South Beach Diyeti Nedir?

South Beach Diyeti Nedir?

South beach diyeti yakın zamanda hayatımıza giren ve kısa zamanda dünya çapında ün yapmış bir diyettir. Florida’da yaşayan ve kardiyolog olan Arthur Agatston tarafından keşfedildi. Agatston, pek çok çalışmaya imza atmıştır. Bunlardan biri de koroner damarlardaki kalsiyumu ölçmeye yarayan bir alettir. Sürekli insanlık için yeni ve sağlıklı şeyler kazandırmayı amaçlayan kardiyolog, yaptığı diyet programı ile gündeme geldi.

South Beach Diyeti Nedir?

Yaklaşık son 10 yıldır popüler olmuş ve insanların farklı diyet arayışları nedeniyle ilgi çekmiştir. Karbonhidratlı besinlerin çok az kullanıldığı, kalp sağlığını geliştiren ve acıkmadan hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağladığı söyleniyor. Ancak çoğu diyet programına göre kısıtlayıcı özelliği daha fazla olduğu için eleştirenlerde yok değil.

Dr. Agatston bu diyeti fazla kilolarından şikayet edenler, şeker hastalığı ve gizli şekeri olan insanların fazla yağlarından kurtulması ve kalple ilgili risklerin azaltılması düşüncesiyle hazırlamış. Bu yüzden de South beach diyeti içeriğinde, sağlıklı karbonhidratlar, yağ barındırmayan proteinler ve yararlı yağlardan oluşan zengin bir içeriğe sahip. Doktor, öncelikle bu diyeti kendi üzerinde denemiş ve faydalı olduğunu görünce de hastalarına tavsiyede bulunmaya başlamış.

South Beach Diyeti Nedir?

1990’lı yılların ortalarında south beach diyeti listesi üreten Doktor Agatston, 2003 yılında da kitap olarak yayınlamıştır ve Dünya çapında çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. 2009 yılında da biraz daha geliştirilmiş ve güncellenmiş hali ile yeni bir kitap olarak satışa çıkarmıştır. soouth beach diyetinin anlatıldığı bu kitaplar çok satanlar listesinde yer almıştır.

south beach diet gram karbonhidrat, gram protein gram doymuş yağ, gram lif veya çay kaşığı ölçülerine sahiptir. south beach diyetini uygulayanların ortak yönü sağlıklı beslenme diyet listesi içeriğine sahip olmasıdır. beach diyetinin en belirgin özelliği kilo verin derken sağlıklı beslenmeden sizi ayıracak bir liste olmayışıdır.

South Beach Diyeti Uygulaması

South Beach Diyeti Uygulaması

South beach diyeti tamamen temel prensibe dayalı olarak, yavaşça kilo ver, sonra koru mantığı ile işliyor. Diyetin üç adımı bulunuyor. İlk iki adımda kilo verme işlemi uygulanırken, son adım sahip olunan kiloyu korumak adına yapılıyor.

Adım 1

İlk adım 14 gün sürüyor ve diyetin en katı ve en sert geçen evresidir. Meyveler ve yüksek karbonhidratlı yiyecekleri vücuttan uzaklaştırmak için çok katı bir sınırlandırılıyor. Bunun amacı, kan şekeri ve insülin direncini düşürmek, açlık hissini kontrol altına alarak, düzensiz ve aşırı yemeyi engellemektir. Bu aşamada insanlar yaklaşık olarak, kilolarından % 5 gibi bir kayıp sağlarlar.

beach diet için bu süreçte günde üç öğün olacak şekilde bir beslenme düzeni oluşturulur. Yağsız proteinler, yapısında nişasta bulundurmayan sebzeler, sağlıklı yağlar (abartmadan, az miktarda) ve bol bol baklagillerden oluşan bir liste uygulanır.

South Beach Diyeti Nedir?

Adım 2

Bu aşama, yoğun bir şekilde uygulanan ve vücut ile beynimize hükmetmeyi öğrenme aşamasından sonra rahatlama evresi olarak görülebilir. Ancak rahatlama dediysek de her şeyi yapabilirsiniz manasında değil elbette. İlk aşama bitince ara vermeden başlanan bu süreç, istediğiniz ve hayal ettiğiniz kiloya düşene kadar sürecektir. Kilonuz kafanızdaki rakama geldiği anda sonraki aşamaya geçilir.

