Süt Diyeti Nedir? Diyetle Hızlı Kilo Verilebilir Mi?

Süt diyeti herkesin merak ettiği diyetlerden bir tanesidir. Süt ve süt ürünleri ağırlıklı olarak yapılan bir diyet olduğu için sağlıklıdır. Ayrıca süt ve türevlerinin protein bakımından zengin olması nedeniyle, kişi gün boyunca tokluk hissine sahip olmaktadır.

süt diyeti

Diyet yapmak, süt ürünleri ile daha kolay olmaktadır. Sanıldığının aksine, diyet boyunca yalnızca süt tüketilmemektedir. Kalorisi düşük menülere ve ara öğünlere süt ve süt ürünleri eklenerek özel bir program hazırlanmaktadır.

Süt Diyeti Nasıl Yapılır?

süt diyeti

Süt diyeti, diyet programı dahilinde belirlenen öğünlere süt ve süt ürünlerinin eklenmesi ile yapılmaktadır. Öğünlerde süt ağırlıklı bir beslenme tarzı hakimdir. Süt ve süt ürünleri dışında protein kaynağı olan et tüketilmektedir. Salatalarda ton balığı, zeytinyağı ve limon suyu, yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Diyet sırasında programa bağlı kalınarak kilo vermek mümkündür.

Süt Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

süt diyeti

Süt diyeti yaparken uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin yeterli uyku alması, yapılan diyeti desteklemektedir. Diyet sırasında gün içerisinde yapılan hafif egzersizler, diyetin sonuçlarına olumlu katkı sağlamaktadır. Diyet boyunca program dışında şeker tüketimi olmamalıdır. Ayrıca kızartmalardan ve paketlenmiş yiyeceklerden uzak durmak, diyetin etkisini artıracaktır.

Süt Diyeti Faydaları Nelerdir?

süt diyeti

Süt diyeti insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Süt tüketiminin diyet boyunca yoğun bir şekilde olması, diyet yapan kişinin kanında bulunan kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca sütün sinir sistemi ve kemikler üzerinde de önemli faydaları bulunmaktadır. Diyet boyunca tüketilen süt, bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Ramazan 2020 yılında oruç süresi uzun olduğu için, oruç tutan kişinin protein nedeni ile uzun süre tok kalmasına yardımcı olmaktadır.

Süt Diyeti Sağlıklı Bir Diyet Midir?

süt diyeti

Süt ağırlıklı olarak yapılan diyet yemekleri insan sağlığına çok faydalıdır. Sütün protein kaynağı olması nedeni ile kişi gün boyunca açlık hissetmemektedir. Bu da açlık krizleri sonucunda fazla yemek yeme sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Sütün fazla tüketimi sonucunda mide ve bağırsak rahatsızlıkları görülebilmektedir. Diyet boyunca bol miktarda tüketilen süt ve süt ürünleri nedeni ile şişkinlik ve gaz rahatsızlıkları oluşabilmektedir.

Süt Diyeti Sırasında Hangi Besinlerin Tüketilmesi Gerekmektedir?

süt diyeti
süt diyeti

Diyet yemekleri söz konusu olduğunda tüketilebilen besin yelpazesi sınırlıdır. Ancak etin her türlüsü rahatlıkla tüketilebilmektedir. Etlerin kızartma yöntemi ile değil de haşlama ve ızgara yöntemleri ile pişirilmesi gerekmektedir. Diyet sırasında tüketilen salata ve çorbanın da sağlık açısından önemi büyüktür. Diyette çorbaya yer verilmesi, bağırsakların daha rahat çalışması için faydalı olmaktadır. Diyet boyunca kuruyemiş ve meyve tüketimi de rahat bir şekilde yapılabilir.

Süt Diyeti Sırasında Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

süt diyeti

Süt diyeti sırasında şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sebzelerden; patates ve balkabağından kaçınılması gerekmektedir. Mango ve lişe meyveleri de diyet boyunca tüketilmemesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Kuruyemiş tüketiminde kaju dışında herhangi bir kısıt bulunmamaktadır.

süt diyeti

Yağların tüketimine dikkat edilmelidir. Tereyağı, mayonez, Krem peyniri ve tam yağlı krema tüketilmemelidir. Diyet sırasında paketli meyve suları ve yapay tatlandırıcılar da terk edilmelidir. Ayrıca alkol tüketimi, diyet boyunca kesinlikle yasaktır.

Süt Diyeti Sırasında Spor Yapmak Faydalı Mıdır?

