1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

Patatesin Kalori Değeri Nedir?

Patates kaç kalori sorusu özellikle zayıflamak amacı ile bir diyet programı uygulamaya karar verenler tarafından oldukça merak edilen bir sorudur. Patates çok az bir kaloriye sahip olmasının yanı sıra tüketildiği takdirde gün içerisinde oldukça tok tutan bir besindir. Bu nedenle diyet programlarının vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

YouTube video

M.Ö. 550 yıllarından beri tüm dünyada tüketildiği bilinen patates oldukça faydalı bir besindir. Patlıcangiller familyasından gelen patates bol nişastalı olduğu için suda haşlandığında kalorisi azalır, yağda kızartıldığında ise kalorisi artar.

Sofraların vazgeçilmez sebzelerinden bir olan patates doğru miktarda ve doğru pişirilme yöntemi ile tüketildiğinde kilo yapmaz. 2014 yılında “Journal Of The American Of Nutrition” dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre beslenme listesine patates ekleyen kişilerin kilo almadığı görülmüştür. Peki haşlanmış patates kaç kalori? Haşlanmış patates kalori miktarı nedir?

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori (100 gr)

100 gram bir adet haşlanmış patates kaç kalori sorusunu şu şekilde cevaplamak mümkündür; Patates kalori değerleri şöyledir?

 • Haşlanmış Patates kalori miktarı 77
 • Fırınlanmış Patates 94 kalori
 • Közlenmiş Patates 87 kalori
 • Kızartılmış Patates 525 kalori
 • Patates Cipsi 500 kalori
 • Kabuksuz Haşlanmış Patates kalori miktarı 93,
 • Kabuklu Haşlanmış Patates kalori miktarı 100’dür.

100 gr Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patatesin Besin Değerleri Ne Kadardır?

1-haslanmis-patates-kac-kalori
Patates Kaç Kalori

100 gr patates yaklaşık olarak 77 kaloridir. Haşlanmış patatesin besin değerleri ise şöyledir:

 • Protein 1,96 gr
 • Lif 1.5 gr
 • Karbonhidrat 22.56 gr
 • Potasyum 392 gr
 • Sodyum 5 gr
 • Kalsiyum 7 gr
 • Demir 1.25 gr
 • C vitamini 12.8 gr

1 Adet Orta Boy Patates Kaç Kalori?

Patates hiç şüphesiz ki çok lezzetli bir besindir. Fakat nasıl pişirildiğine dikkat edilmez ise hem sağlık hemde kilo için faydalı olmayabilir. Bu nedenle de kilo kontrolünü sağlamaya çalışan kişiler patates kaç kalori diye merak edebiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse 1 adet orta boy çiğ patates yaklaşık 213 gr ağırlığındadır. Bu ağırlık ile birlikte patates kaç kalori sorusunun cevabı 164 kalori olmaktadır.

1 Adet Patates Kaç Kalori ? Haşlanmış Patates Kilo Yaparmı?

1-haslanmis-patates-kac-kalori

1 adet patates kaç kalori sorusunun cevabı kadar haşlanmış patates kilo yaparmı sorusu da cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Patates normalde kilo almanıza sebebiyet veren besinlerden değildir. Fakat patatesi nasıl yediğiniz de bu sorunun cevabını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Örneğin haşlanmış bir şekilde yediğiniz takdirde kilo alımına sebebiyet vermez. Ama patates cipsi oldukça yüksek kaloriye sahip bir besindir. Üstelik besin değerleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle özellikle kilo vermek amacı ile uygulanan diyet programlarında tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Patates kızartması da aynı şekilde diyette iken tüketilmemesi gerekmektedir. Peki haşlanmış patated kalori oranı nedir?

Lif ve nişasta bakımından zengin olan patates sindirim sistemini düzenleyen bir besin olduğu için diyet yaparken haşlanmış olarak rahatlıkla tüketilebilir. Basur, kabızlık ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen bu besin aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlayarak toksinlerden arınmanızı sağlar.

Detoks etkisi yaratan haşlanmış patates sizi uzun süre tok tutar. Midede sindirilme süresi uzundur. Bu nedenle uzun süre yemek yemeseniz dahi kendinizi tok hissedersiniz. Haşlanmış patates kalori değeri nedir?

İnsülin direncini sağlayan patates kan şekerinin birden yükselmesini engeller. Kan şekerinin ani yükselmesi tatlı yeme isteğinizi arttırır. Patates yedikten sonra tatlı yemeye gerek duymazsınız. Yapılan araştırmalar sonucunda haşlanmış patatesin kilo vermenize yardımcı olduğu tespit edildi. Böylece son yıllarda patates diyeti yapanların sayısı hızla artmıştır.

