Meyve Diyeti Nedir/ Meyve Diyeti Uygulamak Sağlıklı mı?

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Meyve diyeti ile fazla kilolardan kurtulabilmek mümkün! Fazla kilolar ve vücutta biriken yağlar sadece fiziksel sorun olmakla kalmıyor, çeşitli sağlık problemlerine de yol açıyor. Kilolardan kurtulabilmek için bulunan alternatiflerin arasında, yaygın olarak çeşitli diyetler de yer alıyor. Meyveyle yapılan bu diyet, kısa süreli yapıldığında sağlıklı bir diyet çeşidi denilebilir.

Kısa sürede zayıflamayı sağladığı için, meyve diyeti yapan ünlü ve birçok kişi bulunuyor. Peki meyve diyeti nedir? Kısacası, uzun süreli olmayan sadece meyve tüketerek yapılan bir zayıflama diyetidir. Tüketilen meyveler, isteğe göre doğrayarak veya blender ile çekerek yenilebilir. Uzmanlar tarafından meyvelerin yanı sıra, takviye besinlerin de tüketilmesi önerilmektedir.

Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Meyve-Diyeti
Meyve Diyeti

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, sadece meyve yiyerek zayıfladım diyebilecek. Yapılan araştırmalara göre meyve diyeti yapanların yorumları, amaçlarına ulaştıklarını ve meyve tüketerek zayıfladıklarını belirtiyorlar. Uzmanlar tarafından uzun süreli yapılması tavsiye edilmeyen bu diyet, genellikle 3 günlük meyve diyeti veya 2 günlük meyve diyeti olarak yapılabilmektedir.

Temel besin olarak meyvenin yer aldığı bu diyet; çeşitli meyveler ve su, tahıllı ekmek gibi besinlerle yapılmaktadır. Genellikle kısa sürede yapılır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Birçok avantajının yanı sıra, dezavantajları da bulunmaktadır. Bu yüzden, uzman eşliğinde yapılması önerilmektedir.

Zayıflamak İçin Günlük Meyve Diyeti Listesi

Meyve-Diyeti
Meyve Diyeti

Zayıflamak için birbirinden farklı besinleriyle diyet çeşitleri bulunuyor. Bu diyet çeşitleri arasında yer alarak, bol vitamin kazanılmasını sağlayan meyveler zayıflamanıza da yardımcı oluyor. Meyve ile yapılan bu diyet, 1 gün boyunca sadece meyve yemek gözüyle bakılabilir. Fakat bu diyet, Sadece meyve eşliğinde yapılırsa çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 Meyvenin yanı sıra tüketilebilecek, kalorili besinlerle diyetinizi yapabilirsiniz. Zayıflamanıza kolaylık sağlayan bu diyet programını uygularken, birtakım yapılması gereken unsurlar da yer alıyor. Bu unsurlar; fiziksel aktiviteyi azaltmamak, tahıllı ekmek tüketmek, bol su içmek gibi unsurlardır. Bunların eşliğinde yapılacak olan meyve diyeti listesi, şu şekilde örneklendirilebilir;

  • Kahvaltı; 1 adet yeşil elma, 1 kase yoğurt ve isteğe göre çay çeşidi.
  • Öğle; Az yağlı veya yağsız pirinç pilavı ve ayran
  • Ara Öğün; Muz ve ıhlamur
  • Akşam; Az zeytinyağlı balık,2 dilim haşlanmış patates ve 2 dilim ananas.
  • Yatmadan önce 1 fincan ıhlamur.

1 – Sadece Meyve Diyeti İle Zayıflanabilir mi?

Genelde yaz aylarında sık bir şekilde yapılan meyve diyeti, metabolizmayı hızlandıran diyet çeşitlerinden biridir. Düzenli bir şekilde uygulandığında, kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olan meyve diyeti, sadece meyvelerle yapılmamalıdır. Bu süreçte, çeşitleri besinlerden de yararlanılmalıdır. Vitamin ve mineral kaynağı olan meyveler, hücre yenilenmesini ve gelişmesini de sağlıyor.

Sadece meyve diyeti ile zayıflamak mümkün olsada, uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun en temel nedeni ise; gastrit, mide ülseri, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, ürik asit seviyesinde artma, karaciğerde yağ depolama gibi çeşitli rahatsızlıkların görülebilmesidir. Bu yüzden meyve diyeti uzun süreli yapılmamalı ve yapıldığı süreçte, diğer besinlerden de takviye niteliğinde tüketilmelidir.

