Tarçınlı Su Zayıflatır Mı?

Yaptığınız diyeti desteklemesi açısından oldukça önemli olan tarçınlı su hem kan şekerinizi dengeleyici hem de yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir. Herkesin günlük içmesi gereken su miktarı farklıdır. Vücudunuzun günde ne kadar kalori yaktığına, kilonuza ve yaptığınız spor ile kaybettiğiniz mineral miktarına göre günlük su ihtiyacınız farklılık gösterir. Diyet yapanların vücuttan toksinleri atmasına yardımcı olan bir bardak suyun içine attığınız çubuk tarçın sayesinde fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Günümüzde birçok ünlü ismin her gün tarçınlı su tüketerek zayıfladığı biliniyor. Diyetisyenler tarafından da tavsiye edilen tarçınlı su kilo verirken sağlığınızı da korumanıza yardımcı olduğunu belirtilmektedir.

Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir yağ yakıcıdır
Yediklerinizden aldığınız kaloriyi hızla yakarak vücutta yağa dönüşmesini engelleyen tarçınlı su vücutta önceden biriken yağlarında yakılmasını kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Yağları parçalayarak vücutta depolanmasını önler. Yiyeceklerden alınan yağlar yeterli ölçüde alındığında enerji verir. Ancak aşırı miktarda tüketilmesi halinde vücut yağları yakamaz ve biriktirmeye başlar. Su ve tarçının güçlü yağ yakma özelliği birleşince göbek, bel ve kalça bölgenizdeki fazlalıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kan şekerini dengeler
Diyet yapan kişiler uzun süre aç kaldıklarında insülin direnci artarak kan şekeri düşer. Öğünlerde yeterli besinlerin tüketilmemesi veya öğünlerin ertelenmesi kan şekeri ve tansiyonun düşmesine yol açar. Vücuda alınan glikozun enerjiye dönüşmesi oldukça önemlidir. Ancak vücudun gereğinden fazla glikoz üretmesi enerjinin vücuttan atılamayarak birikmesine neden olur. Bu durum ise yağların vücuttan atılmasını engeller. Bu nedenle kan şekeri yenilen besinler sayesinde sürekli yükselir ya da düşer. Yaşanan bu dalgalanma ise hem yağ yakışını zorlaştırır hem de enerjinizin tükenmesine neden olur. Oysa gün içinde içeceğiniz 1 ya da 2 bardak tarçınlı su insülin seviyenizi anında dengelemenize yardımcı olur.

Tokluk hissi verir
Düzenli olarak içilen tarçınlı su metabolizmanızı hızlandırır ve kalori harcama için yardımcı olur. Diyet yapan kişilere yemeklerden önce 1 bardak tarçınlı su içmeleri önerilir. Böylece hem her zamankinden daha az yemek yiyebilir hem de ani tatlı krizlerinin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar
Spor yaparken ter ile kaybettiğiniz minerallerin geri kazanılmasına yardımcı olan tarçınlı su sayesinde kendinizi sürekli dinç hissedebilirsiniz. Kan akışınızı hızlandırır ve tansiyonunuzu dengeler. Böylece baygınlık ve yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Gün içinde halsizlik hissetmenizi engeller.

Tarçınlı Su Nasıl Yapılır?

Malzemeler
5 adet çubuk tarçın
5 bardak su
İsteğe göre elma, portakal kabuğu, zerdeçal, zencefil, ıhlamur, defne yaprağı, birkaç adet kuru üzüm, limon ya da bir çay kaşığı bal ilave edilebilir.

Yapılışı
Bir kabın içinde tarçın ve suyu 5 dakika kaynattıktan sonra içine istediğiniz malzemeyi katarak tatlandırabilirsiniz. Günlük olarak hazırlayacağınız bu karışımı ılık şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yoruma kapalı.