Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Şok Diyet Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının da yaklaşması ile hızlı kilo vermek isteyen kadınlar şok diyet uygulama kararı almaktadır. Bu bağlamda, 1 ayda 10 kilo verdiren diyet listesi, 1 haftada 3 kilo verdiren detoks tarifi veya hızlı kilo vermenin yolları aramaları, en çok merak edilen diyet konuları olmuştur.  Peki, Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Yapılır? İşte, detayları!

Şok Diyet Nedir?

Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan şok diyet diğer diyet listelerine kıyasla daha farklıdır. Genellikle en az üç en fazla ise yedi gün boyunca uygulanan bu diyet belli bir program dahilinde yapılır. Kısa süre içerisinde hızlı kilo verildiği için verilen kiloların tekrar geri alınmaması amacıyla diyetin bir ay ya da kırk beş gün sonra tekrar uygulanması önerilir. Ancak yapı itibariyle ağır bir diyet olduğundan dolayı uygulanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli ve onay alınmalıdır. Bilinçsiz şekilde yapılan şok diyetler vücutta istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Diyet listelerinde normal beslenme şeklinden daha az yenilerek vücutta mevcut olan yağlar enerjiye dönüştürülür ve böylece zayıflama sağlanır. Ancak her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olduğundan dolayı verilen kilo ve elde edilen sonuçlar herkeste aynı olmayabilir. Ayrıca ara vermeden yapılan şok diyet çeşitli sağlık problemlerine sebep olarak vücuda zarar verebilir.

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Diyet genellikle tek tip beslenmeye dayalı olduğu için beslenme yetersizliği ve enerji düşüklüğü görülebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına da yol açabilen bu diyet ani kalp krizi ve troid sorunları yaşanma olasılığını artırır. Bazı insanlarda şok diyet zararları olarak konsantrasyon bozukluğu, depresyon, saç dökülmesi, yorgunluk, metabolizma yavaşlaması gibi durumlar yaşanabilir. Aynı zamanda sık sık yapılan şok diyetlerin karaciğerde yağlanmaya sebep olabileceği belirtilir. Bu olumsuz durumların hepsi yanlış yapılan diyetler sonucunda meydana gelir.

 Yan Etkileri Nelerdir?

hızlı kilo vermek

Oldukça avantajlı görünen diyeti kesinlikle uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir. Uzman kontrolü dışında yapılan şok diyeti sonrasında bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Örneğin, beslenme yetersizliği, enerji kaybı, bağışıklık sisteminde yavaşlama, ani kalp krizi , saç dökülmesi, tiroit sorunları, karaciğerde yağlanma gibi problemlere kontrolsüz şok diyeti sebep olabilmektedir.

Şok Diyet Nasıl Yapılır ?

şok diyet

Diyet listeleri kendi içerisinde çok fazla sayıda çeşide ayrılır. Tek bir besine dayanan diyetler ya da sadece sıvı ile beslenerek hazırlanan listeler bunlardan sadece birkaçıdır. Bu tarz diyetlerin ardından normal beslenme şekline geri dönüldüğünde verilen kiloların geri alınma olasılığı son derece yüksektir. Bu nedenle diyet esnasında mutlaka egzersiz yapılmalı ve kiloların kalıcı olarak gitmesi sağlanmalıdır. Diyet sırasında ve daha sonraki süreçte her gün en az otuz dakika yürümek ya da düzenli olarak spor programlarına dahil olmak faydalı olacaktır. Tempolu yürüyüş yapmak vücuttaki her noktanın çalışmasını sağlarken kilo vermeyi kolay hale getirir.

Şok Diyet Örnek Liste

Şok Diyet Örnek Liste

Aslında uzmandan uzmana göre değişen bir liste olmasına rağmen, genel olarak çoğu diyetisyenin verdiği liste şu şekildedir;

  1. Gün: Lahanayı ufak parçalar halinde doğradıktan sonra tencerede kaynatın, içerisine 2 havuç, 1 soğan, 1 kabak, atıp 2 litre su ile haşlayın. İçerisine kesinlikle yağ koymayın. Sebzeler piştikten sonra rondodan geçirin ve diyetin ilk günü sadece bu karışım ile beslenin.
  2. Gün: Lahana çorbasını tekrardan yapın ve yine bütün gün aynı karışımla beslenin, ek olarak meyve takviyesi yapılabilir.
  3. Gün: Tekrardan taze bir şekilde hazırlanan lahana çorbasından tüketin, yine meyve takviyesi yapılabilir ve et türlerini az miktarda 1 porsiyonu geçmemek kaydı ile ızgara şekilde tüketilebilir.
  4. Gün: İlk 3 günde tüketilen besinlerin tekrarını yapın.
  5. Gün: Sadece lahana çorbası ve 1 kaşık yağsız pilav ya da makarna tüketin.
  6. Gün: Lahana çorbası ve 1 porsiyon ızgara et ürünü tüketin.
  7. Gün: Lahana çorbasına devam ve meyve ya da et takviyesi yapılabilir.

Unutulmaması gerek ki şok diyeti maksimum 7 gün boyunca uygulamalı ve şok diyetin vücudunuzu gerçekten şoka uğratıp kalıcı hasar verebileceğini unutmamalısınız. Muhakkak doktor kontrolünde kan değerlerinize bakıldıktan sonra uygulamalısınız. Ve mutlaka listede de belirtildiği gibi takviye olarak meyve ve 1 porsiyon etinizi ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki hızlı kilo vermek yerine sağlıklı kilo vermek hem kalıcı hem de vücudunuz için tercih edeceğiniz yol olmalıdır.

Şok Diyet Ender Saraç

YouTube video

Şok diyet kadınlar kulübü yaza hazırlık diyet çalışması yapan kadınlar arasında sıkça konuşulan bir konudur. Bu bağlamda 2 günlük şok diyet sıvı grubu gıdalar ile yapılabileceği gibi şok diyet yapanlar tarafından önerilen daha çok sebze ve meyve üzerine programlanmış diyet listeleri de uygulanabilir.

Hangi sıklıkla ve hangi tür diyet yapılacak olursa olsun bir konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır: Her kişinin vücudu farklı şeylere ihtiyaç duyar. Yani bir kimse için çok uygun olan bir diyet programı içerisindeki gıdalar ve vitaminler bir başkası  için yeterli olmayabilir. Bu noktada kişinin kan değerlerine ve yaşam şekline uygun diyet programı hazırlanmalıdır.

 

Yoruma kapalı.