Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalı ve Yakmalıyız?

Günlük yaşamda hazır yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi ve hareketsiz yaşam nedeniyle kilo alan kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Giyilmek istenen kıyafetlerin fazla kilolar yüzünden güzel görünmemesi bayanlar için önemli bir sorundur. Zayıflamak isteyen çoğu bayan günde kaç kalori alması gerektiğini bilmiyor. Günlük alınması gereken ve yakılması gereken kalori hesabının doğru bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle kişinin boy, kilo, yaş, cinsiyet ve günlük aktivite seviyesinin belirlenmesi gereklidir.

Zayıflamak İçin Günlük Alınması Gereken Kalori Ne Kadardır?

Zayıflamanın en basit kuralı günlük aldığınız kalorinin günlük yaktığınız kaloriden daha az olmasıdır. Ancak sağlıklı bir şekilde zayıflamak için günlük olarak aldığınız kaloriyi %10-30 oranında azaltmanız gereklidir. Şok diyetlerde olduğu gibi kalori miktarındaki hızlı azalış hem zayıflamanızı durdurabilir hem de çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak metabolizmanızın yavaşlamasına, kilo kaybında azalmaya, daha fazla kas kaybına ve stres hormonlarınızın artmasına neden olduğundan kendinizi hem fiziksel yönden halsiz hisseder hem de ruhsal yönden negatif hissedersiniz.

Genel olarak 18-30 yaş arasındaki egzersiz yapmayan kişilerin alması gereken günlük kalori miktarı 1700-2000 arasında değişir. Ancak kişi aşırı egzersiz yapıyorsa bu miktar 2300-2500 kaloriye kadar çıkabilir. İdeal kilodaki bir kadının günlük alması gereken kalori miktarı 2000 iken erkeklerin ise 2500’dür. Bu miktardan günde 500 kalori daha az alınması halinde kilo kaybı başlayacaktır. Ayrıca hareketsiz yaşayan kişiler haftada 1 kilo vermek için günde 1000 kaloriden daha fazla almaması gerekir. Sürekli hareketli olan kişiler günde 1000 kalori alırsa vücutları için yetersiz olacaktır. Bu nedenle almanız gereken kalori miktarı yapacağınız egzersiz yoğunluğuna bağlı olarak değişeceğini unutmayın.

Zayıflamak İçin Günlük Yakmanız Gereken Kalori Miktarı Nedir?

Günde 450-500 kalori yakabilmek için 1 saat hafif tempoda yürüyüş yapılması gereklidir. Günde 1500 kalori alan bir kişi 500 kaloriyi yürüyüş yaparak yaktığı için günde 1000 kalori almış olacağından daha kolay bir şekilde zayıflayacaktır. Günde ortalama 1000 kalori alınması haftada yaklaşık 1 kilo verilmesini sağlar. Haftada 2-3 kilo verebilmek için ise günde daha fazla egzersiz yapmanız gerekecektir. 1 kilo vermek için 7000 kalorinin yakılması gereklidir. Günde sadece 1000 kalori yakarak haftada 1 kilo vermek mümkün.

Günlük aldığınız kalori miktarından sadece 500 kalori azaltmak ve aynı zamanda yaktığınız kalori miktarını 500 kalori daha arttırmak kolayca kilo vermenizi sağlar. Günlük tükettiğiniz besinleri aşırı derecede kısıtlayarak zayıflamaya çalışmak oldukça yanlıştır. Vücudunuz için gerekli olan vitaminlerin alınabilmesi için yeterli ve sağlıklı beslenmeniz önemlidir. Aksi taktirde zayıflarken sağlığınızdan olabilirsiniz. Haftada 3 kilodan daha fazla kilo vermek zararlıdır. Su kaybı ve kas dokusunun erimesine neden olan şok diyetler vücuttaki yağları eritmediği için hala kilolu görüneceksiniz.

Yoruma kapalı.