E-Devlet Üzerinden Evcil Hayvan Sahiplenme İşlemi Adımları!

Evcil Hayvan Sahiplenme için E-Devlet'ten Faydalanın!

Evcil hayvan sahiplenme aynı evi paylaşmak ve onun bakımını üstlenmek anlamına gelir. Bakımevlerinde sizleri bekleyen minik pati dostları sahiplenerek dünyanın en güzel hislerinden birini yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte e-devlet üzerinden bir evcil hayvan bakımını üstlenebilir, ailenize bir canlıyı daha dahil edebilirsiniz.

evcil-hayvan-sahiplenme

Sahiplenme noktasında net bir karar vermek ve onu ömürlük kabul edecek olmanız önemlidir. Emin olmadığınız durumlar varsa öncelikle araştırma yapabilir ve böylelikle doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenme işlemi maddi durumunuz, hayatınız, çocuğunuz ile paylaşacak olmanız gibi etkenler etrafında gerçekleşmelidir.

E-Devlet’ten Evcil Hayvan Sahiplenme İşlemi Nasıl Yapılır?

evcil-hayvan-sahiplenme

Barınaktan evcil hayvan sahiplenme düşünceniz varsa başvurularınızı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Evcil hayvan satış yerlerinin hayvan sağlığına uygun olmaması nedeniyle kedi köpek satışı yasaklanmıştır. Bu sebeple petshoplarda sadece kedi köpeklere dair katalog ve resimler yer almaktadır. Evcil hayvan almak isteyen kişiler seçtikleri hayvanları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izin verdiği yerlerden alabiliyor.

evcil-hayvan-sahiplenme

Bununla birlikte Bakanlık barınaklardaki pati dostları sahiplendirmek için e-Devlet üzerinden bir uygulama aktive etti. Ankara ve İstanbul’daki 4 belediye başvuru alımlarına başlamıştır. Hayvan sahiplenme E-Devlet aracılığıyla aşağıdaki belediyelere yönlendirecektir;

 • Ankara Keçiören Belediyesi,
 • İstanbul Büyükçekmece Belediyesi,
 • İnegöl Belediyesi,
 • Bağcılar Belediyesidir.

4 Adımda Yapacağınız Evcil Hayvan Sahiplenme İşlemi ile Bir Canlıya Yuva Olun!

evcil-hayvan-sahiplenme

Barınaklarda kimsesiz kalan pati dostları sıcak bir yuvaya kavuşturmaya ne dersiniz? İnternet üzerinden adım adım ilerleyerek evcil hayvan sahiplenme mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenme ücretsiz olarak yapılmaktadır. İstenilen özelliklere sahipseniz verilen telefon numarası aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

E-Devlet’e şifre ve TC kimlik numaranızla giriş yapınız. İster arama motorundan, isterseniz E-Devlet uygulamasını telefonunuza indirerek yapabilirsiniz.
Arama butonuna “Evcil Hayvan Sahiplenme” yazınız. Karşınıza 4 belediye çıkacaktır. Uygun Belediyeyi seçiniz.
Karşınıza çıkan listeden İstediğiniz Evcil Hayvan cinsini seçiniz. Çıkan sorgulama ekranında evcil hayvanın cinsini, yaşını, geçirdiği sürece dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca resmini de görmeniz mümkündür.
Sahiplenmek istiyorum! Karar verdikten sonra son aşama olan sahiplenmek istiyorum sekmesine geçebilirsiniz. Yönlendirmeler eşliğinde artık sizde bir pati canı sahiplendiniz.

Sahibinden Evcil Hayvan Ankara İli İçerisinde İlanlara Nereden Ulaşılabilir?

evcil-hayvan-sahiplenme

Kimsesiz bir canlıyı sahiplenmeye karar veren kişiler internet üzerinden verilen ilanlar eşliğinde pati dostlarına kavuşabilmektedir. Evcil hayvan sahiplenme büyük sorumluluk gerektiren önemli bir iştir. Vaktinizin bir kısmını düzenli olarak ona ayırmalısınız. Evlatlarınıza verdiğiniz değeri onlara da vermelisiniz.

evcil-hayvan-sahiplenme

Hayvan sahiplenme Ankara, İstanbul gibi Türkiye’nin tüm illerinde pati dostları tarafından gerçekleştirilmektedir. Kimi aileler kedilerinin veya köpeklerinin yavrularını sahiplendirmek adına ilanlara vermektedir. Bu ilanlara internet üzerinden ulaşabileceğiniz gibi belirli paylaşım sitelerinden de ulaşmanız mümkündür.

evcil-hayvan-sahiplenme
Evcil Hayvan Sahiplenme

Sahibimolurmusun.com sitesi kedi ve köpek ilanlarının yer aldığı hayvan sahiplendirme sitelerinden biridir. British Lonhair, British Shorth, British Shorthair, Scottish Fold, Pomeranian Boocinsi, Golden gibi kedi köpek cinslerini evlat edinebilirsiniz. İlan içerisinde erkek dişi, kar beyaz olması yönünde isteklerinize uygun canlıyı seçebilirsiniz.

