Tuzu Azaltmak için Etkili 10 Yöntem !

Sağlık ile doğrudan ilişkisi olduğu için tuzu azaltmak, oldukça önemli ve yapılması gereken bir şeydir. 

Kimi insanlar tuzlu yemek severken, kimileri tuzsuz yemek sevmektedir. Ancak her iki taraftaki insanlar için de, doktor tavsiyesi olmadığı sürece, tuz tüketiminin dengeli olması gerekmektedir. Çünkü vücutta tuzun da önemli işlevi vardır. Dolayısıyla tuz tüketiminin de vücudun ihtiyacı kadar olması gerekmektedir. 

YouTube video

Vücuda her ne kadar faydalı ve lazım bir şey olsa da, her şeyde olduğu gibi, tuz tüketiminin de dengeli olması gerekmektedir. Çünkü tuzun aşırı tüketimi de vücutta fayda sağlayacağı yerde, sağlığı olumsuz yönde etkileyerek bazı sorunlara neden olabiliyor. Dolayısıyla tuzu azaltmak çok önemli bir konudur.

Tuz tüketimi ve Sağlık Arasındaki İlişki 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (2)

Tükettiğimiz besinlerin lezzetini arttırmak isterken aslında hayatımızı tehdit eden bir hal almaya başlıyor. Bu nedenle günlük tuz miktarını 5 g olarak belirlemeliyiz. Farklı bir şekilde anlatacak olursak: günlük bir fiske tuz tüketiminin olması gerekmektedir.  

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (2)

Bedenimizin döngüsünün devam etmesi için hücre içine potasyum, hücre dışına da sodyumun yüksek miktarda olması gerekmektedir. Temel elektrolit olan sodyumun hücre dışında ki ana kaynağı sodyum klorürdür. Yani bildiğimiz sofrada kullandığımız sofra tuzudur. 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem
Tuzu Azaltmak için Etkili 10 Yöntem !

Ülkemizde her 100 kişiden 35’inde rastlanan hipertansiyon dünyadaki ölüm sebeplerinin içinde birinci, engellilik durumlarında ikinci sırada yer almaktadır. Öyle ki hipertansiyonun ana nedenlerinden biri de fazla tuz tüketimidir. Felç, merkezi sinir sisteminin iletimini sağlayan damarların tıkanması ya da kanamaların yol açtığı ve ani gelişen nörolojik bir bozukluktur.

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (18)
Tuzu Azaltmak için Etkili 10 Yöntem !

Felç oluştuktan sonra %45-61 oranında ölümle sonuçlandığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Günlük tuz tüketimi 6 g azaltıldığında felç olma durumunda yüzde 24 oranında azaltılıyor. Kronik rahatsızlıkları arasında en çok görünen böbrek yetmezliği de, toplumda yüzde 17 oranında görülmektedir. Böbrek yetmezliğinin seyrini değiştirmek için uygulanan diyette tuz kısıtlamasına gidilmektedir. Yani her açıdan tuzu azaltmak, sağlığa oldukça olumlu etkiler gösterecektir. 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (11)

Özetle aşırı tuz tüketimi Çocuk hastalıkları, kalp yetmezliği, beyin hastalıkları ve kan basıncı/kan basıncını artırarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu ve benzeri hastalıkların çoğu dünya sağlık Örgütü verilerine de yansımıştır. Yani hiç hafife alınacak bir konu değildir.

Tuzu Azaltmak için 10 Etkili Yöntem ! 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (14)

Tuzun aşırı tüketimi sonucunda vücutta pek çok sorun meydana gelebilmektedir. Bunun farkında olan fazla tuz tüketen insanlar, tuzu azaltmak için çeşitli yollar aramaktadır. Bu noktada tuz tüketiminde aşırıya kaçan insanlar için, tuzu azaltmak konusu önemli hale gelmektedir.  

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (7)
Tuzu Azaltmak için Etkili 10 Yöntem !

Bundan dolayı biz de tuzu azaltmak için 10 altın kuralı bir araya getirdik. Bu püf noktaları sayesinde hem tuzu azaltma işini hem de sağlıklı bir hayat sürme işini bir arada halletmiş olacaksınız. İşte tuz tüketiminin azaltılması için en etkili 10 yöntem: 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (21)


1 – Tuzu Alışkanlığınızı Değiştirin 

Olmazsa olmazdan biri olan yemeğin tadına bakmadan tuz koyma alışkanlığıdır. Yemeği tuzla tatlandırmak yerine başka alternatifler kullanabilirsiniz. Örneğin; sirke, limon suyu, pul biber, karabiber, kişniş, kimyon, nane, sumak, isot vb. ekleyebilirsiniz. 


kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (15)


2 – Tuzsuz Gıdalara Yönelin 

Tuzsuz gıdalar tüketin. Örneğin; tuzsuz ekmek yiyin, turşudan uzak durun. 


3- Daha Az Tuz Kullanın 

Yemek pişirirken az tuz kullanmaya önem veriniz. 


4- Tuzu Azaltılmış Kahvaltılıklar Tüketin 

Kahvaltılarınız da, tuzu azaltılmış kahvaltılıklar tüketin. 


kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (3)


5 – Yapay Tuz Kullanabilirsiniz 

Hekiminize veya sürekli gittiğiniz eczacınıza danışarak yapay tuz önerileri alabilirsiniz. 


