Peluş Hırka Evde Nasıl Örülür? 4 Adım

Peluş hırka denilince akla yumuşak ve rahat bir yapıya sahip olan giyim parçaları gelir. Bu parçalar kullanıcılarına soğuk havalarda sıcaklık ve rahatlık sağlar. Hemen hemen her yaş grubuna uygun şekilde örülebilen bu hırkalara siz de gardırobunuza ekleyebilirsiniz.

pelus-hirka

 

Peluş Hırka Modelleri

Peluş hırka birçok model ve renk seçeneği ile rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bir kıyafettir. Bu modelleri şöyle sıralamamız mümkündür.

  • Oversize
  • Düğmeli
  • Fermuarlı
  • Kapüşonlu
  • Sıfır Yaka

Her tarza hitap eden bu modeller çeşitle desenler ile de oluşturulur. Örneğin papatyalı hırka özellikle bahar ayına çok uygun olabilecek bir üründür. Geçiş mevsimi olması nedeniyle yaşanacak hava durumu farklılaşmasında kombininize bu tarz ürünleri rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Peki evde böyle bir ürün örebilir misiniz? Yazımızın devamında yapmanız gerekenlere değindik okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 – İpinizin Rengine Karar Verin

Peluş hırka örmek istiyorsanız ilk olarak ipinizin rengine karar vermelisiniz. Bunun için tuhafiyeler veya hobi marketlere giderek birebir alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca internetten de faydalanabilirsiniz. İnternet sitelerinde çok fazla ürün çeşidi vardır ve kargolar aracılığı ile dilediğiniz renkte ipinize ulaşabilirsiniz.

pelus-hirka
Peluş Hırka

2 – Hırkanızın Modeline Karar Verin

Peluş hırka denilince akla birçok model gelir. Özellikle bebekler ve çocuklar için hayvan figürlü, yetişkinler için daha düz modeller oldukça tercih edilir. İnternet üzerinden bu modelleri inceleyebilir ve kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Papatyalı hırka gibi birçok modeli internet üzerinden izleyerek rahatça yapabilirsiniz. Ancak ilk kez örme işlemi yapacaksanız biraz kolay bir model örmeniz sizin için daha rahat olacaktır.

3 – Eksik Malzemelerinizi Tamamlayın

Örme işlemini yapabilmek için belli başlı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Yapmak istediğiniz modele göre değişkenlik gösterse de bazı malzemeler sabittir. Bunları tablodan inceleyebilirsiniz.

                                                    Örgü Malzemeleri
Şiş İp
Mezura Fermuar, Düğme vb aksesuarlar

Malzemeler ve modeli seçtiyseniz peluş hırka örmeye başlayabilirsiniz. Sizin için aşağıda kolay bir model ekledik. Bu size fikir olabilir.

pelus-hirka

4 – Sıfır Yaka Peluş Hırka

Bu model bir iki yaş arası bebekler için uygundur. Bunun için ilk olarak kullanacağınız ipin rengini belirleyin. Ayrıca düz veya misinalı şişinizi hazır edin. Bu model için 5 numara şiş uygun olur. Seçtiğiniz ipin rengine göre bu modeli hem kız hem erkek rahatça kullanır. Bir iki yaş için bu modelde 5 yumak ip yeterli gelir. Eğer çocuğunuz daha büyükse her yaş için 6 ilmek arttırarak çocuğunuzun beden ölçüsüne ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra santim olarak ilerlemek de peluş hırka boyunu belirlemek için bir seçenek olabilir.

Örmeye ilk olarak önlerden başlayın. Bunun için 26 ilmek atın ve haraşo örgü tekniği ile örmeye devam edin.  6 sıra ördükten sonra ilk iliğinizi açmalısınız. Bunun için ilk iki ilmekten sonra üç ve dördüncü ilmekleri birlikte örün. Devamını yine haroşa olarak örmeye devam edin. 16 sıra ördükten sonra ise ikinci iliğinizi açın. Tekrar 16 sıra ördükten sonra üçüncü iliğinizi açın.

Bu aşamadan sonra yaka oyuntusu verme işlemini yapabilirsiniz. bunun için sağ taraftan ilk ilmeği ördükten sonra iki ve üçüncü ilmekleri birlikte örün. Bu aşamada örgünün sol tarafında kesme işlemi yapmayın. Bu kısım hırkanın sağ ön yüzünü oluşturacak. Şişte 15 ilmek kalan kadar kesme işlemine devam edin. 15 ilmekle yaklaşık olarak 6 sıra daha örmeye devam edin. Sonunda kesme işlemi yapın. Aynı teknikle hırkanın sol yüzünü de oluşturun.

Arka için 45 ilmek ile 38 sıra haroşa örün. Kollar için ise 36 ilmek ile yaklaşık olarak 19 santimetrelik bir haroşa örgü yeterli olur. Tüm parçaları tamamladıktan sonra kalın iğne ile birleştirme işlemini yapın. Bu işlemlerden sonra papatya gibi desenler örerek hırkanızın üzerine dikebilirsiniz. Kız çocukları için papatyalı hırka harika olacaktır.

 

YouTube video

 

Sık Sorulan Sorular

Konu ile ilgili olarak merak edilenleri aşağıdan bulabilirsiniz.

1 – Peluş Hırka Trendyol Sitesinde Satılıyor mu?

Bu ve benzeri tekstil ürünleri birçok internet sitesinde mevcuttur. tarayıcı kısmını sitenin ismini ve aradığınız ürünü yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin peluş hırka pull and bear yazarak bu sitedeki ürünleri inceleyebilirsiniz.

2 – Bu Ürünler Sıcak Tutar mı?

pelus-hirka

Bunun gibi ürünler mevsim geçişleri için çok idealdir. Bir mont kadar sıcak olmasa da vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur.

3 – Peluş Hırka Erkek Modelleri Var mı?

Peluş hırka kadın ve erkek modelleri olan bir üründür. Ayrıca tesettür giyim modellerinde de sıkça tercih edilir.

Yoruma kapalı.