Tarım Bakanlığı Mazot ve Gübre Desteği 2023 Yılı Planlaması?

Tarım  Bakanlığı mazot ve gübre desteği tüm çiftçiler tarafından hangi tarihlerde ne kadar desteğin verileceği merak edilmektedir. Orman bakanı Vahit Kirişçi’nin 2023 yılı bütçesinden 13.8 Milyar TL gibi bir ödemenin yapılacağı ile ilgili bazı açıklamalar yaptığı bilinmektedir.

Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği için Bakan Kirişci, ilk etapta deprem bölgelerine 70 bin köy evi inşa edileceği sözünü vermiştir. Daha sonra ise 11 kalemde destekleme ödemesini en kısa zamanda nakit olarak yapılacağı konusunda bir açıklama yapmıştır.

2023 Yılı Tarım Bakanlığı Mazot ve Gübre Desteği Ne Kadar?

2023 yılı gübre desteği nadas yapılan alanlar haricinde dekar başına tüm ekimi yapılan ürünler için 4 TL olarak belirlenmiştir. Mazot desteğinin ise tritikale için 13,59 TL, diğer tüm ürünler için ise 9,35 TL olacağı ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. 2022 yılı yapılan tarımsal desteklemeye ilişkin karara göre 2022 yılı mazot ve gübre desteği ürün grubuna göre değişiklik göstermiştir.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 75 lira mazot desteği 46 lira ise gübre desteği ödeneceği bilinmektedir. Bakan Kirişçi’nin, Tarım  Bakanlığı mazot ve gübre desteği için sisteme kayıtlı olan çiftçilere ödenecek olan mazot ve gübre desteği ile ilgili ödemelerin 6 ay öne çekildiği ile ilgili açıklamaları bulunmaktadır.

tarim-bakanligi-mazot-ve-gubre-destegi
Tarım Bakanlığı Mazot ve Gübre Desteği

Çiftçilere verilen tarımsal destek ödemeleri kapsamında Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği gündemde yer almaktadır. Yapılan açıklamalara göre 24 Şubat itibari ile tüm çiftçilerin hesaplarına ödemelerin yapılacağı dile getirilmiştir. Ayrıca sadece mazot ve gübre değil aynı zamanda birçok kalemde ödemelerin yapılacağını açıklamıştır. Çiftçilere; mazot, gübre, hayvancılık, çoban desteği gibi birçok alanda destek verilmektedir.

Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği iyi tarım uygulamaları desteğine göre, dekar başına 10 ile 150 lira arasında değişiklik göstermektedir. Küçük aile işletmeleri için destek ise dekar başına 200 lira olarak belirlenmiştir.

Harici fındık üreticilerine verilecek Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği dekar başına 170 liradır. Zeytin bahçeleri desteği için dekar başına 100 lira katı organik -organomineral gübre için ise 20 lira destek vereceği bilinmektedir.

Mazot ve Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

tarim-bakanligi-mazot-ve-gubre-destegi

Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği için çiftçilerin bağlı bulundukları il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları gereklidir. Mazot, gübre desteği ve toprak analizi için  tüm başvurular bu şekilde yapılmaktadır. Farklı il ve ilçelerde arazileri bulunan çiftçiler için yapılacak işlemler şu şekildedir;

Başvurulara ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı gereği, çiftçiler tek tek başvuruları yapmak yerine ikamet ettiği yerden tüm arazileri ile ilgili başvuruları yapılabilmektedir. Çiftçilerin Tarım  Bakanlığı mazot ve gübre desteği için mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıtlarının bulunması gerekir.

TC Kimlik No ile Mazot ve Gübre Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

tarim-bakanligi-mazot-ve-gubre-destegi

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan tüm vatandaşların, Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği için E-devlet üzerinden T.C kimlik Numaraları ile tüm çiftçi destek ödemelerini sorgulamaları mümkündür. Binlerce çiftçinin faydalanacağı finansal desteğin karşılanması bu şekilde yapılmaktadır. Her yıl tarımsal destek ödemeleri kapsamında desteklemeler bu şekilde yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Mazot ve Gübre Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka şubeleri aracılığı ile Ziraat Bankası hesaptan yapılan Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği, üreticilere ait hesaplara bağlı olan Başak Kart ile yapılmaktadır. 2022- 2023 yılı tüm desteklere bu şekilde ulaşmak mümkündür. Çiftçiler, Tarım  Bakanlığı mazot ve gübre desteği ödemelerini alarak mali açıdan kolaylık elde edecektir.

2023 Mazot ve Gübre Desteği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

tarim-bakanligi-mazot-ve-gubre-destegi

2023 yılı Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği başvuruları, 28 Şubat tarihinde son buluyordu. Fakat bu tarih değiştirilerek 8 Mayıs olarak uzatılmıştır. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yapıldıktan sonra E-devlet üzerinden T.C kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır. Ödemelere ilişkin finansman desteklere bu şekilde ulaşmak mümkündür.

E-devlet 2022 mazot ve gübre desteği sorgulama ile ilgili alanlara ulaşılması konusunda yol göstericidir. Başvuru tarihleri takip edilerek başvurular yapılabilir ve Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği alınabilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Mazot ve Gübre Desteği 2022 Yılı Mazot ve Gübre Desteği Sorgulama E-Devlet?

tarim-bakanligi-mazot-ve-gubre-destegi

Herhangi bir yıl baz alınmadan 2022 – 2023 yılları arası Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği tüm üretici bilgileri ile E-devlet üzerinden sorgulanmaktadır.  E-devlet üzerinden çiftçilere yönelik temel girdi destek ödemelerine ve tüm haberlere ulaşmak mümkündür.

Tarım Bakanlığı mazot ve gübre desteği hakkında merak edilenler arasında farklı konularda bulunur. Tarımsal ödemelerle ilgili tarama yapabilmek için javascript etkin hale getirilmelidir. Bu sayede tarımsal tüm ödemelere E-devlet üzerinden ulaşılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Aile Destek Programı

YouTube video

Yoruma kapalı.