Diyet sırasında spor yapmak, diyetin olumlu etkilerini artırmaktadır. Ağır sporlardan ziyade, vücudun hareket etmesini sağlayan hafif aktiviteler daha faydalıdır. Gün boyunca ağırlık salonlarında çalışmak yerine, günlük yapılan yarım saatlik bir yürüyüş, vücuda iyi gelecektir.

süt diyeti

Düzenli olarak yapılan egzersiz ve aktiviteler kilo vermek konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudun sıkılaşması ve estetik bir görünüme kavuşmak için de egzersizler fayda sağlamaktadır. Ramazan 2020 yılında iftardan sonra fazla bir boş zaman kalmadığından dolayı evde, hafif bir spor yapmak yeterli olacaktır.

Süt Diyeti Bölgesel Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

süt diyeti

Süt diyeti sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür. Süt tüketimi sonucunda kişinin metabolizması hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Hızlanan metabolizma da yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Diyetin güzel bir yanı, bölgesel yağlanma problemi olanların bu problemlerini çözmeye yardımcı olmasıdır.

süt diyeti

Özellikle göbek bölgesinde biriken yağların, diyet sayesinde yok olduğu görülmüştür. Bölgesel yağlanma sorunu olanların, diyeti istikrarlı bir şekilde uygulamaları gerekmektedir. Kilo problemi olanların en büyük sıkıntısı bölgesel kilolar olduğu için, bu diyet tam da bu probleme çözüm sunmaktadır.

Süt Diyeti Yapması Sakıncalı Olanlar Kimlerdir?

süt diyeti

Sütün içerisinde bulunan laktoz bulunmaktadır. Laktoza alerjisi olanların, diyeti uygulamaması gerekmektedir. Ayrıca hamile kadınlar, hamilelik döneminde pek çok besine ihtiyaç duyduğu için, hamilelerin diyeti uygulamaması gerekmektedir. Fazla süt tüketimi sonucunda vücutta demir emilim hızı artmaktadır. Bu durumda diyet yapmak tehlikelidir.

süt diyeti

Bu nedenle vücudunda demir eksikliği problemi olanların diyeti uygulaması sakıncalı olabilmektedir. Farklı rahatsızlıkları bulunanların ve ilaç kullananların da doktora danışmadan diyete başlamaması gerekmektedir.

süt diyeti

Kullanılan ilaçların yan etkileri bilinmeden herhangi bir diyete başlamak doğru değildir. Ramazan 2020 yılında uzun oruç sürelerine denk geldiği için, oruç tutmak isteyenlerin süt diyeti öncesinde doktora danışması faydalı olabilir.

Süt Diyeti Orijinal Programı Hangisidir?

Süt diyeti için ortada dolaşan pek çok diyet listesi bulunmaktadır. Bu listelerde çok farklı yemeklerin süt ile yapılan diyet olarak aktarıldığı görülmektedir.

süt diyeti

Diyeti uygularken temel kurallara bağlı kalındıktan sonra aynı amaca hizmet eden besinlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Diyet boyunca diyetin temel kurallarına riayet etmek önemlidir.

Süt Diyeti Programı Nedir?

Diyet sırasında uygulanması gereken bir yemek listesi bulunmaktadır. Diyet süresince bu listede yer alan diyet yemekleri tüketilmelidir. Bu programa harfiyen uyulduğu takdirde kısa sürede kilolardan kurtulmak mümkündür.

süt diyeti

Diyet programı 4 haftalık bir sürece tekabül etmektedir. Her haftanın beslenme tarzı kendine özgüdür. Diyet kurallarına ve diyet programına dikkat edildiğinde vücuttaki değişim, kısa sürede gözlemlenebilmektedir.

Süt Diyeti 1.Hafta Programı

Süt diyeti ilk haftası programı ile diyete ısınma haftası olduğu için zor olabilir. Ancak sabırlı ve azimli bir şekilde programa bağlı kalındığında kısa sürede diyete alışmak mümkün olmaktadır. Diyet yapmak için ilk hafta programı şöyledir:

süt diyeti

Kahvaltıdan önce 1 bardak su ve yarım limonun suyu karıştırılarak içilmeli,

Kahvaltıda 1 bardak kadar yağsız süt ile 1 adet yumurta birlikte tüketilmeli,

Öğle yemeğinde ton balığı katılarak yapılan salata ya da sebzeli bir dürüm yenmeli,

süt diyeti

Akşam yemeğinde, ızgarada sebze ile birlikte tofu ya da ızgara somon ve yanında sebze tüketilmeli,

Akşam yemeğini yedikten 2 saat sonra, yarım çay kaşığı zerdeçal katılmış yağsız süt içilmelidir.

