Su Kaç Kalori?

Kalorisi olmayan besinlerin başında su ilk sırada yer alır. Su zayıflamanızı sağlayan en etkili detoks besinidir. Bazı kişiler “su içsem yarıyor” sözü tamamen yanlış bir inanıştır. Su sindirim sistemini düzenler ve besinlerin parçalanmasını sağlar. 0 karbonhidrat, 0 protein, 0 yağ ve o kaloriye sahip olan su kilo yapmadığı gibi zayıflamanızı sağlayan en etkili besindir.

Günde Ne Zaman, Ne Kadar Su İçilmeli?
Yetişkin bir insanın günde 2.5 – 3 litre su içmesi gerektiğini belirten uzmanlar özellikle yemeklerden önce içilen bir bardak suyun zayıflamaya yardımcı olduğu vurguluyor. Su midede dolgunluk hissi vereceğinden yemekte daha az yiyerek doymanızı sağlar. Ayrıca yemeklerden sonra içlen bir bardak su ise tüketilen besinlerin vücutta depolanarak yağa dönüşmesini önler. Tatlı krizleri ya da dayanılmaz açlık hissettiğiniz anlarda öncelikle su içmeyi deneyin. Çünkü çoğu kişi susuzluk ihtiyacını açlıkla karıştırmaktadır. Su içildiğinde açlık hissinin sona erdiğini görebilirsiniz.

Genellikle yaz aylarında ter ile vücudun daha fazla su kaybetti bilinir. Bu nedenle yaz aylarında daha fazla su içilmelidir. Ayrıca ağır işlerde çalışan ya da spor yapan kişilerin normalden daha fazla su içmesi gerekir. Daha kolay zayıflamak için diyetisyenler yemek arasında da su içilebileceğini belirtiyor. Ancak yemek arasında bir bardak suyun tamamını bir kerede içilmemelidir. Yemek yerken birer yudum su içilmesi sindirimi kolaylaştırır. Besinlerin parçalanmasını sağlar. Ayrıca tansiyonunuzun düştüğü ya da enerji düşüklüğü hissettiğiniz anlarda su içerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Su “0” Kalori
Son yıllarda popüler hale gelen su diyeti hem sağlıklı hem de hızlı kilo vermenizi sağlayan yollardan birisidir. Günlük içmeniz gereken su miktarını karşıladığından emin olmak gerekir. Yaşam için hayati önem taşıyan suyun 0 kalori olması nedeniyle korkmadan istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Organlarınızın fonksiyonlarını düzenleyen su iştahınızı azaltır. Halsizlik ve yorgunluk çekmenizi önleyen su içmek aynı zamanda diyet yaparken motivasyonunuzun güçlü olmasına yardımcı olur.

Ödem Atmanızı Sağlar
Dokularda biriken suyun vücutta atılarak diyetin ilk günlerinden itibaren kilo kaybı yaşamanızı sağlar. “Su Kilosu” adı verilen ödem vücudunuzun daha kilolu görünmesini sağlar. Kendinizi ağır ve yorgun hissetmenize neden olan ödem aşırı miktarda ise acı hissine de neden olabilir. Su ödemi atarak şişliklerden kurtulmanızı kolaylaştırır.

Sindirim Sistemini Düzenler
Alınan besinlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde sindirilerek hazmedilmesine yardımcı olan su mide ve bağırsak problemlerini de ortadan kaldırır. Midede yanma, ekşime, şişlik, acı su gelmesi gibi sorunların yanı sıra ishal ve kabızlığa iyi gelir.

Metabolizmayı Hızlandırarak Yağları Yakar
Vücuttan 1000 kalorinin yakılabilmesi için 1 litre su tüketilmesine ihtiyaç vardır. Metabolizma hızı yavaşladığında kilo alımı başlar. Yetersiz su tüketimi metabolizmayı yavaşlatarak sindirim sorunları yaşamanıza neden olur. Vücuttaki yağların yakılması için bol su içilmesi önemlidir.

Yoruma kapalı.