Zeytin Kilo Aldırır mı?

Zeytin Kilo Yapar mı?

Gün içinde sıklıkla tüketilen zeytin kilo aldırır mı? Kahvaltılarda mutlaka sofralarda bulunması gereken temel besin maddeleri arasında yer alan zeytin, birçok faydası ile bilinmektedir.

YouTube video

Günlük olarak zeytin tüketimi, insan vücudunda ihtiyaç duyulan birçok vitamini ve minerali karşılamaktadır. Bu nedenle de uzmanlar, mutlaka herkesin her gün zeytin tüketmesini önermektedir. Birçok diyetisyen de diyet listeleri içinde günde 5-6 tane zeytin tüketilmesini tavsiye etmektedir. Durum böyle olunca da birçok kişi “Zeytin kilo yapar mı?” sorusunu gündeme getirmektedir.

Zeytin Kilo Aldırır mı? Zeytin Yiyerek Zayıflama Mümkün mü?

Zeytin içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. E vitamini, A,D,K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi de mineraller zeytinin bünyesinde yer almaktadır. Aynı zamanda zeytin doğal, tekli ve doymamış yağ asitlerini de yine içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede sağlık açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan zeytin, neredeyse tüm diyetisyenlerin diyet listelerinde özellikle bulunmaktadır.

Sabah kahvaltılarında zeytin tüketilmesi, günlük ihtiyacın karşılanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra sofralarımızda genel olarak iki tür zeytin tüketilmektedir. Bunlar yeşil ve siyah zeytindir. Siyah zeytin, daha çok tüketilen ve çeşitli şekillerde marine edilerek hazırlanmaktadır. Genellikle yağ oranı yeşil zeytine göre daha fazladır. Bu nedenle uzman diyetisyenler, diyet listelerinde daha çok yeşil zeytine yer vermektedir. Çünkü yeşil zeytinin hem kalorisi daha düşüktür, hem de daha az yağlıdır.

zeytin-kilo-aldirir-mi
Zeytin Kilo Aldırır mı?

Bu nedenle formunu korumak isteyenler ya da kilo vermek isteyenlerin daha çok siyah zeytin yerine, yeşil zeytin tüketmeleri şiddetle tavsiye edilmektedir. Severek tüketilen yeşil zeytin kilo aldırır mı? Siyah zeytin kilo aldırır mı ? Zeytin yemek kilo aldırır mı? Peynir zeytin kilo aldırır mı? Zeytin yağı içmek kilo aldırır mı?

Zeytinin Faydaları Nelerdir? Zeytin Kilo Aldırır mı?

Zeytin tüketmenin diyet yapan kişiler açısından önemi ise, günlük vücutta ihtiyaç duyulan yağın zeytin ile rahatlıkla temin edilebiliyor olmasıdır. Birçok yiyeceğin içerisinde yer alan yağlar, son derece yüksek kalorili ve zararlıdır. Ancak zeytinle beraber tüketilen yağın doğal ve kendi yağı olması, vücudun ihtiyaç duyduğu yağ miktarının daha az kalori ile elde edilmektedir.

Siyah Zeytin Kalori Hesabı Nasıl Yapılır ? Zeytin Kilo Aldırır mı?

Zeytin, yağlı bir besin maddesi olmasına karşılık oldukça düşük kaloriye sahiptir. Peki zeytin kak kalori :

  • 100 gr siyah zeytin 350 kalori,
  • 100 gr yeşil zeytin 145 kaloridir.

zeytin-kilo-aldirir-mi

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan zeytin kilo aldırır mı sorusuna yanıt olarak ise her besin maddesinde olduğu gibi dikkatli ve kararında tüketildiğinde kilo aldırmaz, aksine vücuda büyük faydası dokunur denilebilmektedir.

Porsiyonlar kişilerin kalori hesabı yapmasında dolayısıyla kilo alıp almayacağına yön veren kavramlar arasındadır. Porsiyon Ne Demek? 4 Adımda Porsiyon Nasıl Ayarlanır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.