Yumurta (Haşlanmış) Kaç Kalori?

Yaz aylarının yaklaşması ile beraber birçok kişi daha az kalori alarak zayıflama yoluna girmek istemektedir. Çeşitli diyet uygulamalarının yanı sıra günlük alınan kalori miktarının azaltılması da bir nevi diyet sayılmak ile beraber kilo verme konusunda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kahvaltılarda vazgeçilmez haline gelen ve günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan yumurta (haşlanmış) kaç kalori olduğu ise büyük bir merak konusudur.

Sağlıklı yaşam ve fit kalmak isteyen kişiler, yediği ve içtiği şeylere oldukça fazla dikkat etmektedir. Bu nedenle de kalorilerini bilmek istemektedir. Glüten, şeker, tuz gibi son derece zararlı besin maddelerinin yanı sıra yüksek kalorili besin maddeleri, vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın fazlasını sağladığı ve yakılması zor olduğundan dolayı vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Özellikle basen ve karın bölgelerinde depolanan yağ, sonrasında çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından da oldukça büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Günlük alınan yumurta (haşlanmış) kaç kalori olduğu ise özellikle sabah kahvaltılarda tüketilmekte olduğundan dolayı çok merak edilmektedir.

Sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurtanın yanı sıra birçok farklı hayvansal gıda tüketimi yapılmaktadır. Günün en önemli öğünü olduğundan dolayı, sabah alınan kaloriler, gün içerisinde hareket ederek kolayca yakılabilmektedir. Bu nedenle sabahları biraz fazla kalorinin vücuda alınmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak günün ilerleyen saatlerinde karbonhidratlı gıdaların tüketilmesinin azaltılması büyük bir önem konusudur. Zira vücuda yorgunluk çöktüğü zamanlarda istirahat daha fazla yapılacağından ve hareket daha aza indirgeneceğinden dolayı, karbonhidratlar yağa dönüşecek ve depolanacaktır. Bu da kilo alınmasına neden olacaktır.

Yumurta (haşlanmış) kaç kalori sorusuna yanıt olarak ise 50 gram haşlanmış yumurta (1 adet) tam olarak 79 kalori değerine sahiptir. Bu da yumurtanın tüketilmesinde herhangi bir sorun olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda yumurta akının kalori değeri 10 iken, yumurta sarısı 110 kalori değerindedir.

Bunun yanı sıra sabah kahvaltılarında tüketilen jambon, salam, sosis, pastırma, sucuk gibi hayvansal gıdaların da kalorisi oldukça önemlidir. 2 dilim (30 gram) jambon 54 kalori, 45 gram pastırma 112 kalori, 2 dilim (26 gram) salam 117 kalori, 23 gram sosis 74 kalori ve 24 gram sucuk ise 108 kaloridir.

Yoruma kapalı.