Bir adet haşlanmış yumurtanı beyazı yaklaşık 15 kalori iken sarısı yaklaşık olarak 60-65 kaloridir.

Diyette Yumurta Tüketimi Hakkında

Yumurtanın sarısı beyazından daha fazla kalori içermektedir ancak sarısının içerdiği faydalarda vücut için gereklidir bu yüzden günlük belli miktarda tüketilmesi vücut için yararlıdır. Yumurtanın faydaları sayılacak olunursa göz sağlığını koruması birinci sırada yer alır. Yumurta içerdiği birçok mineral ve amino asitler sayesinde vücuda oldukça yararlıdır, bu yüzden de diyet listelerinde yumurtaya sıkça yer verilmektedir.

Yumurta Kilo Aldırır Mı

Yumurta (sarısı) kaç kalori diye soranlar sarısının kalorisinin yüksek olmasından ötürü tüketmekte kararsızlık yaşayabilirler. Böyle bir durumda kilo alma korkusu yaşayanların sadece beyazını tüketmesi de onlar için faydalı olacaktır. Yumurta (sarısı) kaç kalori diye sorulduğunda 100 gram yumurta sarısının yaklaşık 321 kalori içermesi de bu soruya verilebilecek bir diğer cevaptır. Yumurtanın kalorisi hakkında unutulmaması gereken bir diğer husus ise pişme yönteminin yumurtanın kalorisini arttıracağıdır. Yağda pişmiş yumurtanın kalorisi haşlanmış yumurtaya göre daha yüksektir bu yüzden diyet listelerinde yumurtanın haşlanmış şekilde tüketilmesine yer verilmektedir. Kilo almak istemeyenlerde yumurtayı haşlanmış olarak tüketmelidir.

Yoruma kapalı.