Uno Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

Uno Kartları Nasıl Oynanır?

Uno kartlarının özellikleri doğru kullanıldığında oyuncuya büyük avantajlar sağlar. Oyunu kazanacağınızı sandığınız anda kaybedebilir ya da hiç umudunuzun olmadığı yerde kazabilirsiniz. Bu noktada doğru strateji belirlemek ve hamlenizi yerinde yapmanız önemlidir. Oyun kartlarının özelliklerine tam hâkim olmanızda oyun esnasında kullanımını kolaylaştıracaktır.

Uno kartları 108 adetten oluşmakla birlikte sayıların dışında özellik taşıyan kartlara sahiptir. 7 farklı türde çeşitli özel kartları içerisinde barındırır. Bu kartları kullanmadan oyunu bitirmek biraz zordur. Bu nedenle oyunda bahsi geçen uno kartlarının özellikleri kullanılarak tamamlanmaya çalışılır. Bahsedilen özel kartlar dağıtım esnasında ya da yerden herhangi bir kart çekme şeklinde elinizde toplanır. 

Uno Kartlarının Özellikleri ve Uno Kartlarının Anlamları Nelerdir?

Uno oyun kartları bahsedildiği üzere içerisinde birden fazla özellik taşıyan kartlara sahiptir. Bu kartların her biri ayrı anlam ve özellikler içerir. Her kartın kullanım amacı ve yeri farklılık gösterir. Önceden belirlenmiş uno oyun kurallarına uyarak kartlar oynanır. Bu aşamada kurallara hâkimde değilseniz uno nasıl oynanır araştırması yaparak öğrenebilirsiniz.  

Uno kartlarının özellikleri arasında kurallara bağlı kalmadan kullanabileceğiniz kartlar mevcuttur. Uno kart oyununda bu kartlar genelde sona saklanır ve eldeki kartların bitirilmesi için kullanılır. Uno oyununda elinizdeki özel kartlarla oluşturduğunuz planlar neticesinde kart oyununa yön verebilirsiniz. Uno oyununda şu özel kartlar mevcuttur;

1) Uno Kartlarının Özellikleri: 2 Kart Çek!

uno-kartlarinin-ozellikleri

Uno özel kartları arasında ilk sırada iki kart çek özelliği gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kart eğer dört farklı renkteki sarı, mavi, yeşil ya da kırmızı renklerinden birini içeriyorsa her zaman oynanamaz. Oynayacağınız kartın rengi sadece aynı renk veya özelliğe sahip olmak zorundadır.

Kart uyumu sağlandığı taktirde dilediğiniz anda kullanabilirsiniz. İki kart çek özelliği kullanıldığında sizden sonraki rakip ortadaki ıskartadan iki adet kart çeker. Bahsi geçen kart ile oyunu bitirmekte olan rakibinizin elindeki kart sayısını arttırabilir ve oyundaki dengeleri yeniden kurabilirsiniz. İki kart çek özelliğinin oyundaki puan değeri 20’dir.

2) +4 Kart Çektirme ve Joker Kartı Cezası

 Uno kartlarının özellikleri arasında oyuncuların karşılaşmak istemediği diğer bir özel kart ise dört kart çektirmedir. Söz konusu kart renk paletine benzer halde karşınıza çıkar. Bu joker olarak da adlandırılmasına sebep olmaktadır. Bahsedilen kartın özelliği sıradaki oyuncuya rastgele ıskartadan dört kart çektirir. 

Renk paleti halinde bulunan kart sadece kâğıt çektirmez. Oyunda kullanıldığı esnada kart çektirebileceğiniz gibi sıradaki oynanacak kartın rengini de siz belirleyebilirsiniz. Uno kartının bu özelliği hem oyun bitirme hem de rakipleriniz geri düşürme anlamında oldukça kullanışlıdır. Oyundaki puan değeri ise tam 50 puandır.

3) Renk Değiştirme ve Joker Kartı

uno-kartlarinin-ozellikleriuno-kartlarinin-ozellikleri

Uno renk değiştirme kartı bir önceki bahsedilen özel kartla benzerlik göstermektedir. Oyun kartının görüntüsü aynı renk paleti şeklindedir fakat üzerinde artı dört ibaresi bulunmamaktadır. Bahsedilen uno kartını istediğiniz zaman kullanabilir ve oynanacak kartın rengini belirleyebilirsiniz. 

Uno kartlarının özellikleri doğru zamanda kullandığında sizlere büyük avantaj sağlar. Oyunun tıkandığı anlarda özel kart kullanılarak tekrardan canlandırılabilirsiniz. Elinizdeki kartları bitirmenin en basit yöntemlerinden biri bu kartın kullanılmasıdır. Kartın oyunda size kazandıracağı puan 50’dir.

4) Uno Yön Değiştirme Kartı

Uno oldukça eğlenceli bir kart oyunudur. Bu kart oyununu keyiflendiren diğer bir özel kart ise yön değiştir kartıdır. Uno özel kartının kullanımı ise oldukça basittir. Kartı yere atıldığında oyunun yönü değişir. Bu sayede kişi bir oyuncuya birden fazla kart çektirebilir. Özel kartın oyun puanı 20’dir.

5) Uno Kartlarının Özellikleri Pas Geçme Kartı!

Uno kartlarının özellikleri arasında yer alan pas geç kartı birçok farklı nedenle kullanılabilmektedir. Kartı kullanıldığında bir sonraki oyuncu oynama hakkını kaybeder ve sonraki eli beklemek zorunda kalır. Uno kartlarını kullanamayan rakip elindeki kartları azaltamaz ya da oyunu bitiremez. Doğru oynandığı taktirde rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayabilir. Kartın oyun puanı 20’dir.

6) Uno El Değiştirme Kartı Nedir?

uno-kartlarinin-ozellikleri
uno kartlarının özellikleri

Uno kartlarının özellikleri içerisinde belki de en sevilmeyen kart el değiştirme kartıdır. Sebebi ise stratejinizi ne kadar iyi belirleseniz de rakip bu özelliği kullanarak elinizdeki kartları alabilir ve sizin planlarınıza hâkim olabilir. Bu nedenle kullanıcı açısından iyi fakat rakip açısından çok can sıkıcı bir karttır. Bahsi geçen kart 40 puan değerindedir.

Uno Kart Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır? Uno Nasıl Oynanır

Uno kartlarının özellikleri aşamasında belirtildiği üzere her bir özel kart belirli puanlara sahiptir. Bahsi geçen kartlar kullanıldıkça skorunuz yavaş yavaş artar. Oyun esnasında tablo tutmak işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi taktirde puanlama sisteminizde problemler oluşabilir. 500 puana ulaşan oyuncu oyun serisinde galip gelir. Oyunda en yüksek puan boş karta aittir. Bu kartı kullanmaktan çekinmeyin!

İlginizi Çekebilir: 2000 Parça Puzzle ile Eğlenceli Vakit Geçirin

Yoruma kapalı.