Su Abonelik Ücreti 2022 Su Abonelik Ücreti Nedir?

Su Abonelik Ücretleri Ne Kadar?

0 19

Su abonelik ücreti 2022 ne kadar? Su abonelik ücreti, belediyelerin halka sunmakta olduğu su hizmetleri karşılığı olarak yerine getirilmesi gereken koşullardan biridir. Su abonelik ücreti özellikle ilk kez abone olacak vatandaşlar başta olmak üzere sıkça aranan konulardan bir tanesidir. Su abonelik işlemlerini yapmak için gerekli olan birtakım koşullar ve belgeler bulunmaktadır. Aşağıda bunlara tek tek değinilmiştir.

Ayrıca kiracı su açtırma bedeli de fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yazının devamında kiracı su tüketimi ile ilgili bilgileri de bulabilirsiniz.

 Su Abonelik Ücreti 2022 Ne Kadar?

su-abonelik-ucreti-2022
Su Abonelik Ücreti 2022

Su abonelik ücreti yıldan yıla değişkenlik gösteriyor. Her yıl değişen su abonelik ücreti 2022 yılı için yeniden belirlenmiştir. Su aboneliği açtırmak isteyen vatandaşlar su abonelik ücretinin 2022 yılında ne kadar olduğunu araştırıyorlar. Su aboneliği açtırmak amacı ile işlem yapmak isteyen kişiler abonelik ücretleri hakkında merak edilenleri sorguluyorlar.

2022 yılı için belirlenen su açtırma bedeli 196. 5 T L olarak biliniyor. Belediyelerden bu hizmeti almak isteyen vatandaşlar, ilgili birimlere gereken ödemeleri yaparak kısa zaman içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İSKİ Su Abonelik Ücreti 2022

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) su abonelik ücreti 2022 yılı için 220 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İstanbul dışında diğer illerin su abonelik ücretlerinin ise şu şekilde belirlenmiş olduğu görülmektedir:

  • ASAT Antalya Su Abonelik Ücreti 2022 Yılı: 220 T L
  • ASKİ Ankara Su Abonelik Ücreti 2022 Yılı: 220 T L
  • GASKİ Gaziantep Su Abonelik Ücreti 2022 Yılı: 220 T L
  • DİSKİ Diyarbakır Su Abonelik Ücreti 2022 Yılı: 220 T L
  • İSKİ İstanbul Su Abonelik Ücreti 2022 Yılı: 220 T L

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) su aboneliği teminat bedeli 2022 yılı için de 166, 80 T L olarak belirlenmiştir.

Su Abone Depozitosu Ne Kadar 2022?

su-abonelik-ucreti-2022

Su aboneliği satın alan vatandaşlardan aynı zamanda depozito ücreti de talep edilebiliyor. Fakat tüm belediyeler depozito ücreti talep etmiyor. Bazı belediyeler su aboneliği için depozito ücreti talep ederken bazı belediyeler ise bu hizmeti depozito ücreti talep etmeden gerçekleştiriyor.

Depozito, vatandaşların üzerine düşen mali ve yasal yükümlülükleri yerine getirmedikleri zaman devreye giriyor. Depozito uygulaması sayesinde belediyelerin bu hizmeti sunarken maddi zarara uğramalarının da önüne geçilmiş oluyor.

Su aboneliği depozitosu belediyelerin çeşitli uygulamalarına bağlı olarak belediyeden belediyeye farklılık gösteriyor. Genelde bu ücretin 150-200 TL arasında değişmekte olduğu biliniyor. Bununla beraber, depozito ücreti talep etmeyen belediyeler de bulunuyor.

Su Aboneliği İçin Gerekli Evraklar Neler?

Su aboneliğini alabilmek ve su açtırmak için vatandaşların bazı koşulları yerine getirmesi ve bazı evrakları hazırlaması gerekiyor. Su aboneliği işlemlerini gerçekleştirmek ve böylece belediyeden su hizmetlerini alabilmek için gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanı,
  • Abonelik ücretinin yatırıldığını gösteren makbuz ve dekont
  • Tapu (Kiracılardan da kira sözleşmesi talep ediliyor.)
  • Depozito ücreti

Burada sıralanan evrakların haricinde belediyeler, daha farklı evraklar da isteyebiliyor. Bu nedenle de belediyelerin uygulamalarının farklılık gösterdiğini bir kez daha vurgulamakta fayda var gibi görünüyor. Ev sahiplerinden genellikle tapu talep edilmez. Çünkü belediye kayıtlarında bu yapının tapusu da kayıtlı olacaktır. Bu sebeple abonelik başvurusu yapan mülk sahibi de gerekli sistem üzerinden istenen kontrolleri gerçekleştirecektir.

Kiracı Su Abonelik Ücreti 2022

su-abonelik-ucreti-2022

Kiracı olan vatandaşların da tıpkı ev sahipleri gibi belediyeden su hizmetleri alabilmek için su aboneliği işlemlerini yerine getirmesi gerekiyor. Kiracıların üzerine alması gereken abonelikler arasında su aboneliği de bulunuyor.

Su abonelikleri, her ilin kendi Su ve Kanalizasyon İdaresi aracılığı ile yapılıyor. İstanbul’da bulunan kiracılar, su aboneliğini İSKİ’den alabildikleri gibi İzmir’dekiler de İZSU’ ya, Ankara’dakiler ise ASKİ’ye müracaat ederek alabiliyor. Su abonelik işlemlerinin temel olarak, ilk su aboneliği ve isim değişikliği olmak üzere ikiye ayrıldığı görülüyor.

Eğer konut daha önceden de kullanıma açılmışsa yani içinde ev sahibi ya da eski kiracı bulunuyorsa, “isim değişikliği” yapılması gerekiyor. Fakat yeni bir binadan, daha önce kimse tarafından kullanılmamış olan boş bir konut veya daire kiralanacaksa “ilk su aboneliği” için gerekli olan adımların atılması gerekiyor.

Kaynak: https://www.okuhaber.com/su-abonelik-ucreti-2022-kiraci-su-abonelik-ucreti-2022-ne-kadar-su-abonelik-ucretini-kim-oder/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.