3 Adımda Yavşan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acı Yavşan Otu Nedir? Yavşan Otu Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda kendinden sık sık bahseden yavşan otu internet üzerinde birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Biz de sizler için bu şifalı bitki hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Acı yavşan otu hemoroid için kullanıldığı gibi adet döneminde yaşanan şiddetli adet sancıları için de sık sık tercih edilmektedir. Güçlü ot türleri arasında yer alan bu bitki alternatif tıpta çok fazla kullanılmaktadır.

YouTube video

İşte Acı yavşan otu faydaları nedir? Yavşan ot kafa yapar mı ? Yavşan otu Türkiye’de nerede yetişir Acı yavşan otu nasıl kullanılır gibi soruların cevabı sizlerle…

1 – Acı Yavşan Otu Nasıl Kullanılır ?

Literatürde Veronica olarak geçen acı yavşan otu İbrahim Saraçoğlu tarafından da sık sık kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Birçok ot ile karıştırılmaktadır. Halk arasında çıban otu, at teresi, oğlan otu ya da miskotu isimleri ile de bilinmektedir. Hatta bazı yörelerde yara otu denildiği de görülmektedir. En fazla mide rahatsızlıklarını tedavi etmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinen bitkinin köklü bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Fakat Anadolu topraklarında da kendi kendine yetişmektedir. Çok eski zamanlarda bu ot kaynatılarak egzama rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Genelde kireçli toprakların olduğu yerlerde ve ormanların seyrek olduğu bölgeleri sevmektedir.

Acı Yavşan Otu Bebeklerde Kullanılır mı ?

yavsan-otu-nedir

Acı yavşan ot bebeklerde kullanılır mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bu ot birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı gibi alternatif tıpta bebekler için de kullanılmaktadır. Özellikle sık sık gaz problemi yaşayan bebekler için kullanılan bitkisel çözümlerden bir tanesidir.

2 – Acı Yavşan Otunun Faydaları

Bu bitkinin yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirtmiştir. Köklü bir tarihe sahip olan yavşan otunun en bilinen faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Ağız ya da dişte meydana gelen iltihaplanmalara karşı birebirdir. Bunun için bitkinin gargarası önerilmektedir.
 • Kullanılan gargara aynı zamanda boğazdaki enfeksiyonlara karşı da iyi gelmektedir.
 • Yaprakları güzelce dövüldükten sonra vücutta yer alan yaraların iyileşmesinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle eskiden savaş alanlarına mutlaka götürülen bitkiler arasında yer almaktaydı.
 • Toksin açıcı özelliği ile ön plana çıkmaktadır.
 • Vücutta meydana gelen kulunçlar için en doğal çözümlerden biridir.
 • Baş ağrısı için de sık sık tercih edilen bitkisel ilaçlardandır.

yavsan-otu-nedir

 • Kesinliği kanıtlanmamış olsa da migrene de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sık rastlanan mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Bunlara gastrit ve ülser örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda mide duvarının daha güçlü hale gelmesine de yardımcı olmaktadır. Üstelik midedeki besinlerin daha kolay işlenmesi konusunda da oldukça yararlıdır.
 • Sinir sisteminde yer alan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bu da vücutta bulunan kan akışını olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle ruhsal hastalıklara karşı da iyi gelmektedir.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

3 – Yavşan Otu Zararları

Tüm bitkisel ilaçların fazla kullanımının vücutta istenmeyen durumlara yol açtığı bilinmektedir. Bu bitki de aslında zararlı bir bitki değildir. Kullanıldığı takdirde vücuda herhangi bir yan etkisi bile bulunmamaktadır. Fakat önerilen dozdan daha fazla kullanıldığı takdirde istenmeyen sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bu nedenle dozunda kullanmak büyük öneme sahiptir. Ama herhangi bir rahatsızlığınız varsa ya da bir alerjik tedavi görüyorsanız kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Yavşan Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Bu bitkinin çayı çok sık tüketilmektedir. Demlenişi de oldukça basittir. Gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • 1 tatlı kaşığı yavşan otları
 • 1 litre su
 • Yarın limon
yavsan-otu-nedir
Yavşan Otu Nedir? Yavşan Otunun Faydaları

Çayı yapmaya başlamadan önce 1 litre suyumuzu ocakta kaynatmamız gerekmektedir. Kaynama işlemi sona erdikten sonra da otu içerisine ilave etmeniz gerekmektedir. İlave işleminden sonra ise yaklaşık olarak 4 dakika kadar beklemelisiniz. 4 dakika sonra çayınız demlenmiş olacaktır. Daha sonra içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Düzenli kullanımda kısa süre içerisinde etkisini göreceksiniz.

Dilerseniz Acı Çehre Tohumu Nedir? Acı Çehre Otu Zayıflatır Mı? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.