Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Mide Yanması ve Beslenme İlişkisi Nedir ?

Mide Yanması ile Baş Edebileceğiniz Beslenme Yöntemleri!

Büyük küçük fark etmeksizin hemen herkeste mide yanması sıkça görülen bir problemdir ve bu problemden kurtulmanın çözümleri de mevcuttur. Bu problem kişilerde çoğunlukla yemek sonrası ortaya çıkar. Eğer kişi bu şikayetleri her öğünden sonra hissediyorsa kesinlikle doktora görünmelidir zira sıkça baş gösteren bu durum sindirim sistemi problemi olabilir.

YouTube video

Haftada en az üç kez görülen mide yanması ve ağrısı içten gelen bir rahatsızlığın kendisini dışa vurma yöntemidir. Bu durumda kişiler mide yanması nedir, mide yanması nasıl olur diye araştırmalı ve günlük besinlerini buna göre organize etmelidirler. Genel olarak mide yanmasını ne keser? Hangi yiyecek ve içecekler tüketilmelidir?

Mide Yanmasına İyi  Gelen Yiyecekler Nelerdir? 

Mide problemi yaşayan insanlar, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler konusunu araştırmadan önce mide yanmasının sebepleri konusunda öncelikle bir araştırma yapmaları gerekir. Mide sorunlarının sebepleri oldukça fazladır fakat gün içinde yediğiniz domates, sarımsak, çikolata, alkol ve doğal olmayan katı yağlar gibi yiyecek grupları, midenin asidik seviyesini arttırabileceğinden dolayı yanma probleminin ana sebeplerinden olabilir.

mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-ve-beslenme-iliskisi-nedir

Yiyecekler dışında hamilelik, obezite, kabızlık ve aldığınız bazı ilaçların yan etkileri mide yanması neden olur sorusuna bir cevap niteliğindedir. Mide yanmasına çare arıyorsanız, karşılaştığınız herkese mide yanması nasıl geçer diye sorup onların yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız sormaktan vazgeçin ve aşağıda sizler için hazırladığımız yiyecekler listesine bir göz atmanız gerekmektedir. 

Listemiz şu şekildedir;


1 – Salatalık 

Su ve lif açısından oldukça zengin olan, mide rahatlatıcı etkisi bulunan salatalık, mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna verilecek ilk cevap olmalıdır. Kana serinlik veren salatalık özü, midedeki yanmalara birebirdir. Çünkü midemizdeki harareti dengeler. 


2 – Aleovera 

Aleovera dememize şaşırmış olmalısınız çünkü bu şahane bitki cilt bakımı açısından popülerleşmiştir. Fakat son zamanlarda sağlık uzmanları sarı suyu çıkartılmış olan aleoveranın midede oluşan yanmayı geçireceğini söylüyorlar.


3 – Haşlanmış Yumurta 

Haşlanmış yumurtanın beyazı midede bulunan iltihaplanmayı minimuma indirgeyerek glutamin amino asit denilen yatıştırıcı enzimlerini devreye sokar. Mide yanmasını ne geçirir diye araştırma yapıyorsanız, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi haşlanmış yumurtaya başvurun.


4 – Hindistan Cevizi 

mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-ve-beslenme-iliskisi-nedir

Ülkemizde artık her sezon bulunan Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi sütü potasyum içerdiği için mide içinde oluşan asidik savaşı normal hale getirir. 


5 – Mide Yanması ve Muz  

Tıpkı Hindistan cevizi gibi muz da potasyum içerir ve midede ortaya çıkan asidik dengesizliği yatıştırır.


6 – Ispanak  

İçerdiği lif ve A vitamini sayesinde ıspanak bağırsakları çalıştırırken, gafernato adı verilen enzimi sayesinde mide yanma sorunlarını negatif yönde etki eder. Ispanağın mide sorunlarınızda etkili olmasını istiyorsanız çiğ tüketmelisiniz. 


7 – Yoğurt  

Sadece yoğurt değil, fermantasyon işlemine maruz kalmış süt ve süt ürünleri mide yanmalarını minimuma indirgeyerek hazmı kolaylaştırır.


Mide Yanmasına İyi  Gelen Çaylar Nelerdir ? 

Mide yanması belirtileri sadece yiyecekler ile bastırılacak bir durum değildir. Zira başkasına iyi gelen bir yiyecek size iyi gelemeyebilir ya da her zaman katı tüketimi doğru olmayabilir. Bu gibi durumlarda mide sorunlarına iyi gelen çayların devreye girmesinde sakınca yoktur. Hatta öyle ki bazı çayların ilk yudumlarından itibaren ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. İşte sizler için hazırladığımız çaylar listesi: 


1 – Kekik Çayı 

Kekik çayı kadınların regli dönemine bağlı olarak ortaya çıkan mide yanma etkilerini yok eder. Özellikle dağ kekiğinden yapılması gereken kekik çayını normal günlerde yatıştırıcı olarak da içebilirsiniz. 


