Yulaf Ezmesi ile Zayıflamak Mümkün müdür ?

Kilo vermek için her geçen gün diyet listelerine yeni bir besin eklenmekte fakat, yulaf ezmesi ile zayıflamaen çok konuşulan konular arasında yer almaktadır. 

Kuru bakliyat familyasından olan yulafın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Eski zamanlarda  kıtlığın ve yoksulluğun hüküm sürdüğü dönemlerde yulaf, insanların ve hayvanların temel gıda deposu idi. Bu nedenle sofrada yiyecek artsın ve çoğalsın diye her yemeğin içerisine konulurdu.  

YouTube video

Zamanla insanların ekonomik rahatlık seviyesi arttıkça, hayattaki çeşitlilik de artmaya başladı. Ancak yulaf tüketimi günümüze kadar süre geldi. Tek farkla: Günümüzde yulaf ezmesinin içindeki gıda değerlerinin öneminin görülmesi ile beraber yulaf ezmesi ile zayıflama konusu gündeme gelmiştir.  

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (40)

Ege, Akdeniz ve Marmara’da doğal yetişme ortamına sahip olan yulafın içeriğinde; kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, potasyum, B6 vitamini ve boloranda lif (beta-glutan) bulunur. İçeriğinde bu kadar yararlıbesin maddelerinin olmasıdevamlıtüketilmesi anlamını taşımaz 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (34)

Büyüklerimizin de söylediği gibi her şeyin azı karaçoğuzarardır. Çok az bir kitleyi etkilese de, yulaf içerisinde bulunan beta-glutanÇölyak hastalığı olan kişilerde olumsuz etki bırakmaktadır.Dolayısıyla yulafın da kararında yendiği sürece, faydalı olacağı söylenebilir.  

Diyet Listelerinde Neden Yulaf Yer Alır ? 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (5)

Kilo verme sürecinde en çok kullanılan ve diyet listelerinin vazgeçilmezi olan ilk besin öğesi yulaf olmaktadır. Yulafın içinde bulundurduğu fazla miktarda lifli yapıkan şekerinin dengede kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda zinde kalmanızı da sağlamaktadır.  

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (11)

Midede oluşan açlık hissini azaltan yulaf, yedikten sonra  uzun süre tokluk hissi yaratacaktır. Dolayısıyla yulaf ezmesi zayıflamak için ideal bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyet yaparken yulaf ezmesini günlük olarak tüketmek, vitamin, protein, minarel ve liflerin alınmasını sağlayarak diyet yaparken sağlıklı beslenmeyi sağlamaktadır.  

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (12)

Dünya genelinde en faydalı yulaf, glüten içermediği için sağlıksız yollarla zayıflama sonucu oluşan hastalıklara karşıdır.  

Öğün Yulaf Ezmesi ile Zayıflamak

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (10)

Yulaf, vücudumuzun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri içinde barındıran ve lif bakımından oldukça zengin bir besindir. İçeriğinde demir, çinko, manganez, fosfor ve magnezyum mineralleriyle birlikte A, B1, B2, B6 vitaminleri bulunmaktadır. Yulaf ezmesi ile zayıflamak için kahvaltı öğünü dahil, her öğünde tüketilebilir. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (27)

Kahvaltıda Yulaf Ezmesi ile Zayıflamak 

 • 5 ya da 6 kaşık yulaf ezmesini 1 su bardağı yarım yağlı sütle karıştırın. 
 • İçerisine 1 tane muz 4-5 tane fındık ve 1 çay kaşığı tarçınla beraberblenderdan geçirin. Afiyet olsun. 
 • Karışımı sıvı halde detüketebilirsiniz, isteğe bağlı olarak geceden bekletip, daha yoğun kıvam ile sabah kahvaltısında tüketebilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (35)

Öğle Yemeğinde Yulaf Ezmesi ile Zayıflamak 

 • Yarım su bardağı yulaf ezmesi 
 • Yarım su bardağı yarım yağlı yoğurt 
 • 1 muz 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (39)

Akşam yemeği Yulaf Ezmesi ile Zayıflamak 

 • 100 gram ızgara tavuk göğsü 
 • Büyük yeşil salata 
 • Yarım su bardağı yulaf ezmesi 

Yulaf Diyeti ile Zayıflayanlar ve Yorumları 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (29)

Yulaf ezmesi ile zayıflamak son zamanlarda oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Yulafın içeriğindeki besinler ve zengin lifli yapısı, diyetlerde yulaf tüketiminin de atmasına ön ayak olmuştur.   

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur

Diyet listelerinde yulaf yer almaya başlayınca, yulaf ezmesi ile zayıflama yorumları oldukça merak konusu haline geldi. Bu nedenle yulaf ezmesi ile zayıflamak isteyenler için, bu diyeti uygulayanların görüşlerini bir araya getirdik. Kişilerin yorumları kısaca şu şekilde;  

 • Yulaf ezmesi zayıflatabilir de, kilo da aldırabilir. Nasıl tüketileceği bilindiği sürece, istenilen sonuç elde edilebilir.  