Kedi Sahiplenme ve Köpek Sahiplenme Ücretsiz Olarak Nerelerden Yapılabilir?

evcil-hayvan-sahiplenme

Öncelikli olarak E-Devlet üzerinden Bakanlık denetiminde tutulan canlılara öncelik verebilirsiniz. Bulundukları durumdan bir an evvel kurtulup sıcak yuvalarına kavuşmaları adına güzel bir adım olacaktır. İstediğiniz cins evcil hayvanı bulamadığınız takdirde ücretsiz olarak evcil hayvan sahiplendirme yapan siteler;

 • Petlebi.com,
 • Petarkadas.com,
 • Petcim.com,
 • Petyasam.com,
 • E pati – Ankara Büyükşehir Belediyesi
 • Petner.com.tr
 • Hayvansahiplendirme.net gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Online Evcil Hayvan Satışı Yapan Siteler Nereye Şikayet Edilmelidir?

evcil-hayvan-sahiplenme

Birkaç sene öncesine kadar evcil hayvan sahiplenme petshoplarda yapılabilmekteydi. Fakat petshop ortamının hayvanlara uygun olmayışı nedeniyle petshoplar kesinlikle hayvan satışı yapmamaktadır. Günümüzde bu işlemin yerine internet siteleri üzerinden evcil hayvan satın alma başlamıştır. Birçok pati severin üzücü bulduğu bu durum ne yazık ki yapılmaya devam etmektedir.

evcil-hayvan-sahiplenme

Hayvanları koruma kanununa göre hayvanları satmak bir suçtur. Bu suça ortak olmamak için bu duruma göz yummamalı, suçu işleyen kişileri bildirerek asli görevini yerine getirmelidir. Durumla ilgilenen bakanlık Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. İhbar hattı ALO 174’tür.

Kedi ve Köpek Sahiplenmeden Önce Lütfen Okuyunuz!

evcil-hayvan-sahiplenme

Sahip olmak istediğiniz canlı bir eşya ya da stres giderici bir araç değildir. Sizler gibi sıkılabilen, yemek yiyen, oyun oynayan, dinlenen, sevdikleriyle vakit geçirmek isteyen canlılardır. Evcil hayvan sahiplenme yaparak hayatınızın belirli bir kısmını ona ayırmanız gerekmektedir. Bu nedenle kendinizle ön muhasebe yapmadan evcil hayvan sahiplenmeyiniz. Kendinize şu soruları sorun;

 • Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek gelire sahip misiniz?
 • Sürekli seyahat eder misiniz, cevabınız evet ise pati dostunuzu emanet edecek kimseniz var mı?
 • Çocuğunuzla aynı evi paylaşması sorun teşkil eder mi?
 • Heveslenen çocuğunuza güvenip hayvan sahiplendiniz. Çocuğunuzun hevesi kaçtı pati dostunuzdan vaz geçer misiniz?
 • Evinizdeki eşyaların yıpranması kırılması sizin için önemli mi?
 • Eşiniz ya da birlikte yaşadığınız arkadaşınız evcil hayvan sahiplenme konusunda ne düşünüyor?

evcil-hayvan-sahiplenme

 • Hayvan sahiplenme sizin isteğiniz mi yoksa çevreden duyduklarınıza göre mi hareket ediyorsunuz?
 • Daha önce evcil hayvan beslediniz mi?
 • Herhangi bir pati cana karşı alerjiniz var mı?
 • Evcil hayvanınıza ayıracağınız vaktiniz var mı?
 • Eviniz evcil hayvan sahiplenme için uygun mu?
 • Sabrınıza güveniyor musunuz?
 • Tüm bu sorumluluklara hazır mısınız?

İlginizi Çekebilir: Köpek Kabul Eden Oteller 2021

YouTube video

Yoruma kapalı.