Votka Kaç Kalori ? Votka Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

0 730

İnsanın kendini keyifli, mutsuz ya da kederli hissettiği dönemlerde alkol tüketimi yaptığı görülebilmektedir. Alkollü içecekler günümüzde oldukça fazla tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Farklı çeşitleri bulunan alkol grubu içeceklerin, ülkemizde en çok tüketilenlerinden bir tanesi de votkadır. Ruslar tarafından en çok tüketilen alkollü içecek olan votka kalori, ülkemizde de en çok tüketilen alkollü içecekler sıralamasında ilk 3 sırada yer almaktadır.

Votkanın çok sevilen bir alkollü içecek olması ve çok fazla tüketilmesi, özellikle alkollü içeceklerden vazgeçemeyen ancak diyet uygulayan ya da formunu koruyan bireylerin aklında “Votka kalori ne kadar?” sorusunun oluşmasına neden olmaktadır. Alkollü içeceklerin içerisinde bulunan kalori oranı, yine içerisindeki alkol oranı ile doğru orantılı olarak belirlenmektedir. Yani bir alkollü içeceğin içerisindeki alkol oranı ne kadar artarsa, o kadar yüksek kaloriye sahip olmaktadır.

Birçok alkollü içecek son derece yüksek alkol oranlarına sahip olup, bununla beraber yüksek kalori içeren maddelerdir. Bu nedenle alkol kullanımının uzun süre ve sıklıkla yapılması kilo almaya neden olabilmektedir. Votka da yüksek kalorili alkollü içecekler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise votkanın alkollü içecek olan ürüne dönüştürülme aşamasıdır.

Votka, tamamen alkolden elde edilmektedir. Daha açık ifade etmek gerekirse votka, alkolün su ile seyreltilerek içilebilecek kıvama getirilmesi şeklinde bir imal aşamasından geçerek meydana gelmektedir. Bu nedenle alkol oranı en yüksek olan alkollü içeceklerden bir tanesidir. Bu durum dikkate alındığında votkanın 1 kadehinde, yaklaşık olarak 2 çay kaşığı sıvı yağ ile eşit kaloriye sahiptir. Votka kalori değerleri ise şu şekildedir:

Bu Yazımızda Neler Var

Votka Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

  • 1 bardak votka: 110 kalori
  • 35’lik (35 cl) votka: 812 kalori
  • 50’lik (50 cl) votka: 1160 kalori
  • 70’lik (70 cl) votka: 1624 kalori

Votka Kalori İle Kilo Alınır Mı?

Tadı olmayan bir alkollü içecek olduğundan, yumuşatması amacı ile votkanın tüketimi genel olarak sek şekilde yapılmamaktadır. Yanında daha çok vişne suyu, enerji içeceği, elma suyu gibi tat veren ve keskinliğini yumuşatan içecekler ya da fast food gıdalar tüketilmektedir. Bu nedenle de zaten yüksek kalorili bir içecek olan votkanın yanında tüketilen ekstra gıdalar da kaloriyi arttırmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında formuna dikkat etmek isteyenlerin ve diyet yapanların votka tüketimini az yapmaları veya hiç yapmamaları önerilmektedir.Daha fazla olumlu yorum olmak üzere yemek için beyaz votka alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.