2 – Hangi Meyve Çeşitleri Diyette Tüketilmeli?

Meyve-Diyeti
Meyve Diyeti

Meyve çeşitleri diyet sürecinde tüketilen etkili besinlerden biridir. İçermiş olduğu şekerin yanı sıra, yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Vitamin alırken, kilo kaybına yardımcı olacak farklı meyve çeşitleri yer alıyor. Zayıflamayı amaçlayan kişiler, bu meyveleri diyet listesinde bulundurabilir. İşte! zayıflamaya yardımcı olan meyveler ve faydaları;

Diyet Programında Tüketilecek Meyveler Vücuda Faydası
Armut Kan şekerini düzenler ve yüksek lif oranı ile tokluk hissi oluşturur.
Avokado Kilo kaybını oluşturan testeron hormonunu arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.
Elma Yüksek lif oranına sahiptir, vücutta tokluk hissi oluşturur, cildi güzelleştirir ve metabolizmayı hızlandırır.
Yaban Mersini Yüksek miktarda antioksidan bulunmasıyla, kilo artışına neden olan toksinlerin azalması sağlar.
Nar Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar ve iştah kaybına neden olur.
Hindistan Cevizi Karaciğer metabolizma hızını arttırarak, açlık hissinin oluşmasını engeller ve vücudun tok hissetmesini sağlar.
Portakal Kişinin uzun süreli tok kalmasını sağlayarak, vücudun sıvı dengesini de korur.
Kavun Yüksek posa içermesi ile kan şekerinin düşmesini önler ve uzun süreli tok tutar.
Muz Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta tokluk hissi oluşmasını sağlar.
Şeftali Bağırsakların çalışmasını sağlar ve hızlı kilo vermeye yardımcı olur.
Kuru Meyve Yağ yakımını arttırarak, daha kısa süreli kilo verilmesini sağlar. Kolesterolü düşürerek sindirim sisteminin düzelmesini sağlar.

3 – Meyve Diyeti Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre meyve diyeti ortalama, maksimum 20 kiloya kadar kilo kaybına yardımcı oluyor. Kısa sürede vermiş olduğu kilo kaybından dolayı, zayıflamak isteyen bir çok kişi tarafından tercih edilen bir diyettir. Uzun süreli yapıldığında dezavantajları bulunan meyve diyeti için dengeli ve kontrollü bir şekilde yapılması önerilmektedir.

Meyve diyeti içerdiği zengin besinleriyle, birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar genellikle; sindirimin iyileşmesi, enerjik hissetme, cilt sağlığında iyileşme, kalori miktarının aza inmesi, vücudun zararlı toksinlerden arınması gibi faydaları bulunmaktadır. Fosfor, potasyum gibi çok sayıda mineral içeren meyve diyeti ayrıca, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

4 – Meyve Diyeti Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Meyve diyeti zararlı mı ve dezavantajları en çok merak edilen sorulardan biridir. Sağlıklı bir diyet çeşidi olmamasıyla birlikte, kısa sürede kilo vermeyi sağlar. Diyet sürecinde kilo kaybının kısa sürede olmasını sağlayan meyve diyeti, bazı fiziksel sorunları da beraberinde getiriyor.

Tamamen meyve bazlı bir diyette; gastrit, mide ülseri, pankreas, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, ürik asit seviyesinde artma, karaciğerde yağ depolama gibi çeşitli fiziksel rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden, meyve diyeti sürecinde besin çeşidini artırmak ve her öğünde besin tüketiminin olması tavsiye edilmektedir.

5 – Meyve Suyu Diyeti Zayıflatır mı?

Diyet çeşitleri arasında popüler olan meyve suyu diyeti, kilo kaybına ve kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesine yarayan bir diyettir. Adından da anlaşıldığı gibi meyve suyu diyeti; meyve sularıyla ve su, çay gibi sade sıvıları içeren bir diyet çeşididir. Katkısız meyve suları mineral, vitamin ve bitki besin maddelerinin birçoğunu barındırıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyve suyu diyeti, sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. Fakat, zayıflamayı, uzun süreli bir diyetin ardından görebilirsiniz. Diğer diyet çeşitlerine istinaden, uzun süren bir diyet programının ardından zayıflamak mümkün. 

