10 En İyi Diyet Uygulamaları ile Kontrol Sizde Olsun

En iyi diyet uygulamaları son zamanlarda bayağı merak edilen ve en çok araştırılan bir konu olmaktadır. Bunun sebebi ise evde geçirdiğimiz şu son zamanlarda hareket etme ve spor yapmak gibi aktivitelerin kısıtlanmış olmasıdır. Günlük hayatta telefonlarla çok zaman geçirildiği için hazır elimizin altında bulunan bu teknolojiden sağlıklıca yararlanmak istiyoruz.

Telefonlarımızın mağazalarında oldukça fazla diyet programları mevcut. Sizler için hem Android hem de IOS işletim sistemlerinin App Store veya Google Play Store mağazalarında olan en çok tercih edilen ve kullanışlı diyet programlarını araştırdık. Uygulamalarımızın hepsi en iyi ücretsiz diyet uygulamaları kapsamında olup sadece bazı programlarda uygulama içi satın alma özelliği vardır.

1 – DiyetKoçum En İyi Diyet Uygulamaları

DiyetKoçum uygulamasını indirdikten sonra üye olarak programa giriş yapıyoruz. Ardından uygulama bizlerden kişisel kullanıcı adı oluşturmamızı, cinsiyet, boy, kilo bilgilerimizi girmemizi istiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kaç haftada kaç kilo vermek istediğimizi soruyor. Kaç kilo verme hedefiniz varsa bu bilgiyi sisteme yüklüyorsunuz. Ardından bu uygulama günlük kaç kalori alınması gerektiğini sizler yerine hesaplıyor.

en-iyi-diyet-uygulamalariAsıl giriş ekranında diğer üyelerle sohbet edebileceğiniz bir ekranla karşılaşılmaktadır. Ekran sol tarafa doğru kaydırıldığında ise günlük kaç bardak su içtiğinizi yazabildiğiniz ve o gün için belirlenen hedef kalori değerinin yazıldığı alan çıkıyoarr. Hemen üstün üstünde ise aldığınız kalori yazıyor. Her öğün yediğiniz yemekleri girerseniz uygulama sizlere besinin kaç kalori olduğunu otomatik olarak hesaplıyor.

En iyi diyet uygulamaları arasında olmasının bir diğer sebebi de yine aynı ekran üzerinden sol üstte listeler kısmından sistemde yüklü olan en iyi diyet listesi çeşidini seçerek o diyet hakkında bilgiler alabilir isterseniz o diyeti uygulayabilirsiniz.

2 – En İyi Diyet Uygulaması Diyet Kilo Verme & Güzellik

En iyi diyet uygulaması listesinin ikinci sırasında  arasında bulunan bu uygulama biraz daha kadınlar için içerikler içermektedir. Giriş ekranında diyet, egzersiz ve hızlı kilo verme gibi genel konuların yanı sıra kadınlara özel regl dönemi kategorisi regl dönemi ile ilgili bilgiler egzersizler ve bu dönemle ilgili ayrıntılı ve bilgilendirici makaleler bulunmaktadır. Yine bu ekranda ayrıca Anne ve Bebek kategorisi de bulunmaktadır. Hamilelik öncesi, hamilelik ve emziren anneler için bilgilendirici makaleler de yine bu kategori içinde bulunmaktadır.

Ücretsiz üyelik ile uygulama içi sohbet etmek bu uygulamada mümkündür. Kiloya göre diyet listesi ücretsiz şekilde bu uygulamada bulunmaktadır.  Ek olarak limonlu su, zayıflama çayları ve diyet çeşitlerini içeren çok sayıda makaleleri bulmak mümkündür. Diyetlerin yanında bilgilendirici makaleler de sunduğu için muhakkak bakılması gereken uygulamalardandır.

3 – YAZIO

En iyi diyet uygulamaları arasındaki diğer bir uygulama oldukça yaygın olan YAZIO uygulamasıdır. Uygulama ilk açıldığında bizlere hedefimizi soruyor. Kilo vermek, Kas Yapmak ve Kiloyu Korumak olarak 3 seçenek sunulmaktadır. Ardından olduğumuz kiloyu, hedeflediğimiz kiloyu, boyumuzu, doğum tarihimizi ve cinsiyetimizi soruyor. Bu kısmı doldurduktan sonra uygulama ücretli ya da ücretsiz seçeneklerden birisini seçmemiz gerekiyor.