Patates hem kolay ve hızlı pişirilmesi hem de ucuz bir besin olması nedeniyle yemeklerde sıkça tercih edilmektedir. Bir tek patateste bile yüksek oranda lif vardır. Daha az yemek yiyerek doyabilmenizi sağlar. Peki, patates kaç kalori? Haşlanmış patates kalori değeri nedir?

Ana ve ara öğünlerde bir tane haşlanmış patates tüketmek sindiriminizi düzenler, açlığınızı bastırır ve tatlı yeme isteğinizi önler. Bir sonraki öğünde daha az yemenize yardımcı olan patates aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Mideyi kolayca tatmin eden patates alınan kalorilerin daha kolay yakılmasını sağlar. Böylece vücutta yağ oluşumunu önler. Potasyum, demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko mineralleri ve C vitamini bakımından zengindir. Besleyici ve tok tutucu özelliği sayesinde size ihtiyacınız olan günlük enerjiyi verir. Glutamat değeri yüksek olduğu için zayıflamanıza yardımcı olur. O halde patates kaç kalori?

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori ? Haşlanmış Patates Nasıl Pişirilmeli

Haşlanmış patates kalori açısından nasıldır? Nişastalı bir besin olan patates yağda kızartıldığında fazlasıyla yağı emeceğinden kalorisi de artar. Diyet yaparken patates kızartması hariç her türlü yemeklerde patatesi tüketebilirsiniz. Patatesi fırında da tercih edebilirsiniz. Patates salatası da diyette iken rahatlıkla tüketebileceğiniz salatalar arasındadır.

Diyette sürekli aynı yemekleri tüketmek motivasyonunuzu düşürmenize sebep olacaktır. Bu nedenle arada farklı tarifleri de deneyebilirsiniz. Onlardan biri de patates salatasıdır. Hem kalorisi düşüktür hem de tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kızarmış Patates Kaç Kalori Değerine Sahiptir?

1-haslanmis-patates-kac-kalori

Patatesin nasıl pişirildiği hem sağlık hemde kilo kontrolü açısından çok önemlidir. Haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri ile kızartma yöntemi arasında kalori bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Haşlama ve buhar yöntemi ile pişen patateslerin kalori değeri çok düşüktür ve diyetlerde en çok bu yöntem tercih edilir. Peki haşlanmış patates kalori oranı ne kadardır?

Patatesi kızartma olarak pişirmek ise kalori açısından yüksektir. 100 gr kızarmış patates kızartması yaklaşık 312 kaloridir. Bu nedenle diyetlerde ve günlük yaşamda tüketilmesi pek önerilmez. İçerisindeki nişasta, yağ ve tuz oranı oldukça yüksek olan kızarmış patates sağlık açısından da çok yararlı bir besin kaynağı değildir. Peki, patates kaç kalori? Patatesi nasıl tüketmek gerekir?

1 Adet Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates kızartmasını ister tane olarak ister tabak tabak tüketmiş olun yine de zararından kurtulamazsınız. Bu nedenle patates kızartması tüketiminden kaçmak gerekir. 1 adet orta boy patates kızartması yaklaşık 218 kaloridir. Peki, haşlanmış patates kalori oranı nedir?

Fırında Patates Kaç Kalori?

Fırında patates kızartma yöntemine göre daha sağlıklıdır denenebilir. Bununla birlikte 100 gr fırında pişmiş patates yaklaşık 93,2 kaloridir. Patates tüketirken mutlaka aşırıya kaçılmamalı ve kontrollü tüketilmelidir. Aksi takdirde kilo problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, kavurma patates kaç kalori?

Patates Kavurması Kalori Oranı Nedir? Haşlanmış Patates Kalori Oranı nedir?

Kavurma patates kaç kalori? Patatesin haşlaması, kavurması, kızartması elbetteki çok lezzetli ve ara ara tüketilmesi istenebiliyor. Bu nedenle de kalori değeri merak konusu oluyor. Peki kavurma patates kaç kalori? Haşlanmış patates kavurması yaklaşık olarak 170 kaloridir.

Eğer patates kaç kalori konulu yazımızı beğendiyseniz 1 Peynir Kaç Kalori ? konulu yazımıza da göz atarak diyette en önemli öğün olarak kabul edilen kahvaltıların vazgeçilmezi peynirin kaç kalori olduğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece peynir seçiminizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.  

 

 

Yoruma kapalı.