1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

0 650

Patates kaç kalori sorusu özellikle zayıflamak amacı ile bir diyet programı uygulamaya karar verenler tarafından oldukça merak edilen bir sorudur. Patates çok az bir kaloriye sahip olmasının yanı sıra tüketildiği takdirde gün içerisinde oldukça tok tutan bir besindir. Bu nedenle diyet programlarının vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

M.Ö. 550 yıllarından beri tüm dünyada tüketildiği bilinen patates oldukça faydalı bir besindir. Patlıcangiller familyasından gelen patates bol nişastalı olduğu için suda haşlandığında kalorisi azalır, yağda kızartıldığında ise kalorisi artar.

Sofraların vazgeçilmez sebzelerinden bir olan patates doğru miktarda ve doğru pişirilme yöntemi ile tüketildiğinde kilo yapmaz. 2014 yılında “Journal Of The American Of Nutrition” dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre beslenme listesine patates ekleyen kişilerin kilo almadığı görülmüştür.

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori (100 gr)

1-haslanmis-patates-kac-kalori

100 gram bir adet haşlanmış patates kaç kalori sorusunu şu şekilde cevaplamak mümkündür;

  • Haşlanmış Patates 77 kalori
  • Fırınlanmış Patates 94 kalori
  • Közlenmiş Patates 87 kalori
  • Kızartılmış Patates 525 kalori
  • Patates Cipsi 500 kalori
  • Kabuksuz Haşlanmış Patates 93 kalori
  • Kabuklu Haşlanmış Patates 100 kalori

100 Haşlanmış Patatesin Besin Değerleri


Protein 1.96 gr
Lif 1.5 gr
Karbonhidrat 22.56 gr
Potasyum 392 gr
Sodyum 5 gr
Kalsiyum 7 gr
Demir 1.25 gr
C vitamini 12.8 gr

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori ? Haşlanmış Patates Kilo Yaparmı?

1 adet patates kaç kalori sorusunun cevabı kadar haşlanmış patates kilo yaparmı sorusu da cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Patates normalde kilo almanıza sebebiyet veren besinlerden değildir. Fakat patatesi nasıl yediğiniz de bu sorunun cevabını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Örneğin haşlanmış bir şekilde yediğiniz takdirde kilo alımına sebebiyet vermez. Ama patates cipsi oldukça yüksek kaloriye sahip bir besindir. Üstelik besin değerleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle özellikle kilo vermek amacı ile uygulanan diyet programlarında tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Patates kızartması da aynı şekilde diyette iken tüketilmemesi gerekmektedir.

1-haslanmis-patates-kac-kalori
Lif ve nişasta bakımından zengin olan patates sindirim sistemini düzenleyen bir besin olduğu için diyet yaparken haşlanmış olarak rahatlıkla tüketilebilir. Basur, kabızlık ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen bu besin aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlayarak toksinlerden arınmanızı sağlar.

Detoks etkisi yaratan haşlanmış patates sizi uzun süre tok tutar. Midede sindirilme süresi uzundur. Bu nedenle uzun süre yemek yemeseniz dahi kendinizi tok hissedersiniz.

İnsülin direncini sağlayan patates kan şekerinin birden yükselmesini engeller. Kan şekerinin ani yükselmesi tatlı yeme isteğinizi arttırır. Patates yedikten sonra tatlı yemeye gerek duymazsınız. Yapılan araştırmalar sonucunda haşlanmış patatesin kilo vermenize yardımcı olduğu tespit edildi. Böylece son yıllarda patates diyeti yapanların sayısı hızla artmıştır.

Patates hem kolay ve hızlı pişirilmesi hem de ucuz bir besin olması nedeniyle yemeklerde sıkça tercih edilmektedir. Bir tek patateste bile yüksek oranda lif vardır. Daha az yemek yiyerek doyabilmenizi sağlar.

Ana ve ara öğünlerde bir tane haşlanmış patates tüketmek sindiriminizi düzenler, açlığınızı bastırır ve tatlı yeme isteğinizi önler. Bir sonraki öğünde daha az yemenize yardımcı olan patates aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

1-haslanmis-patates-kac-kalori

Mideyi kolayca tatmin eden patates alınan kalorilerin daha kolay yakılmasını sağlar. Böylece vücutta yağ oluşumunu önler. Potasyum, demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko mineralleri ve C vitamini bakımından zengindir. Besleyici ve tok tutucu özelliği sayesinde size ihtiyacınız olan günlük enerjiyi verir. Glutamat değeri yüksek olduğu için zayıflamanıza yardımcı olur.

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori ? Haşlanmış Patates Nasıl Pişirilmeli

Nişastalı bir besin olan patates yağda kızartıldığında fazlasıyla yağı emeceğinden kalorisi de artar. Diyet yaparken patates kızartması hariç her türlü yemeklerde patatesi tüketebilirsiniz. Patatesi fırında da tercih edebilirsiniz. Patates salatası da diyette iken rahatlıkla tüketebileceğiniz salatalar arasındadır. Diyette sürekli aynı yemekleri tüketmek motivasyonunuzu düşürmenize sebep olacaktır. Bu nedenle arada farklı tarifleri de deneyebilirsiniz. Onlardan biri de patates salatasıdır. Hem kalorisi düşüktür hem de tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

1-haslanmis-patates-kac-kalori

Eğer patates kaç kalori konulu yazımızı beğendiyseniz 1 Peynir Kaç Kalori ? konulu yazımıza da göz atarak diyette en önemli öğün olarak kabul edilen kahvaltıların vazgeçilmezi peynirin kaç kalori olduğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylece peynir seçiminizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.