Süt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Bilindiği gibi kilo vermek için kullanılan yüzlerce çeşit diyet yöntemi vardır. Hızlı kilo vermek isteyen kişilerin başvurmuş olduğu diyetlerden biri de süt diyetidir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve minareler bakımından oldukça zengin olan süt, protein, d vitamini, potasyum fosfor, kalsiyum, b12 vitamini içermektedir. Sütte oldukça yüksek bir oranda bulunan protein tokluk hissi vermektedir. Bunun yanında kalsiyum yağ eritme özelliği ile karın bölgesindeki yağların eritilmesinde önemli rol almaktadır. Süt diyeti günde bir litre süt tüketilerek yapılan bir diyettir. Kemikleri ve sinirleri güçlendiren, kandaki kolesterol oranını düşüren bir diyet olup bağırsakların iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Süt Diyeti Nasıl Yapılır?

Organizmanın günlük protein ihtiyacı bir litre süt tüketilerek karşılanabilmektedir. Bu nedenle süt diyeti programında bir litre süt öğünlere bölünerek alınır. Bunun dışında her öğün öncesinde bir bardak su içilmelidir. Süt diyeti birkaç besin değeri bakımından eksiklik gösterdiği için diyet süresi boyunca fazla fiziksel aktiviteden sakınmak gereklidir.

Süt Diyeti Öğün Listesi

Hızlı kilo vermek için üç gün boyunca aşağıdaki listeyi uygulamak gereklidir.

Kahvaltı

1 bardak süt veya yoğurt,

Şekersiz kahve,

1 adet muz

Öğle Yemeği

100 gram yulaf ezmesi ve mısır gevreği,

1 bardak süt,

200 gram peynir,

Akşam Yemeği

1 adet kızarmış yumurta ve cacık,

Akşamdan Sonra Ara Öğün

1 bardak süt,

1 armut

Süt diyeti uygularken tarçın da kullanılabilir. Tarçının kilo vermeyi hızlandırıcı etkisinin yanında kan şekerinin düzene sokulmasına da yardımcı olmaktadır. Bir bardak ılık tarçınlı süt, kan şekeri düşen kişiler için tokluk hissi vererek kan şekerinin normal seviyelere çekilmesine yardımcı olur.

Süt Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Hızlı kilo vermek için uygulanan tüm diyetlerde olduğu gibi süt diyetinde de sonuç bünyeden bünyeye değişkenlik göstermektedir. Diyet yapan kişilerin gün içerisindeki aktifliklerine bağlı olarak verilen kilo miktarı değişmektedir. Süt diyeti besin değerleri bakımından düşük olduğu için sağlık açısından fazla aktivite tavsiye edilmemektedir. Yukarıda listesi verilen süt diyeti ile 3 günde 2 kg vermek hedeflenmektedir. Diyet doğru uygulanırsa istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta diyete başlayacak kişilerin tüm diyetlerde olduğu gibi önce doktoruna başvurması gereklidir. Sağlığının diyete uygun olup olmadığını bilmesi gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sağlık problemleri ile karşılaşabilir.

Yoruma kapalı.