Zayıflamak İçin Doğal Yöntemler

Vücuttaki hücrelerin ve organların düzenli çalışabilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenme büyük önem taşır. Zayıflamak isteyenlerin yaptığı hızla kilo verdiren şok diyetler birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ayrıca kısa sürede verilen kiloların uzun vadede yeniden alınmasına neden oluyor. Günlük alınan vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein miktarının dengeli olması gereklidir. Tek yönlü beslenme vücutta yağ birikmesine yol açar. Diyet yapmadan doğal yollarla kilo vermenin en kolay yolu yeme alışkanlığını değiştirmektir. Her zaman tükettiğiniz besinleri vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu düşünün. Yağ ve şeker ağırlıklı besinleri azaltıp yerine sebze ve meyveleri ekleyerek değişme başlayabilirsiniz.

Doğal Kilo Vermenin 10 Yolu

Gece Atıştırmaları Bırakın
Gece geç saatlerde yenilen her türlü besinin sindirimi zorlaşır ve vücutta yağa dönüşür. En geç 19:00’dan önce akşam yemeği yenilmiş olmalıdır. Gece kendinizi acıkmış hissederseniz bitki çayı ya da bir bardak yağsız süt tüketilerek açlık hissinizi bastırabilirsiniz.

Porsiyonları Küçültün
Yemeye başlamadan önce ne kadar yemeniz gerektiğini belirleyip tabağınıza koyun. Böylece porsiyonunuzdan daha fazlasını yememiş olursunuz.

Yavaş Yemeyi Alışkanlık Haline Getirin
Bir insanın doyma süresi en az 20 dakikadır. Beynin doygunluk hissini anlaması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. 20 dakikadan daha hızlı yemek hem daha fazla yemenize hem de sindirimin daha geç olmasına neden olur.

Uzun Süre Aç Kalmayın
Uzun süre aç kalarak zayıflamak daha da zorlaşır. Uzun süre mideye hiçbir besinin girmemesi metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Gün içinde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere günü parçalara bölün.

Ara Öğünleri Atlamayın
Zayıflamak istiyorum diyorsanız ara öğünlerde abur cubur gibi sağlıksız besinler tüketmek yerine hem besleyici değeri yüksek hem de metabolizmanızı hızlandıran besinleri tercih edin. Fındık, badem, ceviz, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm, kabak çekirdeği ya da taze bir porsiyon mevsim meyvesi tüketilebilir.

Tatlı Krizlerini Önleyin
İki öğün arasındaki zamanın uzun olması kan şekerinizi düşürebilir ve tatlı krizlerine yol açar. Aşırı tatlı yeme isteğinizi bir bardak su ya da limonlu yeşil çay içerek önleyebilirsiniz.

Erken Kalkıp Erken Yatın
Yapılan araştırmalar sonucunda gece erken saatte yatıp sabahları erken uyanan kişilerin metabolizmalarının daha hızlı çalıştığı gözlemlenmiştir. Gece 23:00 – 03:00 saatleri arasında metabolizmanın ve hormonların en fazla çalıştığı zaman dilimi olduğu için bu saatlerde uyumaya özen gösterin.

Toksinleri Su İçerek Atın
Günde 2-3 litre su içmek alınan kalorilerin daha hızlı yakılmasını ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran en güçlü faktördür.

Bitki Çayları ile Zayıflayın
Limon sıkarak içeceğiniz ıhlamur, yeşil çay, papatya, melisa gibi bitki çayları kilo vermenizi hızlandırır.

Spor Yapın
Sabah ve akşamları 30 dakikalık kısa yürüyüşler yaparak yediklerinizi kolayca yakabilirsiniz.

Yoruma kapalı.