 

Frutaryen Beslenme

Frutaryen beslenme, sadece meyve ile yapılan bir beslenme şeklidir. İstisna olarak, kuruyemiş ve sebze tüketimi de besin çeşidi olarak yer alıyor. Frutaryen beslenme vegan diyetine benzemesiyle birlikte, daha çok vejeteryan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu beslenme modeli sağlamış olduğu faydalarıyla, diyet olarak da yapılmaktadır.

Diyet olarak yapıldığında, birtakım kuralları bulunuyor. Genellikle bu kurallar; tüketilen meyvelerin taze olması, kuruyemiş tüketimi, keten tohumu ve chia tohumu gibi tohum çeşitlerinin tüketilmesi olarak, meyvelerin yanı sıra yer alan besinlerdir. Ayrıca bu diyette, hazır veya işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır. 

Detoks Diyeti Nedir?

Meyve-Diyeti
Meyve Diyeti

Kısa süreli bir diyet çeşidi olarak bilinen detoks, vücutta bulunan toksinleri kaldırmak için tasarlanan; meyve suyu, meyve, şifalı ot, çeşitli bitki çayları, sebze ve sudan oluşan bir zayıflama diyetidir. Detoks diyeti; vücudun sağlıklı besinlerle zayıflamasını sağlar, dolaşımı daha kısa süreli iyileştirir ve dışkının idrar- ter yoluyla atılmasını sağlamaktadır.

Toksinlerden kurtulmak için karaciğeri uyaran detoks diyetinin, en temel işlevi vücudu temizlemektir. Faydalarının saymakla bitmeyeceği bu diyet, zayıflamanın yanı sıra; cildin parlamasını, sindirimin iyileşmesini, enerji seviyesinin artmasını, vücudun gençleşmesini, vücuttaki zararlı toksinlerin azalmasını ve kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. 

Sağlığa birçok faydası bulunan detoks diyetinin süresi, 7 veya 10 gün kadar sürebilir. Belirlenen bu zaman diliminin kişiden kişiye değişebilmesiyle birlikte, aşırıya kaçmadan uygulanmalıdır. Detoks uygularken kahve, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan kaçınılmalıdır ve her öğünde, yemek yemeye özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. 

Sık Sorulan Sorular

Meyve diyeti ile ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları;

1 – Meyve İle Yapılan Diyet Haftada Kaç Kilo Verdirir?

Meyve diyeti ile kaç kilo verilir sorusu, zayıflamak isteyen meyve severler tarafından merak konusu oluyor. Bol vitaminli olan bu diyeti, dengeli ve düzenli yapıldığında, kilo verdiren bir diyet olmasıyla bilinmektedir. Fakat verdirmiş olduğu kilo sayısı, net olmamakla birlikte kişiden kişiye değişebilen bir miktardır.

2 – Çok Meyve Tüketirsek Ne Olur?

Meyve tüketimi sağlıklı olmasıyla bilinsede, normalden fazla tüketildiğinde birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Bunun en temel nedeni ise, meyvenin içinde bulunan şeker oranıdır. Meyvede bulunan fruktoz içeriği ile kanda ürik asit seviyesinin artması, karaciğerde yağ depolama ve gut krizi gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan, dengeli tüketmek öneriliyor.

3 – Zayıflamak İçin Hangi Meyveleri Yemeliyiz?

Kilo verme sürecinde sizlere kolaylık sağlayacak, sindirime ve sağlığa iyi gelecek çeşitli meyveler bulunuyor. Bu meyve çeşitlerine birkaç örnek verilecek olursa; yaban mersini, çilek, kızılcık, ahududu, kivi, greyfurt, limon, avokado, ananas, nar gibi meyve çeşitleri zayıflama sürecinde yardımcı olan meyvelerdir. Meyve tüketiminin yanı sıra, diğer besinlerin tüketimine de devam edilmelidir.

4 – Meyve Yemek Yağ Yakar mı?

Diyet çeşitleri arasında yer alan bu diyet, doğru bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar vermektedir. Zayıflamanıza yardımcı olan bu meyveler, yüksek antioksidan ve düşük karbonhidrat içeren meyvelerdendir. Bundan dolayı kilo kaybını etkileyen besinler arasında yer alarak, yağ yakmasına yardımcı olurlar. İçinde şeker bulunan farklı meyve çeşitlerini, dengeli tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Yoruma kapalı.