2 – Midede Yanma ve Gaz için Nane Çayı

Nanenin sindirim düzenlemedeki etkisini bilmeyen kalmamıştır fakat zaman zaman nanenin lifli yapısı mide asit seviyesini yükseltebilir. Bu anlarda nane çayı tüketmek mide yanması için akıllı bir tercih olacaktır.


3 – Mide Yanmasına Ne İyi Gelir Evde Papatya Çayı Tüketimi

mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-ve-beslenme-iliskisi-nedir

Sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak bilinen papatya özellikle kadınların, rahim ile bağlantılı mide problemlerine çok iyi gelir. İçinde bulunan alfa bisabolol etkisi ile midede yanma ve ülsere karşı tedavi edicidir. Günde 1 bardak içilen papatya çayı ise midede ortaya çıkan yanma durumunu etkisiz hale getirerek yeni oluşacak durumlara karşı kalkan oluşturur.


4 – Rezene Çayı 

Rezene çayı en çok yeni anne olmuş kadınlar tarafından tercih edilen, mide yanması problemini en aza indirgeyen ve sindirimsel problemlerin düşmanı denilebilecek bir çaydır. Keskin anason kokusu kişiyi rahatsız etse de mide ve bağırsakların harekete geçmesini teşvik ederek var olan problemleri ortadan kaldırır. 


5 – Zencefil Çayı 

Mide şişkinliği ve yanması söz konusu ise zencefilin engin yararlarından faydalanmak şarttır. Mide bulantılarını bal ile karıştırıldığında yok eden zencefil çayı raflarımızda boy gösteren çaylar arasına girmelidir.


Mide Yanmasına Soda İyi Gelir  mi ? 

Sodanın mide sorunlarına ve ekşimesine etkili olduğunu belirtilmektedir. Gün içerisinde yenilen yemekler, ağır şerbetli tatlılar ve sağlıksız gazlı içeceklerden dolayı hazımsızlık ve şişkinlik hissedilmektedir. Ani yatıştırma sağlayan soda ağır gıdaların tüketiminde her zaman etkili olmayabilir. Yeme içme konusunda titizlikle davranılması en doğrusudur.

mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-ve-beslenme-iliskisi-nedir

Soda bu problemlerden kaynaklı midede yanma ve şişkinlik durumunu, içerisinde bulunan çeşitli mineraller vasıtasıyla, mide içerisinde oluşan asit durumunu normale dönmesini sağlar. Soda tüketmeden önce bilmelisiniz ki vücudunuzda oluşan mide yanması sebepleri gün içerisinde almış olduğunuz yiyeceklerden kaynaklı olmalı zira içten gelen bir rahatsızlıktan dolayı bu durumu yaşıyorsanız mineralli sodalar sizin için iyi olmayabilir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması ilacı arayanlar kimyasal bir ilaç kullanmadan önce alternatif tıptan yararlanmak istiyorlar. Alternatif tıbbın Türkiye’de babası olarak bilinen İbrahim Saraçoğlu mide yanması için şu tarifi veriyor: Aynı safa bitkisi doğal hali ile 5-6 gram olacak şekilde 1 bardak suda 6-7 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ilıdıktan sonra sabah ve akşam birer bardak olmak koşulu ile 15 gün boyunca tüketilir. Hissettiğiniz etkiye göre bu süreç 1 hafta boyunca uzatılabilir. 

Mide sorunları için ilaç arayanlar kimyasal bir ilaç kullanmadan önce alternatif tıptan yararlanmak istiyorlar. Alternatif tıbbın Türkiye’de babası olarak bilinen İbrahim Saraçoğlu midede yanma sorunları için şu etkili tarifi veriyor;

 • Aynı safa bitkisi doğal hali ile 5-6 gram olacak şekilde 1 bardak suda 6-7 dakika kısık ateşte kaynatılır.
 • Ilıdıktan sonra sabah ve akşam birer bardak olmak koşulu ile 15 gün boyunca tüketilir.
 • Hissettiğiniz etkiye göre bu süreç 1 hafta boyunca uzatılabilir.

Sabah Mide Yanması için İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?

mide-yanmasina-ne-iyi-gelir-mide-yanmasi-ve-beslenme-iliskisi-nedir
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması ve Beslenme İlişkisi Nedir?

Midede yanma ve ishal bir araya geldiğinde aşırı rahatsız edici bir hal alır. Bu durumun sebebi ise akşam geç saatlerde yenilen yemeğin uyku boyunca midede sindirilmeye çalışılması ve bağırsakların rutinin bozulması sonucu oluşur. 

Sabah karşılaşılan mide yanması ve ishal durumuyla baş etmek istiyorsanız kahvaltıda haşlanmış patates yemeniz gerekir. Hem ishale hem de yanmaya iyi gelen patatesin öz suyu midenizi rahatlatarak bağırsakların da normal işlevine dönmesini sağlar.