İlk aşamadaki gibi katı değil belki ama orada yenen gıdalarda çok aşırı olmasa da kısıtlamaya devam edilir. Bunlara ek olarak çok nadir alkol ürünleri ve kepekli tahıllara izin verilir. Meyveyi de yine az miktarda yemeye izin var. Sağlıklı karbonhidratlar da öğünlerde yerini alır. Bu aşamada takribi hedef hafta da 1 kilo olması gerekir. Çünkü aşırı hızlı ve hırslı bir şekilde kilo verilirse o derece şiddetle geri döner.

South Beach Diyeti Nedir?

Adım 3

Kişiye göre uzun süren bir evreden sonra artık onu koruyacağınız aşamaya geçmişsiniz demektir. Artık ikinci adımda yaptığınız şeyler, hayatın ve beslenmenin şekli olmalıdır. Zaten vücut o süreç boyunca bu işleyişe alıştığı için bunda çok zorluk çekmezsiniz. Aksine bu aşamada arada sırada kendinizi ödüllendirmek için liste dışı şeyler de yapabilirsiniz. İstenilen her gıda burada uygun ölçeklerde tüketilebilir. Eğer olurda kontrolü kaybeder ve yeniden kilo aldığınızı fark ederseniz, bu sefer en azından 1 hafta da olsa ilk adımı tekrar uygulamanız gerekecektir.

South Beach Diyeti Nedir?

Dr Agatston 2009 yılında çıkan ikinci kitapta South beach diyeti üzerinde revize yaprak egzersizleri de önermiştir. Günde yapılacak ve öğünler ile birleştirilecek üç öğün spor programı, diyeti destekleyecektir.

South Beach Diyetinde Tüketilecek Yiyecekler

South Beach Diyetinde Tüketilecek Yiyecekler

South beach diyeti ve diğer tüm diyetlerde de öncelik olarak yiyeceklerin küçük porsiyonlu ve yavaş bir şekilde yenmesi önerilir. Eğer bu şekilde doymuyorsak bir müddet sonra tekrar yenilebilir. South Beach diyetinde tüketilecek yağsız protein kaynağına sahip ürünler şu şekildedir.

 • Yağsız kırmızı et,
 • Derisi alınmış tavuk eti ve hindi eti,
 • Her türlü deniz mahsulü,
 • Yumurta,
 • Az yağlı ve sert peynir,
 • Günde en fazla 2 bardak ölçeğinde süt, kefir ve yoğurt

Bunlara ek olarak, pancar, havuç, bezelye, patates ve mısır gibi nişastası yüksek olanlar sebzeler hariç tüm sebzeler tüketilir. Fasulye çeşitleri ve mercimek gibi bakliyatlar sınırlı miktarda tüketilmelidir. Toplamda 30 gramı geçmeyecek şekilde ceviz, badem, fındık ve antep fıstığı gibi kuruyemişler yenilebilir.

Günde en fazla iki yemek kaşığı kadar yararlı yağ kullanılabilir. Avokado yağı, zeytin yağı, kanola yağı başta olmak üzere diğer sağlıklı yağlarda tercih edilebilir. Tatlı olarak da en fazla 100 kaloriye müsaade var. Baharatları istediğiniz kadar her yiyecekte kullanabilirsiniz. İçecek olarak da düzenli kahve ve çay tüketimi yapılabilir. Şekersiz gazlı içecekler çok nadir olmakla birlikte az miktarda alınabilir. Sebze sularından ise dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

South Beach Diyeti Nedir?

İkinci aşamada 4 haftalık süreç geride kaldıktan sonra meyve ve nişastalı sebzeler tüketilmeye başlanır. Günde 3 porsiyon meyve menüye dahil edilir. Çok nadir olacak şekilde alkol alınabilir. Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerde menüye eklenir. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta porsiyonların miktarı olmalıdır.  Tam tahıllı ekmek, patlamış mısır, pide ekmek, şalgam, bezelye gibi ürünlerde yavaş yavaş tüketilebilen ürünler arasına girer.

South Beach Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

South Beach Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Biliyorsunuz South beach diyeti üç evreden oluşuyor. İlk evrede çok ağır şekilde yasaklanan gıdalar daha sonraki evrelerde esnetiliyor. O yüzden buna en az iki evre olarak bakmamız gerekir. Birinci evrede tüketilmesine izin verilmeyen gıdalar şu şekildedir.

