Zeytinyağlı Yemek Pişirirken Yapılan 10 Büyük Hata

Zeytinyağlı Yemekler Nasıl Pişirilmeli

0 174

Zeytinyağlı Yemekler Nasıl Pişirilmeli ?

Lezzeti ve sunumu ile güzel bir zeytinyağlı yemek yapmak, aslında çoğu zaman marifet ve tecrübe gerektiren bir iştir. Ancak, ne kadar tecrübeli olursanız olun, her yemeğin bir püf noktası olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Zeytinyağlı yaparken aşağıda yer alan 10 tane büyük hatayı yapmadığınız sürece siz de mükemmel zeytinyağlı yemekler yapabilirsiniz. İşte zeytinyağlı yemek pişirirken yapılan 10 büyük hata:

1. Gereğinden Fazla Su Eklemek

Zeytinyağlı yaparken en çok zorlanılan kısım suyu ayarlamaktır. Yemeğe fazlaca su eklerseniz, zeytinyağlıdan daha ziyade sulu yemek tarifi elde edersiniz. Kısık ateşte pişirilen sebzeler kendi sularını saldığı için yemeğe çok az su eklemek yeterli olur. Zeytinyağlı yemeği pişirirken arada sırada kontrol ederek suyunun çok az ya da çok fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

Zeytinyağlı yemekler nasıl yapılmalı
Zeytinyağlı yaparken aşağıda yer alan 10 tane büyük hatayı yapmadığınız sürece siz de mükemmel zeytinyağlı yemekler yapabilirsiniz.

2. Yemeği Çok Yüksek Ateşte Pişirmek

Lezzetli bir yemek elde etmek istiyorsanız, bunun en güzel yolu yemeği kısık ateşte pişirmekten geçer. Zeytinyağlı sebzeler yüksek ateşte pişerse sebzelerin suyu ile lezzeti yemeğe geçmez ve yemekte hoş bir aroma oluşmaz. Bunun için daima kısık ateşte pişirmeyi tercih etmelisiniz.

3. Yemeği Pişirirken Çok Sık Karıştırmak

Zeytinyağlı yemeği pişirirken karıştırmak yemeğe zarar verir. Cam kapak üzerinden ya da tahta bir kaşıkla tencerenin hemen kenarından yemeğin suyunu kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında çok fazla karıştırmak yerine yemeğin kendi halinde pişmesini sağlayın.

4. Pişirirme Esnasında Yemeğe Şeker İlave Etmemek

Zeytinyağlı pişirirken biraz şeker ilave etmek yemeğin tadının yavan olmasını engeller. Yemekte güzel bir aroma elde etmek için yalnızca 1 adet küp şeker veya yarım çay kaşığı şeker eklemek yeterli olacaktır.

Zeytinyağ limon
Pişirirken yemeğe yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave etmeniz kıvamında ve kararmamış bir yemek elde etmenizi sağlar.

5. Zeytinyağlılara Limon Suyu Eklememek

Yemeğin lezzeti kadar görüntüsü de çok önemlidir. Zeytinyağlı yemeklerin kararmasının nedeni pişirme esnasında limon suyu eklememektir. Pişirirken yemeğe yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ilave etmeniz kıvamında ve kararmamış bir yemek elde etmenizi sağlar.

6. Zeytinyağlı Pişirirken Yağlı Kağıt Kullanmamak

Zeytinyağlı bir yemeğin parlak olması beklenir. Yemeğinizde parlak bir görüntü yakalamak amacıyla pişirme esnasında yemeğinizin üzerine pratik olarak yağlı kağıt örtebilirsiniz. Soğuyana kadar yağlı kağıdı beklettiğinizde parlak bir yemek elde edeceksiniz.

7. Kuru Soğanı Bıçakla Doğramamak

Kuru soğanı rendelemek yerine bıçakla doğramak tercih edilmelidir. Bıçakla doğranmış bir soğanı yemeğe eklediğinizde rendelenmiş soğanla yapılan yemeğe kıyasla neredeyse iki katı bir lezzet yakaladığınızı göreceksiniz.

8. Yemeğin Tencerede Soğumasını Beklememek

Zeytinyağlı yemeği pişirdikten hemen sonra servis tabağına almamalısınız. Bunun için en doğru yöntem, zeytinyağlı yemeği bir gece önce pişirip, pişirdiğiniz tencere ile birlikte buzdolabında bir gün bekletmektir.

9. Zeytinyağlı Sarma Yaparken İç Harcı Demlendirmemek

Zeytinyağlı sarma yapmak için hazırladığınız iç harcın kavrulduktan sonra bir süre demlenmesini beklemek çok önemlidir. Bunu yapmanız sarmalarınızın piştikten sonra içinin lapa olmasını önleyecektir. Ayrıca kuş üzümü ya da bir tutam toz şeker iç harcın lapa olmamasına yardımcı olacaktır.

10. Bakla ve Enginar Pişirirken Un Kullanmamak

Taze bakla veya enginar pişirirken yemeğe zeytinyağı ile birlikte çok az un ekleyip karıştırın. Daha sonra ilave sebzeler ekleyin. Bu şekilde yemeğinizin çok daha kıvamlı ve lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.