Süt Reçeli Tarifi ile Sağlıklı Yaşam Sırları

Süt Reçeli Faydaları Nelerdir?

Sür reçeli tarifi nasıldır? Karamel rengi ile ağızda eriyen kıvamı ve kolay yapılışıyla süt reçeli tarifi, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir besinidir.

Hem doğal olması hem de protein açısından zengin oluşu, süt reçelini oldukça popüler hale getirmektedir. Bunun yanında içeriğindeki besinler sayesinde tokluk hissi yaratma konusundaki başarısı, süt reçelinin kullanımının artmasında çok etkili olmuştur. Süt reçeli tarifi nasıldır?

Süt reçeli yaparken önemli noktalar, kıvamının sürekli kontrol edilmesi ve vanilya konulduğu andan itibaren sürekli karıştırılmasıdır. Bu işlem ardından soğuması için bekletilir ve ardından servise hazır olur. Bunlarla uğraşmayıp hazır almak istiyorsanız da, süt reçeli fiyat açısından cüzi fiyatta olup, ulaşılması kolay bir reçeldir. Süt reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir?

Süt Reçeli Tarifi Nasıldır?

sut-receli-tarifi-ile-saglikli-yasam-sirlari
Süt Reçeli Tarifi

Süt reçeli evde yapılabildiği gibi marketlerden hazır olarak da alınabilmektedir. Ancak bu ikisi arasında karar vermeden önce, hazır alınan gıdaların sağlık açısından daha fazla risk barındırdığını hatırlatalım. Dolayısıyla daha sağlıklı olduğu için biz bu yazıda, bazı süt reçelleri ile ilgili tarifleri vereceğiz.

Bu tarifler için gerekli malzemeler, hemen her evde bulunabilen ve kolaylıkla ulaşılabilecek malzemelerden oluşmaktadır. Peki, süt reçeli tarifi nasıl yapılır? Şimdi birlikte sütten yapılmış güzel reçel tariflerini inceleyelim.

Japon Süt Reçeli Tarifi

Reçelin gerçek kaynağı Arjantin topraklarıdır. Daha sonra İspanya ve çevrelerine yayılarak Japonya’ya kadar gelmiştir. Süt reçeli tarifi noktasında farklılıklar var. Renk olarak beyaz ya da daha karamel, şeker konusunda şekersiz de olabiliyor. Japon süt reçeli tarifi ise şöyledir:

Süt reçelinin yapmak için gereken malzemeler:

  • Bir litre taze tam yağlı inek sütü (yeni/taze olması lezzet açısından önemlidir.)
  • Bir su bardağı toz şeker
  • Bir tane vanilya çubuğu
  • Bir çay kaşığında karbonat
  • Ve son olarak 1 paket vanilya

Gerçek süt reçeli tarifi: Toz şeker, süt ve vanilya çubuğu geniş bir tencereye alınır. Şeker eriyene kadar karıştırma işlemine devam edilir. Asıl önemli kısım bu noktadan itibaren başlıyor. Süt üzerinde baloncuklar olup, kaynama belirtileri gösterdiğinde karbonatı atarak ateş kısılır.

Karbonat sütü kabarttığı anda karıştırma işlemi hızlanmalıdır. Bu şekilde karıştırarak 1 saat kadar pişirilmelidir. (Daha sonra vanilya çubuğunu tencereden alın.) Ardından karıştırılan reçel 3 saat boyunca pişirilir. Pişen reçel tencere kenarlarına taşabilir, bu nedenle ara ara tencere kenarını temizleyerek pişirmeye devam edin. Süre sonunda reçel daha çok koyulaşacak ve kıvamı artacaktır. Tam bu anda pişirme işlemini sonlandırın.

Süt reçeli tarifi püf noktası olarak şunu söylemek mümkündür. Reçelin parlaklık kazanması ve pürüzsüz bir kıvamda kalması için çırpma işlemi yapılır. Ardından bir kavanoza boşaltın. Peki, süt reçeli nasıl yenir? Reçel soğuduktan sonra kapağı kapatılır buzdolabında saklanır. İster  bir gün, ister bir hafta sonra, istenilen zamanda tüketilebilir.

Şekersiz Süt Reçeli Tarifi

sut-receli-tarifi-ile-saglikli-yasam-sirlari

Şekersiz pratik süt reçeli tarifi ile farklı bir tat olabilir. Fakat zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinden eksik etmemesi gereken bir tat. Özellikle içinde şekerin ve şeker türevi malzemelerin olmaması sağlık açısından da önemlidir.