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (38)

 • Öğün sayısı dikkate alınıp yulaf ezmesi o şekilde tüketilirse daha olumlu sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca öğünlere, diyetin amacına göre farklı besinler( meyve, sebze vs.) eklenebilir. 
 • Tabii ki de yulaf ezmesi ile zayıflamak mümkündür. Ancak yine de bir uzmana danışarak, uygun bir diyet listesi oluşturmak önemlidir.  

Yulaf Ezmesi Yiyenler Hangi Tarifleri Kullanmıştır ? 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (37)

Yulaf sütü, yulaf ezmesi ile zayıflamak için en kolay yoludur. Yeni başlayanlar için yıllar ezmesi yiyenlerin uyguladığı metotlar önemlidir. Bu nedenle yulafın bazı tüketim şekillerini, tarifleri ile birlikte bir araya getirdik. 

1 – Normal Yulaf Tarifi 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (32)

Oldukça basit olan bu tarif, herkesin yapabileceği kolaylıktadır. Tarifimiz için gerekli malzemeler şunlardır, 

 • 2 bardak mineral suyu  
 • 1 bardak yulaf ezmesi (105 g) 
 • 1/2 çorba kaşığı limon suyu (2 ml) 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (3)

Öncelikle bir blender yardımı ile, karışım elde edene kadar yulafı, bir bardak su (200 ml) içinde karıştırın. Gerekirse su ekleyin ve yine karıştırın. Ardından limon suyunu, karışıma ekleyin ve karıştırmaya devam edin.( Karışım içinde yulaf kalıntıları olabilir, bu nedenle süzerek tüketin.) 

2 – Pişmiş Yulaf Ezmesi 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (36)

Kilo verdirici özelliğinden dolayı pişmiş yulaf ezmesi ile zayıflamak, adından çokça söz ettirmekte ve tarifi de sıklıkla denenmektedir. Hazırlanışı oldukça basit olan bu karışım için şu malzemeler gereklidir, 

 • 6 fincan maden suyu  
 • 1 su bardağı yulaf (105 g) 
 • 2 çorba kaşığı barley miso (20 g) 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (33)

Öncelikle suyu ısıtın ve kaynamasını bekleyin. Ardından yulaf ekleyip beş dakika kadar bekleyin ve ocağın altını kapatın. Karışımınız soğuduktan sonra barley misoyuekleyiyaklaşık sekiz saat kadar bekletin.  

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (31)

Bu sürenin ardından karışımı blenderdan geçirdikten sonra tüketebilirsiniz. Son olarak şunu belirtelimbu karşımı aç karnına içmek daha faydalıdırÇünkü tokluk hissi vererek yemek yeme isteğini bastırmaktadır.

3 – Yulaf, Armut ve Zencefil

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (2)

Değişik lezzetler deneyerek zayıflamayı sevenler için güzel bir tariftir. Bu tarif için gerekli malzemeler şöyledir; 

 • 1 yağsız yoğurt (125 ml) 
 • 1/2 bardak evvel pişirilmiş yulaf (52 gr) 
 • 1 kabuksuz olgun armut 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (30)

 • 1/2 muz 
 • 1/2 çorba kaşığı doğranmış zencefil 
 • 4 küp buz (isteğe bağlı) 

Malzemeler oldukça kalabalık gözükse de hazırlanması oldukça basittir. Yapılacak tek işlem, malzemelerin belenderdan geçirilip karıştırılmasıdır. 

4 – Yulaflı Diyet Kurabiyeler

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (28)

Yulaflı diyet kurabiye tarifi, lezzetli kurabiyeler ile zayıflamak isteyenler için bire birdir. Bu lezzetli kurabiyeler için gerekli malzemeler şunlardır; 

 • 1 su bardağı yulaf ezmesi (105 g) 
 • Bir yemek kaşığı kuru üzüm yada fındık (125 g) 
 • 1/2 bardak un (120 g) 
 • Bir yarım çay kaşığı toz tarçın 
 • Bir tutam tuz 
 • Bir tutam karbonat 
 • 3 çorba kaşığı tereyağı (60 g) 
 • 1 çorba kaşığı vanilya aslı (15 ml) 
 • 1/2 fincan yumurta 
 • 1 bardak esmer şeker 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (7)

Yulaf, fındık veya kuru üzüm, un, tarçın, tuz ve kabartma tozunu bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Ardından ayrı bir kapta tereyağını vanilya aslı ve yumurta ile çırpın. İki karışımı birleştirin ve yine karıştın. Sonrasında ise oluşturmak istediğiniz şekilde kurabiyelere biçim verin ve hafifçe kızarana kadar fırında pişirin.( ara öğün olarak tüketilebilir.) 

Yulaf Ezmesinin Zararları Nelerdir ? 

YouTube video

Yulaf ezmesi ile zayıflamak, yulafın faydalarından en göze çarpanı olsa da, bazı zararları da bulunmaktadır. Yulafın içerisindeki beta-glutan maddesi faydalı bir maddedir. Ancakbazı durumlarda bu madde, faydadan ziyade zarar vermektedir.  