Süt Diyeti 2.Hafta Programı

Kahvaltı öncesinde çeyrek çay kaşığı miktarda tarçın ile birlikte 1 bardak yeşil çay tüketilmeli,

Kahvaltıda; 1 bardak yağsız süt, yarım bardak ölçüsünde meyve ya da 2 adet badem yenmeli,

süt diyeti

Öğle yemeğinde, salatalıktan yapılmış bir çorba ve 1 dilim tahıllı ekmek tüketilmeli,

İkindi vaktinde 1 porsiyon yağsız süt içilmeli,

Akşam yemeğinde çeşitli sebzeler ile birlikte ızgara mantar ya da tavuk suyu çorba içilmeli,

süt diyeti

Akşam yemeğinden 2 saat sonra zerdeçal karıştırılarak bir bardak yağsız süt tüketilmelidir.

Süt Diyeti 3.Hafta Programı

Kahvaltı öncesinde 1 yarım limonun suyu ile ılık su karıştırılmalı, karışıma bu sefer bir çay kaşığı kadar bal eklenmeli ve içilmeli,

süt diyeti

Kahvaltıda 1 kaşık kadar ezilmiş keten tohumu ile yağsız süt karıştırılarak içilmeli, ardından 4 badem ve 2 adet haşlanmış yumurta yenmeli,

Öğle yemeğinde yarım bardak kadar süt içilmeli, ızgara usulü yapılmış sebzeli sandviç ya da ton balığı eşliğinde yarım bardak yağsız süt içilmeli,

Akşam yemeğinde haşlanmış bir yumurta ile balık eti ya da tavuk eti yenmeli, bunun yerine mantar çorbası da tercih edilebilir,

süt diyeti

Akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 bardak yağsız süt içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal eklenerek içilmelidir.

 

Süt Diyeti 4.Hafta Programı

Süt diyeti kahvaltı öncesinde içilen 1 bardak elma sirkeli su ile devam etmektedir. Elma sirkesinin miktarı 1 çay kaşığı kadar olmalıdır.

Kahvaltıda 1 kaşık miktarında ezilmiş keten tohumu 1 bardak yağsız sütün içerisine karıştırılarak içilir, 1 bardak kadar meyve tüketilir, 2 adet de badem yenir,

süt diyeti

Öğle yemeğinde yarım bardak kadar süt, ızgara şeklinde hazırlanmış uskumru ile yenir ya da yarım bardak süt, domatesli salata ya da feta peyniri tüketilir,

İkindi vaktinde 1 kase kadar karpuz yenir,

süt diyeti

Akşam yemeğinde karnabahar ve havuçlu bir mercimek çorbası veya ızgara tavuk göğsü ile 1 adet ezilmiş tatlı patates tüketilmelidir,

Akşam yemeğinden 2 saat sonra zerdeçallı süt içilir.

Tarçınlı Süt Diyeti

süt diyeti

Tarçınlı süt diyeti kısa sürede kilolardan kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir diyet konumunda bulunmaktadır. Günde iki defa içilen tarçın ve süt karışımı, hızlı kilo atmak için yarar sağlamaktadır. 1 bardak kadar az yağlı ve sıcak sütün içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tarçın atarak karıştırılmalıdır. Karışım günde 2 kez içildiğinde ayda 4 kiloya kadar zayıflatmaktadır.

Hurma Süt Diyeti

süt diyeti

Hurma süt diyeti adından da anlaşıldığı üzere hurma ve sütün tüketilmesi ile yapılmaktadır. Bu diyette, iki haftalık bir diyet süresi bulunmaktadır. Diyetin iki haftası boyunca, süt ve hurmanın birlikte tüketildiği görülmektedir. Bu diyetin metabolizma hızını artırarak 15 günde toplam 7 kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Emziren Anne Süt Diyeti

süt diyeti

Emziren anne süt diyeti de emziren kadınların uyguladığı bir diyet olmaktadır. Emziren kadınlar, emzirme seansları sırasında belirli miktarda süt kaybetmektedir. Annelerin bu tarz bir diyetle formunu korumaları mümkündür. Diyet listesinde, süt ve süt ürünleri ağırlıklı bir beslenme tarzı dikkat çekmektedir. Emzirme dönemindeki kadınların bitki çayı tüketmeden önce doktor tavsiyesi almaları önemlidir.

Öğle yemeği süt diyetini uygularken yulaf ezmesi tarifleri ile kilo verdiren bir diyet nasıl uygulanır. Ramazanda hurmalı süt diyeti ile hurma yoğurt nasıl yenir? Bu diyet sonrasında Teravih namazı nasıl kılınır?

Yoruma kapalı.