Acı Biberden Mide Yanmasına Nİyi Gelir ?

Mide yanma sebepleri arasında acı biberi göstermek mümkündür. Kapsaisin adı verilen ve acı biberlerde daha fazla yer alan molekül, vücudumuza girdiğinde TRPV1 adı verilen ve vücut sıcaklığını algılayan protein ile reaksiyon kurar. Midemizde çokça bulunan TRPV1 molekülü ve kapsaisin bir araya geldiğinde ise midede yanma oluşur. Ortaya ısı ve sıcaklığın yükselmesi sonucu acılı anlar çıkabileceği için acı biberi dozunda tüketmemiz gerekir.

Geçmeyen Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanmaları geçici olmakla birlikte kimi zaman reflünün habercisi olabilmektedir. Bu adla bilinen hastalık kronik bir rahatsızlıktır.  Vücudunuzu takip ettiğiniz sürece geçmeyen mide yanması sorunuyla karşılaştığınızda ilk olarak doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz bu rahatsızlığa sebep olan durumları saptayacak ve gerekli bir yemek listesi çıkaracaktır.

Gastrit Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gastrit mide zarının iltihaplanmasına denir. Fazla miktarda mide asidi üretilmesi mide duvarının koruyucu tabakasına zarar vermektedir. Bu rahatsızlıkla başa çıkmanın en iyi yolu doğru beslenmekten geçmektedir. Gastrite iyi gelen evde yapabileceğiniz ve tüketebileceğiniz besinler şunlardır;

Beyaz Lahana Suyu Patates suyu gibi lahana suyunun da rahatlatıcı bir etkisi vardır.
Karbonatlı Su 1 bardak su ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılıp içilir.
Lifli Gıdalar Elma, yulaf ezmesi, havuç gibi lifli gıdalar tüketilmelidir.
Az Yağlı Yiyecekler Balık, tavuk gibi besinler alınmalıdır.
Ev Yapımı Gıdalar Tarhana yoğurt gibi ev yapımı ürünlerde probiyotik bulunur. Tüketilmesi mide için faydalıdır.
Gazsız içecekler Kola gibi gazlı ve aşırı soğuk içecekler yerine su tüketimi arttırılmalıdır.

Strese Bağlı Mide Yanması Nasıl Geçer?

Stres hayatın her alanında meydana gelen psikolojik durumlardır. Üzüntülü bir haber karşısında mide sorunlarıyla karşılasan pek çok insan vardır. Bu gibi durumlarla baş etmek için;

 • Strese neden olan durumlardan uzaklaşılmaya çalışılmalı,
 • Sakinleştirici etkiye sahip bitki çayları içilmeli,
 • Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı,
 • Bol temiz hava ve spor eşliğinde gün tamamlanmalıdır.

Hamilelikte Mide Yanmasına Nİyi Gelir ?

Genel olarak mide asidinin yemek borusuna kaçması, midede yanmaya sebep olmaktadır. Her insanda görülebilmekle birlikte, hamilelik döneminde kadınların hormonsal döngüleri değiştiği için, hamile kadınlarda da mide sorunları, yanma meydana gelmektedir. Tabi hamile kadınlar neredeyse her problemi hamile olmalarına atfederler. Hatta bazen mide yanması hamilelik belirtisi mi diye düşünmeleri bile muhtemeldir.

YouTube video

Progesteroneverelaksin adı verilen hormonlar hamilelik döneminde normalin çok çok üstüne çıkar ve bu yüzden kişinin sindirimi oldukça yavaşlar. Sindirimin yavaşlayıp midede yanma olmaması  neredeyse olanaksızdır. Peki hamilelikte mide yanma durumları yaşayan kadınlar ne yapmalıdır? Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

Şöyle ki;

 • Anne adayı yeme stilini değiştirmeli ve daha lifli gıdalara yönelmeli. 
 • Mideye dokunan yiyecek ve içecekler tespit edilip onlardan uzak durulmalı. 
 • Sıvı tüketimi normal yaşamda tüketilen sıvının 2 katına çıkarılmalı. 
 • Vücut postürüne dikkat edilmeli ve baş daima yukarıda tutulmalı. 
 • Mideyi harekete geçirmek adına düzenli yürüyüşler yapmak gerekir. Aksi takdirde hareketsiz bir yaşam, midenin rahatlamasına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: Pek çok mide rahatsızlığı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, bulunduğu kişiyi oldukça rahatsız eden reflü rahatsızlığıdır. Eğer erken tespit edilmez ya da tedavi sürecinde yanlış bir şeyler yapılırsa, bu rahatsızlık daha ileri seviyelere ulaşacaktır. Bunları yaşamak istemiyorsanız konu hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı reflü nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer, başlıklı yazımızı okumalısınız. Sağlıklı okumalar😊

Yoruma kapalı.