Zeytin Kaç Kalori?

İnsan vücudunun birçok vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan, sağlıklı besinler grubunda yer alan zeytin, özellikle kahvaltı sofralarında vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Birçok farklı yararı olan zeytin sofralarda iki farklı çeşitte görülmektedir. Bunlar, siyah ve yeşil zeytin çeşitleridir. Son derece önemli yararları bulunan zeytin kaç kalori olduğu ise herkes tarafından merak edilmektedir.

Siyah ve yeşil zeytin olmak üzere çeşitli şekillerde tüketilebilen zeytin, özellikle vücutta ihtiyaç duyulan günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir çoğunluğunun karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Siyah zeytin yağ, folik asit ve lif açısından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda E, A, D, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri bünyesinde barındıran zeytinin birçok farklı hastalığı da önlediği görülmektedir. Çağımızın en büyük hastalıklarından olan kanseri önleyen siyah zeytin, karaciğer ağrılarında, sarılık gibi hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadır. Şeker hastalarının da tüketmesi tavsiye edilen zeytin, kan şekerini dengeleyen ve aynı zamanda bağırsak solucanlarının da yok edilmesinde etkili bir besin kaynağıdır.

Siyah zeytine göre yağ oranı daha düşük olan yeşil zeytin, kalori açısından da daha düşük bir orana sahiptir. Kemik gelişiminin en önemli faktörlerinden biri olan D vitamini açısından son derece zengin bir içeriğe sahip olan yeşil zeytin, aynı zamanda karaciğerin temizlenmesi ve gün boyunca daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan yeşil zeytin, bunun yanı sıra bağırsak sağlığını koruyarak, bağırsakların görevini daha rahat bir şekilde yerine getirmesinde etkilidir.

Siyah zeytin ve yeşil zeytin arasında benzerlikler olsa da hem fayda bakımından, hem de kalori açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Siyah zeytin yağ açısından daha zengin olduğundan dolayı, kalorisi de yüksektir. Yeşil zeytinin ise kalorisi daha düşüktür. Her iki zeytinin kalorileri ise şu şekildedir:

  • 1 adet siyah zeytin (15 g): 53 kcal
  • 100 g siyah zeytin: 350 kcal
  • 1 adet yeşil zeytin (15 g): 21,5 kcal
  • 100 g yeşil zeytin: 145 kcal

Birçok uzman diyetisyen, diyet uygulayan hastalarına özellikle yeşil zeytin tüketmelerini tavsiye etmektedir. Zeytin, kalori açısından düşük ancak fayda açısından son derece zengin bir besin maddesidir.

Yoruma kapalı.