Şekersiz süt reçeli tarifi malzemeleri:

  • Bir litre yarım yağlı süt
  • Üç silme çay kaşığı stevia diyet için toz tatlandırıcı
  • Bir çay kaşığı karbonat yoksa kabartma tozu kullanılabilir

Süt reçeli tarifi yapılışı: Tencere içine süt ve toz tatlandırıcı konulur. Sonra karıştırılır. Yarım saat boyunca karıştırılarak işleme devam edilir. Ardından köpürmeler başlayacaktır. Bu noktada kısık ateşte devam edilir pişirilmeye. Reçel köpüklenmeye başladığında süt reçeli tarifi içinde bulunan karbonat( ya da 1 çay kaşığı kabartma tozu) azar azar dökülür ve karıştırmaya devam edilir.

Bir saat içinde rengi karamel rengi olacak işte bu anda altı kapatılır ve bir kez karıştırılır. Ardından soğumaya alınır sonrasında kavanoza konularak dilediğiniz an tüketebilirsiniz. Diyet için kullanılabilecek bu reçelin yanında, tüketilebilecek bir tatlı çeşidi de sütlaçtır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için diyet sütlaç tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

Süt Reçeli Faydaları

Pasta yapımında fazlasıyla yararlanılan süt reçelinin günümüzde kahvaltılık olarak da tüketilmesi yaygınlaşmıştır. Özellikle hafif olmasıyla diyet listesinde de yer alabilir. Sütten yapıldığı için ekstra bir katkı maddesi olmadığı için sağlıklıdır.

Özellikle söylenecek bir faydası bulunmuyor. En önemli faydası tatlı ihtiyacını gidermek için küçük porsiyonlarla tüketilebilir. Şekersiz olanı diyet yapanlar için mükemmel bir seçenektir. Şekersiz süt reçeli tarifi incelenip diyet listesine yazılabilir.

Süt Reçeli Zararları Nelerdir?

sut-receli-tarifi-ile-saglikli-yasam-sirlari

Her besinin olduğu gibi süt reçelinin de zararları vardır. Aslında bu zarar kişiye bağlıdır. Ölçülü tüketildiği zaman vücut dengesi bozulmaz ve ekstra bir zarar konusu ortaya çıkmaz. Süt reçeli her ne kadar hafif bir tatlı olsa da içinde bulunan şeker o kadar da masum değildir. Bu yüzden porsiyonlara önem verilmeli fazla tüketilmemelidir.

Süt reçelinin yabancı ülkelerde birçok çeşidi yapılmaktadır. Özellikle Arjantin topraklarında yüzlerce çeşidi bulunur. Meyve karışımları ile mükemmel bir lezzet haline getirdikleri bu tatlıyı araştırarak güzelliklerinden yararlanılabilir. Klasik süt reçeli tarifi içinde bulunan şeker miktarı azaltılıp süt miktarı artırılırsa zararı da azaltılmış olur.

Süt Reçeli Kilo Aldırır mı?

Süt reçeli kilo aldırır mı sorusuna verilecek en güzel cevap şu olsa gerek. Her besin maddesi içinde kalori vardır ve bu besin maddesi miktarı arttıkça kalori de artacağı için kilo almak kendiliğinden gelecektir. Reçel günde küçük porsiyonlarla tüketilirse kilo aldırmaz. Fakat ölçü kaçtığı anda kesinlikle fazlasıyla kilo alınacaktır.

Özellikle tadı güzel diye sürekli yemek olumsuz bir durum ortaya çıkaracaktır. Hem sağlığınız etkilenir hem de aşırı tatlıdan dolayı hastalıklara sebep olabilir. Kalıcı etkisi ise kilo olacaktır. Süt reçeli tarifi içinde bulunan malzemeleri azaltarak kilo konusunda önlem alınabilir.

Süt Reçeli Kilo Verdirir mi?

Hiçbir besin kaynağı tek başına kilo verme işlemini yerine getiremez. Özellikle içinde tatlı malzemeler bulunan besinler asla kilo verme amacına hizmet etmez. Aksine kilo aldırır.

Süt reçeli ile kilo vermek için şunlar yapılabilir: Etkili bir diyet listesi, düzenli egzersiz ve ek olarak şekersiz süt reçeli tüketilebilir. Bu sayede kilo verilebilir. Hem sağlıklı hem de içi dengemizi koruyarak kilo sorunu ortadan kalkar. Süt reçeli tarifi içinden şekeri çıkarmak, kesinlikle diyet konusunda güzel bir başlangıç olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Süt reçeli ağızları tatlandıran yemek tarifleri arasında yer almaktadır. Peki, hem tatlı yiyerek hem de kilo vermek ister miydiniz? Eğer cevabınız evet ve çok tatlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, diyet tatlı tarifleri ile kilo vermek artık çok lezzetli, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tatlı okumalar😊🎂

 

 

 


 

Yoruma kapalı.