 • Yağlı et ve tavuk ürünleri,
 • Tereyağı,
 • Bal da dahil şekerli gıdalar,
 • Alkol, meyve suyu gibi içecekler,
 • Pancar, mısır, patates, şalgam, bezelye

Özellikle diyetin ikinci adımında biraz rahatlık olmasından dolayı insanlar yağlı etlere, doymuş yağlara ve şekerli gıdaları almak isteyebiliyor. Her ne olursa olsun kesinlikle bunlardan kaçınmak gerekir. Rafine un ve şekerden yapılan her türlü gıda, meyve suyu, çok sık ve fazla tüketilen alkol, diyete zarar verecek ürünlerdir.

South Beach Örnek Menü

South Beach Örnek Menü

South beach diyeti için hazırlanacak menülere kılavuz olması için iki örnek menüsü verelim. İlk iki aşaması için değişik verilecek bu örnekleri kendi imkanlarınız doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.

İlk aşama için;

Kahvaltıda, zeytinyağında pişirilmiş 3 tane yumurta yenir. Bir müddet sonra ara öğün olarak 30 gram civarı peynir ile biber ve öğlen için de yanında salatası ile somon balığı olabilir. Arada atıştırmalık olarak fıstık ezmesi ve bir dilim kepekli ekmek. Akşam yemeğinde de brokoli ya da bir sebze yemeği ve et ile günü tamamlayabilirsiniz.

İkinci aşama için;

Kahvaltıda yulaf ezmesi tüketilebilir. Arada atıştırmak için 2-3 tane salatalık ve bir su bardağı kadar humus. Öğlen ceviz ile güçlendirilmiş tavuklu salata. Ara öğün için domates ve peynir ile Akşam yemeğinde yine et ve sebzeden oluşan bir menü belirleyebilirsiniz.

South Beach Diyeti Faydaları

South Beach Diyeti Faydaları

South beach diyeti faydaları saymakla bitmez desek yeridir. En önemli özelliği ise açlık çekmeden kilo verdirmesidir. Yapılan pek çok analiz ve araştırmalar gösteriyor ki, diyetlerde ağırlıklı protein kullanımı ve az miktarda karbonhidrat ile kilo vermek hem etkili hem sağlıklıdır.

Protein, metabolizmayı hızlandırmaya katkı verdiği için çok önemli bir maddedir. Aynı zamanda açlık hissini bastırır ve buna neden olan hormon hücrelerini değiştirir. Bunun sonucunda da daha az yiyerek gerekli doyuma ulaşırsınız.

Karbonhidratı ise ilk başta tamamen kestikten sonra yavaş yavaş diyete dahil edildiği için uzun soluklu diyet yapımına teşvik edici özelliği de vardır. Çünkü sert kısıtlamalar olduğu zaman insanlar başladığı programdan çok kısa sürede vaz geçebiliyorlar. Bu diyet, bir programdan öte yeme alışkanlığınızı düzenliyor.

South beach diyeti üzerine yapılan bir araştırmada ise, küçük bir grup obez ve metabolizmalarındaki nedenlerden dolayı aşırı kilolu olan insanlar üzerinde 12 hafta boyunca uygulandı. Açlık şekerinde ki düşüşü yanı sıra ortalama 5 kilo kaybı ve bel bölgelerinde de ciddi miktarda incelmeler elde edildi.

Bu diyetin yedirmeye teşvik ettiği gıdalar, kilo verdirmesinin yanında çok da sağlıklıdır. Eğer bu diyete sıkı sıkı bağlanır ve birazcık sabredilirse çok güzel sonuçlara sahip olacağınız mutlaktır.

South Beach Diyeti Zararları

South Beach Diyeti Zararları

 

South beach diyeti diğer diyetlere oranla çok farklı olduğu nokta yağlar konusudur. Bu da bu diyetin zararı dokunması olası noktalarından biridir. Diyetin en önemli özelliği yağlar konusunda çok kısıtlayıcı olması yanı sıra soya fasulyesi ve aspir yağı gibi Omega 6 yağ asidi içeren yağların tercih edilmesi izin vermesidir.

Omega 6 içeren yağların kullanımı tabi ki zararlı değil ama çok çok az kullanılması durumunda bu geçerlidir. Omega 6 ve Omega 3 yağları aşırı tüketildiği zaman başta kalp olmak üzere sağlık problemleri oluşturabilir. Hemen hemen bilinen her diyette sağlıklı yağ olarak bulunan tereyağı bu diyette bulunmuyor. Doymuş yağ oranı yüksek olduğu için izin verilmeyen yağlar listesindedir. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da aynı nedenle yasaklı listede bulunuyor. Oysa Hindistan cevizi yağı, kilo kaybı ve kalp sağlığına iyi geldiği tespit edilen olumlu etkilere sahiptir.

 

Yoruma kapalı.