Somon Balığı Kaç Kalori?

Somon Balığının Besin Değerleri

Balık türleri vücut için çok sağlıklı besinler içerdiğinden uzmanlar tarafından yenilmesi önerilir. Somon balığı yağlı bir balıktır. Bir porsiyon somon balığında (150 gram/pişmiş) 38,6 gram protein, 20,1 gram yağ, 744 IU A vitamini, 6,2 miligram C vitamini, 757,5 miligram potasyum, 42 miligram kalsiyum, 1,4 miligram demir vardır.

Somon Balığının Faydaları

Somon balığı bir soğuk su balığıdır ve oldukça fazla pişirme yöntemi uygulanan lezzetli bir yiyecektir. Haşlama, buğulama, kızartma, ızgara, çiğ (suşi) yöntemlerle tüketilen somonun en büyük yararı içinde bolca bulunan omega 3 yağıdır. Vücudun kendi kendine üretemediğinden dolayı yiyeceklerle alması gereken omega 3 yağının kaynaklarından biridir. Bu yağ asidi kalp rahatsızlıklarını önlemede önemli bir yardımcıdır. Çünkü trigliserid seviyesini düşürür. Bazı kanserlerin (pankreas, kolon, ağız, mide) oluşumunu engeller. Yemek borusundaki ve midedeki mukoza tabakasını korur. Pulmoner emboliyle (Akciğerdeki damarı tıkayan bir kan pıhtısı durumudur.) mücadele eder. Göz için yararlı olan A vitaminini içerir. Yağlı bir balık olduğundan ciltteki kuruluğu önler.

Somon Balığının Zararları

Somon balığı pişirme yöntemi yanlış seçildiğinde zararlı hale gelir. Yağlı bir balık türü olduğu için kızartmamak gerekir. En uygun pişirme yöntemi ızgaradır. Ayrıca somon balığı türleri iki tanedir. Vahşi somon balığı ve çiftlik somon balığı. Vahşi olanlara rastlamak mümkün değildir. Çiftlik somon balığı tüketilirken somonun güvenle yetişebileceği ortama uygun çiftlikler tercih edilmelidir. Çiğ ürünleri tüketmek hamilelik için tehlikeli olduğundan somon balığı kullanılarak yapılmış suşilerin hamilelikte tüketilmemesi gerekir.

Somonun Kalorisi

Somon iyi besinler arasındadır. Uzmanlar tarafından her tür menüye (diyet/normal) uygun görülmüştür. Somon balığı kaç kalori sorusu pişirme yöntemine göre değişik cevaplanır. Izgarada pişmiş somonun 100 gramında 166 kalori vardır. Fırında pişmiş 100 gram somonda 231 kalori bulunur. Somonun kullanıldığı suşi çeşitlerinden salmon and avacado roll içerdiği yosun, avakado, somon ve pirinç ile tanesinde 43 kalori bulundurur. Philadelphia roll içerdiği krem peynir, yosun, salatalık, somon, pirinç sayesinde tanesinde 41 kalori bulundurur.

Yoruma kapalı.