Her online diyet uygulamaları platformunda olduğu gibi ücretli üyelik bir takım ekstra özellikler alsa da ücretsiz olarak da gayet kullanışlı bir uygulama. Uygulama içerisinde kişileri diyete motive edici görevler ve başarımlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra uygulama içi arama seçenekleri ile çoğu diyet çeşidini bulabilir. Yediğiniz yemeklerin kaç kalori olduğunu görebilirsiniz. YAZIO kalori sayacı uygulamasına da sahiptir. İyi diyet ve iyi kilo verme için bu uygulama tam size göre olmaktadır.

4 – Fit365

En iyi diyet uygulamaları arasında bir diğeri de Fit365 uygulaması. Cinsiyet, kilo, boy  ve hedeflenmiş olan kilo bilgilerimizi girdikten sonra haftada kaç kilo verilirse belirlenen hedefe ulaşacağımızı seçiyoruz. Uygulama aynı zaman seçtiğiniz haftada hedef kiloya ulaşmanız için günde kaç kalori almanız gerektiğini de belirtiyor. Ardından ana öğünler arasında hangi öğünlerde yemek istediğimizi seçiyoruz.

en-iyi-diyet-uygulamalariSon olarak uygulamaya ücretsiz üye olduktan sonra günlük kaç adım attığımız, kaç litre su içtiğimiz ve kaç kalori aldığımızı gösteren bir ana takip ekranı bekliyor. Bu ekran sayesinde günlük önerilen protein, karbonhidrat ve yağ miktarları da bulunmaktadır. Her şey elle girilmesi gereken bir uygulama olduğu,  içerisinde kişiye özel diyet listeleri olmadığı için daha çok aktif diyet takibinde kullanılmaktadır.

5 – DiyetProgramı

En iyi diyet uygulamaları arasında en basit ara yüze sahip uygulamalardan biridir. Uygulamaya girdiğiniz zaman ana ekranda Diyet Listeleri, Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama, Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama ve İdeal Kilo Hesaplama olarak 4 adet seçeneğimiz bulunuyor. Diyet listeleri ve diğer 3 seçenek de belirtilen özellikleri kişisel özelliklerinize göre özel olarak hesaplıyor. Bu sayede kişiye özel diyet listesi ücretsiz olarak uygulamayla oluşturuluyor.

Diyet listeleri içinde ise birden fazla sayıda diyet çeşidi yer almaktadır. Herhangi bir diyeti seçtiğiniz zaman kaç gün süreceği ve gün gün neler tüketeceğinizi yazmaktadır. Sade bir uygulama olmasına rağmen oldukça kullanışlı üyelik istemeyen bir uygulamadır. Sunduğu hizmetler sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vererek istediğiniz bir vücuda sahip olma fırsatı sunmaktadır.

6 – FatSecret

En iyi diyet uygulamaları arasında yer alan uygulamalardan bir diğeri de FatSecret uygulamasıdır. Aynı zamanda FatSecret kalori sayacı uygulaması veya yakılan kalori hesaplama uygulaması olarak da geçmektedir. Boy, kilo, verilmek istenilen kilo ve doğum tarihi gibi kişsel bilgilerinizi doldurduktan sonra ücretsiz üyelikle hemen kaydolabilirsiniz. Ardından ücretsiz üyelik ile kendi diyet programınızı uygulayıp günlük yediğiniz yiyecekleri uygulamaya yazıyorsunuz. Uygulama yiyeceklerin bizler için kaç kalori olduğunu hesaplıyor bu sayede günlük limitimizi aşmamamızı sağlıyor.

Ücretli üyelik sistemi ile de uygulama içi bazı ekstra özellikler vermesinin yanı sıra öğünleri hafta hafta uygulamanın da katkılarıyla daha profesyonel şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Aylık, 3 aylık ya da yıllık olarak 3 çeşit abonelik sistemi uygulamada mevcuttur.

7 – Diyetteyim

En iyi diyet uygulamaları arasındaki bir diğer uygulama da bu uygulamadır. Boy, kilo, hedef kilo, cinsiyet ve doğum tarihi gibi klasik soruları cevapladıktan sonra ana ekran üzerinde bizleri diyet listeleri bekliyor. En üstte göreceğiniz Akdeniz Diyeti dışında ki tüm diyetleri ücret karşılığında açabiliyorsunuz. İsveç diyeti, detoks diyeti, protein diyeti ve A.B.D. Kalp Vakfı Diyetleri ücret ile açacağınız diyet çeşitleridir.

en-iyi-diyet-uygulamalari
En İyi Diyet Uygulaması

Uygulama bizlere her öğün ne yiyeceğimizi gösteriyor. Uygulama bir öğünde yemek istemediğiniz veya o an evde olmayan yiyeceğin çıkması durumunda aynı kalori değerine sahip başka bir yiyecekle değiştiriyor. Arzunuza göre öğünlerinize hatırlatıcı ekleyebiliyorsunuz. Yemek saati geldiğinde de uygulama sizlere bildirim gönderiyor. Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaya yardımcı olur bir uygulamadır.

