Tüm Babalara Özel Babalar Köftesi

Bu Yazımızda Neler Var

Babalar Köftesi

Daha başlıkta merakınızı ve nasıl bir köfte çıkacağını anlarken, bu köftenin esin kaynağının çocuklarınızın en sevdiği yemek olan köftenin babalar ile olan buluşmasını aktarıyor olacağım sizlere. Bu köfte başka köfte, bu köfte Babalar Köftesi, bu köfte çocuklarla babalarının arasındaki köprünün iletişimin ve sevginin köftesi… E Tabi içindeki malzemelerin en önemlisi, siz bu köfteyi yaparken küçük kızınızın ya da oğlunuzun size duyduğu sevgi ile sizin elinizin sevgi dolu lezzeti…

Şimdi sıra geldi bu babalar köftesinin içindekileri yazmaya;

Bu güzel mi güzel, özel mi özel Babalar köftesinin içeriğinde aşağıdakiler var ve 4 kişilik olduğunu da size aktarmakta fayda var.

İçindekiler

  • 500 gr Kıyma (Orta yağlı olmalı)
  • 200 gr Soğan ( Elde dilimlenmeli, makine istemiyoruz)
  • 5 adet Yeşil Köy Biberi
  • 2 adet Yumurta
  • Yarım Bardak Ayçiçek Yağı
  • 1 yemek kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Bolca Baba Sevgisi

Önce kıymayı koyduğumuz kabımızda parçalara ayırıyoruz, daha sonra elimizde küçük ama makine de kıyılmış gibi olmayan soğanlarımızı bu parçalara ayırdığımız kıyma ile karıştırıyoruz. Sonra köy biberlerini doğruyoruz, küp küp olabilir, çok büyük olmaması önem taşımaktadır. Daha sonra biberlerimizi de soğan ve kıyma ile buluşturuyoruz ve başlıyoruz köfte hamurumuzu yoğurmaya. Gerekli kıvama yaklaştığını hissettiğimiz Babalar Köftemizin yumurtalarını kırıp karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonrasında Ayçiçek yağımızı, karabiberimiz ve tuzumuzu ekliyoruz, en son olarak da kimyonumuzu ekliyoruz. 15 dakika kadar hamurumuzu yoğurduktan sonra köftelik hamurumuzu satırdan geçirip ince ince dokunuşlarla satırlandıktan sonra da tekrar yoğurup 15 dakika daha dinlenmesi için bekletiyoruz. Veeee Babalar Köftemiz hazır bile…

Hamuru bekledikten sonra Babalar köftesini aşağı yukarı 15 cm çapında olacak şekilde çok kalın olmadan yoğurup, daha öncesinde ısıttığımız yağda yüksek ateşte etin mühürlenmesi gibi mühürlüyoruz. Mühürlenen köftemiz 170 dereceye getirdiğimiz fırınımızda yanında domates biber ile pişirilip eşsiz bir lezzete kavuştuğunda tahta tabak ile servis ediyoruz.

Çocuklarımızın daha da ilgisini çekmek isteyen babalar için, küçük bir ayrıntı en üstüne ufak bir küp kaşar peyniri de atabilirsiniz. Çocukların sevgisi babaların yüreği ile birleşen Babalar Köftesi Hazır.

Yoruma kapalı.