South Beach Diyeti

Bir doktor ve bir diyetisyen ile beraber hazırlanan South Beach diyeti, 2000 yılıyla  oldukça popüler hale gelmiştir.  

Milenyum çağında zayıf insanların daha ilgi çekici hale gelmesi, hızlı kilo verdirmeyi amaçlaması bu diyeti, diğer popüler diyetlerle aynı listeye sokmaya yetmiştir. Peki 0000nasıl yapılır ? 

South Beach Diyeti Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (4)

Düşük yağlı veya yüksek karbonhidrat içerikli diyetlerin uygulandıktan sonra uzun vadede başarısız olmasıyla geliştirilen South Beach diyeti, geleneksel düşük karbonhidratlı diyetlerden oldukça farklıdır. Bu diyet kişiyi doğru karbonhidrat alımına yönlendirir. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti

Bu; sağlıklı karbonhidratlar, tam tahıllı besinler ile bazı sebze ve meyveler olabilmektedir. Ayrıca bu sistem, zeytinyağı gibi sağlıklı olan, doğru yağlar ve yağsız proteinli besinleri de içermektedir.( Ayrıca besinlerin içerisindeki gram doğmuş yağ, gram protein, gram karbonhidrat ve gram lif miktarlarına dikkat edilmelidir.)

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (3)

Bazı karbonhidrat türlerinden, glisemik indeksleri nedeniyle uzak durulmalıdır. Yüksek glisemik indeksli besinler, kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltirken, açlık hissinin oluşmasını sağlar ve kişiyi daha fazla yemek yemeye iter. Bu nedenle glisemik etkisi bulunan karbonhidratlı besinlerin bu South Beach diyeti içerisinde yer almamaktadır. 

South Beach Diyeti Uygulama Süreci 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (14)

South Beach diyetinde üç farklı basamak yer almaktadır. Kilo verme süreci ilk basamakta yer alır. Kilo vermenin başlamasıyla, kişi ikinci basamak ideal ağırlığa gelir. Üçüncü basamakta ise kişi, ideal kilosuna ulaştıktan sonra bu kiloyu korumaktadır. 

South Beach Diyeti 1. Aşama 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (12)

Bu basamak, 2 hafta boyunca sürmektedir. Kan şekeri seviyesi dengelenir, şekerli ve nişasta içeren besinlerin tüketiminin kaldırılması hedeflenir. Hızlı kilo kaybı bu aşamada gözlemlenebilir. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (6)

Yağsız kırmızı et, hindi, tavuk, balık gibi et ürünleri, yumurta, az yağlı peynirler, baklagil ve sebzeler normal porsiyonlarda tüketilebilir. South Beach diyeti uygulayan kişiler 3 ana öğün ve 1 ara öğün şeklinde beslenme programı uygulamalıdır. Ara öğünlerin amacı, ana öğünde bireyin çok aç hissetmemesini sağlamaktır. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (17)

South Beach diyetine örnek bir menü şu şekilde olabilir; 


Kahvaltı 

 • Keçi peynirli omlet 
 • Peynirli çırpılmış yumurta 

Öğle 

 • Biftek 
 • Avokadolu salata 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (15)

Akşam 

 • Izgara biftek ya da mantarlı hindi sote 
 • Fasulye 

Ara öğün 

 • Az yağlı peynir 
 • Cherry domates 
 • Sütlü kahve 

South Beach Diyeti 2. Aşama 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (16)

South Beach diyeti 2. aşamasında kişi ideal kilosuna ulaşana kadar, devam etmelidir. Uygun görülen karbonhidratlar south beach diet listesine eklenmelidir. Meyve ve tam buğdaylı ürünler, sebzeler yeniden planda değerlendirilmelidir. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (2)

Kilo kaybı düzenli olarak devam etse de birinci basamaktan daha yavaş bir ilerleme hissedilebilir. Diyetin ikinci basamağı uygulandıktan sonra haftada daha fazla ( 500 gram ile 1 kg arasında) kilo kaybı beklenmektedir.  Uzmanların görüşleri ise, bu şekilde yavaş ve düzenli bir kilo kaybının çok daha sağlıklı olduğu ve korunabilir olduğu şeklindedir. Karbonhidratlar ise yavaş yavaş ve tek bir porsiyon halinde eklenmelidir.  

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (7)
South Beach Diyeti

Öncelikle tek çeşit karbonhidrat, tek bir öğüne eklenmeli, bu karbonhidrata vücudun verdiği tepki gözlenmelidir. Bu aşamadan sonra diğer bir karbonhidrat eklenebilir ve eklenen karbonhidratlara yer verilmesi takdirde tek tek gözlemlememişiz. Eğer olumlu etkiler gözlenir ise sağlıklı ve uygun karbonhidratlara yer verilebilir. South Beach diyeti yapanlar buna oldukça dikkat edip uymalıdır. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (11)

Vücudun karbonhidratları olumlu bir şekilde karşılaması ise, artmış enerji, uyku durumu ve sindirim sisteminin düzgün çalışması şeklinde yorumlanabilir. Fakat, kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönme, belirli besinlerin tüketimini arzulama, kilo artışı ya da karbonhidrat içeren besinlerin porsiyonlarında sorun yaşanması gibi konularda birinci adımdönülmelidir.

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (9)

Bu plana göre örnek bir menü şu şekilde olabilir; 


Kahvaltı 

 • Kuru kayısı ve cevizle hazırlanmış yulaf 

Ara Öğün 

 • Sebze suyu 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (5)

Öğle 

 • Baharatlı tavuk( iki veya üç çay kaşığı baharat)
 • Lahana salatası 

Akşam 

 • Soslu ızgara tavuk 
 • Buharda pişirilmilş sebze 

Ara Öğün 

 • Yağsız Süt 

South Beach Diyeti 3. Aşama 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (8)

South Beach diyeti 3. aşamasına gelindiği zaman, bu aşamada belirtilen şekilde beslenme, düzenli ve kalıcı bir şekilde hayat tarzı olarak benimsenmelidir. Zaten South Beach diyeti yapanların yorumları da incelendiğinde, bunu hayat tarzı olarak benimsediklerini ve böyle olmasının gerektiğini görmekteyiz. 

kolay-diyet-listesi_south-beach-diyeti (13)

Her besin dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Kiloyu sürdürme sürecidir. Kilo artışı ya da belli başlı besinlerin aşermesi görüldüğünde, kişi birinci ya da ikinci adıma geri dönmelidir. 


İlginizi Çekebilir : Fit ve sağlıklı görünmek için South Beach Diyetinin yanı sıra Aristo diyeti de bulunmaktadır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için Aristo Diyeti ile yaza mutlu girin başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊


 

Yoruma kapalı.