8 – Oruç Takibi

En iyi diyet uygulamaları arasında Oruç Takibi uygulaması çok popüler uygulamalardan birisidir. Bu uygulama sizlere oruç şeklinde diyet yaptırıyor. Kişiler bilgilerinizi girdikten sonra ana ekran üzerinde oruç tutmak isteğiniz saati belirliyorsunuz. 16 – 8, 18 – 6 ve 20 – 4 gibi oruç tutma zamanınızı belirliyorsunuz. Baştaki sayı tutulacak oruç saatini diğer sayısı ise yemek yenecek saati göstermektedir.

Bu saatler dışında isteğinize göre oruç tutacağınız saati kendinizde belirleyebiliyorsunuz. Çok sağlıklı bir diyet çeşidi olan aralık oruç diyeti için geliştirilmiş bir uygulamadır. Ayrıca uygulama içi başarımlar ile sizleri diyet yapmaya teşvik etmektedir. Oruçlu olunan saatler içerisinde karbonhidratsız içecekleri tüketmek(şekersiz çay, sade soda ve özellikle su gibi) bu diyette serbest olmaktadır.

Zayıflatan uygulamalar arasında oldukça başarılı ve kullanışlı bir uygulamadır. Oruç olmadığınız zamanlarda yani yemek saatlerinizde istediğinizi yemekte serbestsiniz. Uygulama içinde ortada altta bulunan ‘Öğrenin’ seçeneği ile aralıklı oruç hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmanız da mümkün.

9 – Nutria

Nutria en iyi diyet uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir. Ücretsiz versiyonunda ana sayfa üzerinde yer alan ‘Bloglar’ kısmından diyetisyenlerin sağlık ve diyet hakkında yazılarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca tarifler kısmında Nutria sizin için haftalık bir beslenme listesi çıkarmaktadır. Bu tarifler bölümünde önerilen her yemeğinin kalorisinin yanı sıra tarifleri de yazmaktadır.

Uygulama içindeki ‘Nutricast’ kısmında ise sesli olarak uygulama hakkında ve bazı diyetler hakkında bilgiler verilmektedir. Sesli ve yazılı olan tüm bilgiler Türkçe dille sunulmaktadır.  Henüz gelişme aşamasında olan bu uygulama ilerleyen zamanlarda günlük su sayar gibi bazı özellikleri de uygulama içinde hayata geçirecek.

10 – MyFitnessPal

MyFitnessPal Under Armor markasının bir uygulamasıdır. Bu yüzden en iyi diyet uygulamaları arasında olmasından ziyade daha çok günlük alınan kaloriyi hesaplama ve dengede tutma konusunda oldukça iyidir. Kişisel vücut bilgilerinizi girip ücretsiz üyelik açtığınızda size haftalık kaç kilo düşmeyi hedeflediğinizi sormaktadır. Sizin için önerilen kilo verme seçeneğini seçmeniz daha sağlıklı olmaktadır.

en-iyi-diyet-uygulamalariUygulama içinde günlük alacağınız kalori miktarı vermek istediğiniz kiloya belirtilmiştir. Her öğün yediğiniz gıdaları uygulama içinde yazarak günlük kalan kalori miktarınızı görebilirsiniz. Ayrıca yediğiniz ürünün içinde bulunan hangi vitaminin olduğunu uygulama size söyler. Örneğin kahvaltıya 1 adet büyük yumurta yazarsanız 72 kalori olduğunu ve bol miktarda A vitamini içerdiğini uygulama size belirtir.

Bunların yanı sıra yaptığınız egzersizleri de uygulama içinde belirtirseniz size yaktığınız kaloriyi gösterir. Örneğin günlük hedefiniz 1,840 kalori olsun ve kahvaltıda 1 adet büyük yumurta yedikten sonra 100 kalorilik egzersiz yaptığınızı varsayalım. Ekranın üst kısmında 1,840 – 72 + 100 = 1,868 yazar. Program ara yüzü Türkçe olsa da eklediğiniz yemekleri İngilizce olarak eklemek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. En iyi diyet uygulamaları sunduğu pek çok kolaylık sayesinde herkes tarafından tercih edilmektedir.

 

Yoruma kapalı.