6 – Paketli Gıdalardan Uzaklaşın 

Paketli yiyecekler yemekten uzak durmalısınız çünkü paketli yiyeceklerin içinde çok fazla tuz vardır. 


7 – Meyve ve Sebze Tüketerek Tuzu Azaltmak 

Sebze ve meyveler az tuz içerdiği için daha çok sebze ve meyve tüketilmelidir.


kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (4)


8 – Konserve Yiyeceklere Dikkat Edin 

Konserve yiyecekler aldığınızda tuzu azaltmak için yıkamanız önerilmektedir. 


9 – Sofra Tuzunu Az Kullanın 

Sofrada kullandığımız tuz yerine sodyumu azaltılmış tuz veya eşdeğeri potasyum klorür eklenmiş tuzları kullanabilirsiniz. 


10 – Taze Meyve Ve Taze Sebze Tüketin 

Tuzu azaltmanın bir diğer yolu da sebze ve meyveleri taze olarak tüketmenizdir. 


kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (5)


Aşırı Tuz Tüketimi Hangi Hastalıklara Yol Açar ? 

Obezitevücut kütle indeksinin otuzun üzerinde olması olarak tanımlanır. Tuz direkt olarak obezite nedeni olmasa da dolaylı yoldan nedenidir. Dünya sağlık örgütüne göre günlük tuz tüketiminin 10 gramdan 5 grama düşmesi durumunda günlük tüketeceğimiz su miktarının 350 ml kadar azalacağını ifade ediyor. Günde her 1 g tuz azaltılması durumunda 27 ml daha az şekerli içecek içmemizi sağlıyor. 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (8)

Astım, gereğinden fazla tuz tüketiminin akciğerlerimizde ki mikro dolaşımın düzenini bozarak, bu hastalığın ağırlaşmasın sebep olduğu düşünülmektedir. Ödem, vücutta ne kadar çok olursa o kadar çok ödem olduğunu söyleyebiliriz. Bedende sodyumun bulunduğu her yerde su kesinlikle vardır. Yani kısaca ne kadar çok tuz o kadar çok ödem demektir. 

Günlük Tuz Tüketimi NKadar Olmalı ?

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (9)

Uzmanlar göre tuz tüketimi sağlığınız için azaltılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde tuz tüketiminin normal şartların 3 katı üzerinde olduğunu dikkat çekmektedirler. Günde ortalama olarak 5 g tuz tüketimi olmalıdır. Yani yaklaşık olarak bir fiske sofra tuzuna denk gelmektedir.

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (17)
Tuzu Azaltmak için Etkili 10 Yöntem !

 

Fazla tuz tüketimi birçok hastalığa neden olduğundan fazla tuz tüketiminden kaçınılması gerekmekte ve tuzu azaltmak gerekmektedir. Tuzun ana molekülü olan sodyumun su tutucu özelliğinden dolayı vücuttaki sıvı hacminin dengede olması için bu özellik oldukça önemlidir. O yüzden tükettiğiniz 1 g tuz için yaklaşık olarak 2 su bardağı su içmeniz gerekmektedir. 

Tuzu Azaltmak Mümkün müdür ?

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (19)

İnsanlar tuzun tadına alışmışken tuzu azaltmak aslında o kadar da zor değildir. Dilimizde tuzu algılamayı sağlayan reseptörler bulunmaktadır. Ortalama olarak yüzde 25 oranında ki tuz kısıtlaması bu reseptörlerce algılanmamaktadır.

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (20)

Aslında tuz bırakma süreci çok da zor değildir. Tuzu azaltmak için neler yapılabilir, sorusu sorularak gerekli adımlar hemen yerine getirilmelidir. Yaklaşık bir buçuk ay süren alışma süreci sizi biraz zorlasa da artık tuzsuz yemekler bile size normal tada dönüşmeye başlar. 

Fazla Tuz Vücuttan Nasıl Atılır ? 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (16)

Vücudun işlevleri yerine getirmesi için tuza yani sodyuma ihtiyacı vardır. Ancak tuz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Uzmanlar diyor ki; beslenme diyeti yapan kişiler tuzu diyetlerinde kesinlikle bulundurmamalı ve bedenimizin ihtiyacı olduğu kadar sodyumu başka yiyecek ve içecekler aracılığı ile almamız gerekiyor. 

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (12)

Uzmanlara göre; günde 6 ile 8 bardak arası su tüketilmesi gerekiyor. Bu yüzden bedende birikmiş olarak bulunan fazla tuzu idrarla atmış olursunuz. Fiziksel aktivite yaptığınız zaman terlersiniz ve terleme ile fazla tuzdan da arınmış olursunuz.  

kolay-diyet-listesi_tuzu-azaltmak-icin-etkili-10-yontem (10)


İlginizi Çekebilir: Tuz tüketimi ile ilgili ilginç bir bilgi de mevcuttur. O da tuz tüketiminin kilo aldırabileceği şeklinde bir bilgidir. Bu ilginç bilgi hakkında daha fazla bilgi için tuz kilo aldırır mı, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


 

Yoruma kapalı.