10 Trend Sosyal Medya Uygulamaları ile Hayatın İçinde Olun

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir

0 60

Sosyal medya uygulamaları arasında en iyisini kullandığınızdan emin misiniz? Ancak artık kullanabileceğiniz birçok alternatif bulunuyor en iyi sosyal medya uygulamasını seçmek sizin için zor olabilir. Bu yüzden sizlere en popüler sosyal medya uygulamaları listenizi hazırladık. Umarız en iyilerini tercih etmenize yardımcı olur.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

Son yıllarda dijitalleşme çağının getirdiği yeniliklerle sosyal medya uygulamaları büyük bir ivmeye ulaştı. 2020 yılında ülkemizde internet kullanım oranı nüfusun %75 oranına ulaştı. Bunlar arasında nüfusun %63 oranındaki kesim aktif olarak mobil sosyal medya uygulaması kullanıyor. Şimdi isterseniz bu başlığımız altında en popüler sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi sahibi olalım.

 

1 – Facebook

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alan sosyal ağ Facebook olarak önümüze çıkıyor. Son yıllarda yerini başka sosyal ağları almaya başlıyor. Son yıllarda dünya genelinde 2 milyara yakın kullanıcı sayesinden en popüler sosyal medya uygulaması olma özelliğini sürdürüyor. Facebook sayesinde dünyanın her yerinden arkadaşlarınız ile hızlıca iletişim kurabilirsiniz. Gelen güncellemeler sayesinde Facebook daha kolay kullanımlara ulaştı. Kullanıcıların yüzde 60’ı orta yaş ve yaşlı gruplardan oluştuğu biliniyor.

 

2 – Twitter

Türkiye’de sosyal medya kullanımı istatistikleri 2020 baktığımız zaman ilkler arasında Twitter yer alıyor. Twitter kalitesinden ödün vermeden kullanıcıların hizmetine devam ediyor. Düşüncelerinizi 280 karaktere kadar güzelce paylaşabileceğiniz sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor.

Twitter’ın olumsuz tarafı olarak bilinen çoğu sosyal ağlarda olan, Twitter’ da çokça sahte hesabın bulunmasıdır. Sonuç olarak son dakika Türkiye ve Dünya gündemine, dünyada neler olup bitenlere, ünlülere, gazetecilere ve birçok konuya ulaşmak istiyorsanız, Twitter’ı ilk tercih sıranıza alabilirsiniz.

3 – Instagram

Fotoğraflara ve kısa videoları izlemeyi seviyorsanız sosyal medya uygulamaları arasında bulunan Instagram platformunu tercih edebilirsiniz. Kullanıcı sayısı 1 milyara yakın olan Instagram sayesinde arkadaşlarınızla iletişime geçmek çok kolay. Ayrıca harika fotoğraf düzenleme özellikleri ile resimlerinizi en güzel şekilde paylaşabilirsiniz.

4 – LinkedIn

Sosyal medya siteleri arasında yer alan Linkedin eğitim alanında ve profesyonel işlerle uğraşan kişilerin kullandığı bir sosyal medya uygulamasıdır. Linkedin sayesinde sizlerde CV oluşturmak, iş dünyasında daha iyi yerlere gelmek ve profesyonel insanlara ulaşmak mümkündür.

 

5 – Snapchat

En popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Snapchat özellikle gençler arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Burada büyüklerinizi bulamazsınız. Arkadaşlarınıza hikayeler atabilir ve sohbet edebilirsiniz. Gençlerin eğlenceli anları yaşayabileceği bu sosyal ağ kullanıcıları uygulamaya bir hayli rağbet gösteriyor.

6 – Tumblr

Sosyal medya platformları arasında sosyal ağ ve blog sektörünün orta noktası olan Tumblr geliyor. Blog sayfanızda makaleler, resimler gibi içerikleri paylaşabilirsiniz. Başka kullanıcılar tarafından da takip edilebilen içerikler sayesinde hem blog dünyanız hem de sosyal ağ dünyanız gelişir. Kendinizi içerik konusunda geliştirmek için bu sosyal ağı kullanabilirsiniz.

7 – Pinterest

En popüler sosyal medya siteleri 2020 arasında yer alan Pinterest görsel paylaşım sosyal ağı olarak biliniyor. İstediğiniz ve düzenlediğiniz her görseli paylaşabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca Pinterest üzerinde Kendi panolarınıza görseller ekleyebilirsiniz. Bunun yanında diğer kullanıcıları takip edebilirsiniz.  Birçok özelliği ile görsel severler için hazırlanmış güzel bir sosyal ağ olarak devam ediyor.  Ayrıca Pinterest sayesinde web site sahipleri blog sitelerine trafik çekebiliyor.

8 – Reddit

 

Dünyada en çok kullanılan sosyal ağlar arasında yer alan Reddit, internetin ön sayfası olarak tanımlandırılır.   Amerikan firması olan Reddit biraz tartışma platformu, birazda içerik paylaşma platformudur. Uygulama içerisinde kullanıcılar, paylaşılan içerikleri oylayabiliyor. Verilen bu oylar sonucunda içerikler öne çıkabilir veya arkalara gidebilir. Paylaşımınız En çok olumlu oy alırsa içeriğiniz ana sayfada yer alır.

9 – TikTok

sosyal-medya-uygulamalari

TikTok, dünyanın en yeni sosyal ağı olarak biliniyor. TikTok kısaca video paylaşım platformu olarak çalışıyor.  TikTok, 2018’in içerisinde dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu. Video paylaşmayı seviyorsanız TikTok sosyal ağını tercih edebilirsiniz.

10 – Flickr | En İyi Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal medya uygulamaları arasına yer alan Flickr fotoğraf stoklandırma ağıdır. Kullanıcılara sunulan ücretsiz olarak 1000 fotoğraf paylaşma olanağı sunuluyor. Ücretli sürümlerde bu sayı daha da yukarıya çıkabiliyor. Kullanıcılar beğendikleri resimlere yorum yapabiliyor. Güzel olan resimleri paylaşma ve beğenme imkanlarına sahiptirler.

Sonuç olarak sosyal medya pazarlama sektöründe rekabet hızla artmaya devam ediyor. Ayrıca her yıl popüler sosyal ağ uygulamaların sayısı artıyor. Ancak Facebook hala en popüler sosyal medya uygulamaları arasında ilk sırada yer alıyor.

Sosyal Medya Güvenliği Tehlikede! Aman Dikkat! yazımıza da göz atarak sosyal medya güvenliği ile alakalı da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.