YouTube video

Yulafın içeriğindeki maddeler yüzünden, bu besini tüketemeyecek ilk kişiler,  Çölyak hastalığı olanlardır. Bu kişiler yulaf ve yulaf ürünleri, hastalıkları açısından oldukça zararlıdır. Bunun yanında böbrek taşı ve gut hastalığı olanlar da yulaf ve yulaf ürünlerini tüketmemelidir. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (24)

 Eğer yulaf, aktardan ya da başka yerden almayı düşünülürse, içerisine şekerli ve mısırlı karışımlar eklenmiş olup olmadığı öğrenilmelidir. Çünkü yulaf ezmesinde tatlandırıcı olmasıözellikle diyabet hastaları için olumsuz sonuçlar verebilir. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (23)

Yulaf ne kadar az işlenmiş olursa, o derece faydalıdır.Bu durum yulaf için değil, pek çok gıda için geçerlidir. Aslında bir çokgıda doğada büyüdüğü haliyle tüketilse, bu gıdalardan tam yararelde etmek mümkün olacaktır. Yulaf ezmesi ile zayıflamak isteniyorsa bu konulara dikkat edilmelidir.

Yulaf Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir ? 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (21)

nümüz şartları ( tüketimin artması, üretimin azalması, genetiği değiştirilmiş mamüller, küreselleşen dünyada tarıma verilen önemin azalmasıyla birlikte her şeyin hazır üretilmesi vb.) pek çok gıdanın işlenmeden tüketilmesine elverişli olmadığından,elde edilen gıdalar ya tam işlenmiş ya da yarı işlenmiş olarak karşımıza çıkıyor. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (20) Dolayısıyla yulaf alınırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, az işlem görmüş yulaf seçimidir. Tabi özellikle kent merkezinde yaşayan insanlar, doğal gıdalara ulaşmak için aktarlara gidiyor. İster aktar ister marketlerden temin edilsin, alınan besinlerin az  işlenmiş  olmasına dikkat edilmelidir. 

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir ? 

YouTube video

Yulaf ezmesi ile zayıflamak isteniyorsa, nasıl tüketileceği konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir. Bilgilenmek için uzman diyetisyenlere başvurmak, en sağlıklı bilgi edinme yoludur. Bu imkan yok ise şunlara dikkat edilmelidir; 

 • Kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezi olan yulaf ezmesi, öteki besinlerle karıştırılarak tüketilebilir.  
 • Hangi besinlerle tüketildiği dikkate alınarak tüketilmelidir. 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (8)

 • Başka besinlerle karıştırılarak tüketilecekse, kalorisi düşük ve daha hafif yiyecekler seçilmelidir. 
 • Başta sporcular olmak üzere diğer diyet yapan insanlar sadece yulaf tüketmemelidir. Çünkü sadece yulaf ezmesi ile zayıflamak mümkün değildir. Mutlaka başka besinlerden yeteri miktarda alınmalıdır. 

Yulaf Ezmesi Ne Kadar Yenmeli ?

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (9)

Yulaf ezmesi ile zayıflamak isteniyorsa, ne kadar tüketildiğinin bilinmesi gerekir. Çünkü ihtiyacın üstünde veya altında yulaf tüketimi, istenmeyen sonuçlar elde edilmesine sebep olabilmektedir.  3 aşamada yulaf ezmesi şu şekilde tüketilebilir, 

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (13)

Birinci aşamada bireylerin iki gün süresince 1000-1200 kalori tüketmelerine müsaade ediliyor. Bunun yanında sağlıklı bir biçimdekilo verebilmek için elbette yulaf ezmesi dışında başka besinler de tüketmek gereklidir. Günde üç kere yulaf ezmesi ve üç kere da taze meyveler, meyve suları, sebzeler ve protein kaynakları tercih edilebilir.

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (17)

İkinci aşamada 1200-1400 kalori alımına izin veriliyor ve bu aşamada iki gün kadar sürüyor. Bu iki gün süresince yağ kaybetmenizi sağlayacak, kas hacmi üretmenize destek olacak ve kemik sağlığına iyi gelecek kaliteli gıdaların tüketilmesi gerek. Ayrıca yoga ve adım atmabenzer biçimde esneme egzersizlerinin yapılması da gerekiyor.

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (25)

Üçüncü aşamada günde 1500-2000 kalori alınmaktadır. Bu aşama da üç gün sürüyor. Bu süreçten sonra başa dönülür ve bu işlemler 7 gün boyunca yapılmaya devam edilir. Bu süreç sonunda yulaf ezmesi ile zayıflamak da mümkün olmaktadır.

kolay-diyet-listesi_yulaf-ezmesi-ile-zayiflamak-mumkun-mudur (15)


İlginizi Çekebilir: Yulaf diyeti dışında kilo vermeye yardımcı olan pek çok besinle diyet yapmak mümkündür. Ancak bunlardan en ilginç olanlarından bir tanesi, kiraz sapı ile zayıflamaktır. Peki  kilo verdiren bu diyet nasıl yapılır? Bu ilginç ama oldukça etkili diyetin nasıl yapıldığını öğrenmek ve zayıflamak için kiraz sapı ile nasıl zayıflanır, başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar😊


Yoruma kapalı.