Votka Kaç Kalori ? Votka Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Votka Kalori Hesabı Nasıldır?

Votka kalori hesaplaması günümüzde yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü insanın kendini keyifli, mutsuz ya da kederli hissettiği dönemlerde alkol tüketimi yaptığı görülebilmektedir. Alkollü içecekler günümüzde oldukça fazla tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Farklı çeşitleri bulunan alkol grubu içeceklerin, ülkemizde en çok tüketilenlerinden bir tanesi de votkadır. Ruslar tarafından en çok tüketilen alkollü içecek olan votka, ülkemizde de en çok tüketilen alkollü içecekler sıralamasında ilk 3 sırada yer almaktadır.

Votkanın çok sevilen bir alkollü içecek olması ve çok fazla tüketilmesi, özellikle alkollü içeceklerden vazgeçemeyen ancak diyet uygulayan ya da formunu koruyan bireylerin aklında “Votka kalorisi ne kadar?” sorusunun oluşmasına neden olmaktadır. Alkollü içeceklerin içerisinde bulunan kalori oranı, yine içerisindeki alkol oranı ile doğru orantılı olarak belirlenmektedir. Yani bir alkollü içeceğin içerisindeki alkol oranı ne kadar artarsa, o kadar yüksek kaloriye sahip olmaktadır.

Birçok alkollü içecek son derece yüksek alkol oranlarına sahip olup, bununla beraber yüksek kalori içeren maddelerdir. Bu nedenle alkol kullanımının uzun süre ve sıklıkla yapılması kilo almaya neden olabilmektedir. Votka da yüksek kalorili alkollü içecekler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise votkanın alkollü içecek olan ürüne dönüştürülme aşamasıdır.

Votka, tamamen alkolden elde edilmektedir. Daha açık ifade etmek gerekirse votka, alkolün su ile seyreltilerek içilebilecek kıvama getirilmesi şeklinde bir imal aşamasından geçerek meydana gelmektedir. Bu nedenle alkol oranı en yüksek olan alkollü içeceklerden bir tanesidir. Bu durum dikkate alındığında votkanın 1 kadehinde, yaklaşık olarak 2 çay kaşığı sıvı yağ ile eşit kaloriye sahiptir. Votka kalori değerleri ise şu şekildedir:

Votka Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Votka Kalori
Votka Kalori

1 duble votka kaç ml? 50 ml olmaktadır. Farklı ölçülerdeki votkaların kalori hesaplamaları ise şu şekildedir;

  • 1 duble votka kaç kalori? 86 kalori
  • Votka kalori 1 bardak nedir? 110 kalori
  • 35’lik votka kalori? 812 kalori
  • 50’lik votka kalori? 1160 kalori
  • 70’lik votka kalori? 1624 kalori

Votka Kalori İle Kilo Alınır Mı?

Tadı olmayan bir alkollü içecek olduğundan, yumuşatması amacı ile votkanın tüketimi genel olarak sek şekilde yapılmamaktadır. Yanında normalde vişne suyu, enerji içeceği, elma suyu gibi tat veren ve keskinliğini yumuşatan içecekler ya da fast food gıdalar tüketilmektedir. Bu nedenle de zaten yüksek kalorili bir içecek olan votkanın yanında tüketilen ekstra besinlerde kaloriyi arttırmaktadır. Bu yüzden daha fazlasına kaçmamak önemlidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında formuna dikkat etmek isteyenlerin ve diyet yapanların votka tüketimini az yapmaları veya hiç yapmamaları önerilmektedir. Daha fazla olumlu yorum olmak üzere yemek için beyaz votka alınabilir.

Bira Kalori Nedir?

Çoğu kişi tarafından tüketilen biranın kaç kalori olduğu da, sağlık açısından merak edilen konular arasında yer alır. 100 gram bira içerisinde 43,3 kaloridir. Diğer alkollü içeceklerde olduğu gibi biranın da kalorisi oldukça fazladır ve  kilo aldırma konusundaki etkisi büyüktür. 

Viski Kalori Nedir?

Votka Kalori

Alkollü içecekler arasında yer alan viski kaç kalori? 100 gram viskide 250 kaloriye sahip olmaktadır.. Bu noktada viski tüketen kişilerde kilo alımı görülmektedir. Çünkü yüksek kalori değerine sahip bir içkidir.

YouTube video

Yoruma kapalı.