Zayıflamanın En Kolay Yolu

Çağımızın problemlerinden biri olan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetler hem kişiyi daha fazla strese sokarak mutsuz olmalarına hem de birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Zayıflamanın en kolay yollarından biri beslenme alışkanlığını değiştirmektir. Mevcut beslenme alışkanlığınızı gözden geçirerek yaptığınız yanlışların farkına varmak ve daha fazla sebze ve meyve ağırlıklı besinler tüketmek kısa sürede zayıflamanızı sağlayacaktır. Porsiyonlarınızı daha küçük tutmak ve daha sık yemek yemek metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda alışkanlık edindiğiniz yeni beslenme düzeni sayesinde yeniden kilo alma sorunu yaşamaz uzun süre aynı kiloda kalabilirsiniz.

Uzun Süre Aç Kalmak Sizi Zayıflatmaz
Çoğu kişi gün boyu hiçbir şey yemez akşam olduğundan tek bir öğünde çok fazla şey yiyerek hemen uykuya dalar. Bilinenin aksine uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlattığı için daha fazla kilo almanıza yol açıyor. Ayrıca günde bir öğün yemek yenilmesi bir kerede daha fazla kalori alınmasına neden oluyor. Vücut aldığı kalorileri yakamadığı zaman yağa dönüştürdüğü için çoğu kişi göbek, bel ve basen bölgelerinde yağlanma sorunu yaşıyor.

Hızlı Yemek Yemeyin
Yapılan araştırmalara göre hızlı bir şekilde yemek yemek besinlerin iyice çiğnenmeden yutulmasına neden olur. Çiğnenmeden yutulan lokmaların vücut tarafından sindirilmesi oldukça zordur. Bu durum hem kilo almanıza hem de yemeklerden sonra gaz, şişkinlik ve mide yanması gibi sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca bir insanın doyma süre ortalama 20-30 dakika arasında değişmektedir. Beynin doyma hissini algılaması için bu süreye dikkat edilmelidir. Yemek yerken televizyon, bilgisayar ya da telefonla meşgul olmak beynin doygunluk hissini algılamasını geciktirdiği için bu sürede ne kadar yediğinizin farkına varamazsınız. Yemek yerken sadece tabağınızdakilere odaklanın, Yavaş ve çiğneyerek besinleri tüketin.

Kalorisi Fazla Olan Besinleri Tüketmeyin
Kilo verebilmenin başlıca kuralı kalorisi fazla olan karbonhidrat ağırlıklı besinlerden kaçınmaktır. Yağlı kızartmalar, trans yağlar, şerbetli tatlılar, alkol, kola gibi gazlı içecekler, hazır meyve suları, hamur işleri gibi besinleri tüketmemelisiniz. Et ve sebzeler haşlama ya da ızgara şeklinde pişirilmelidir. Salatalarda ise az miktarda sadece zeytinyağı kullanılabilir. Ayrıca iştah açan baharatları yemeklerde kullanmamalısınız.

Susuz Kalan Vücut Kilo Veremez
Su besinlerin parçalanmasını, vücudun mineral ihtiyacını karşılamasını, sindirim sistemini çalıştırarak ödem ve toksinlerin atılmasını kolaylaştıran en önemli besindir. Sabahları limonlu ılık su içebilirsiniz.

Açık Havada Spor Yapın
Doğa yürüyüşleri, koşu, bisiklet turları, yoga, plates, fitness, yüzme ve ağırlık çalışmaları yapmak aldığınız kalorilerin yakılmasını kolaylaştırır. Ayrıca açık havada yapılan sporlar vücudun daha fazla oksijen almasını sağlayarak alınan kalorilerin daha hızlı yakılmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca aerobik hareketleri ile kaslarınızı gevşetebilir ve doğada moral depolayabilirsiniz. Bölgesel hareketleri düzenli olarak yaparak kilolu bulduğunuz bölgenin zayıflamasına yardımcı olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.