21 Gün Şekersiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

21 gün şekersiz diyet programında gün sayısı alışkanlık kazanmak için önemlidir. Diyet listelerinde dengenin sağlanması önemlidir. Vücut için gerekli besinlerin yeteri kadar alınması gerekir. Şeker ise sağlığa faydası olmadığı gibi çok sayıda zararı bulunur. Şekeri beslenmeden çıkararak kilo verme hızı artırılırken sağlıklı bir yaşama başlamanın adımları atılır.

YouTube video

Pasta ve tatlıların hepsinin içerisinde bulunan şekerden uzak durmak gerekir. Ambalajlı ürünlerde şeker olmasa da tatlandırıcı yer alır. 21 günlük süre içerisinde ki tüketimi kendi hazırladığınız şekersiz besinlerden sağlanmalıdır. Vücutta oluşacak şeker ihtiyacı için meyve tüketimi çok önemlidir.

Şekersiz Yaşamın Faydaları

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet ile sağlıklı kilo vermek kadar sağlıklı beslenmenin önemi de ortaya çıkar. Yediğimiz hazır gıda ve pastaların içerisinde çok fazla şeker bulunur. Vücut şeker ihtiyacı için ilave şekere ihtiyaç duymaz. Sebze ve meyveler içerisinden ihtiyacı olan şekeri karşılar.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Şeker yüksek kalori içermesi ile fazla alımında kilo artışında hızlanma görülür. Kilo artışı ile birlikte sağlık problemleri de yaşanır. Şekerin fazla alınması ile ortaya çıkan diyabet hastalığı buna örnektir. Hastalıkların ortaya çıkmasına ilave şekerler sebep olur.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Organik olarak doğada olan şekerin ise aşırı kullanılmadığı sürece zararı yoktur. Sebze ve meyvelerden sağlanan fruktoz şekerin organik halidir. Ayrıca süt ürünleri karbonhidrat içerikli besinlerin içerisinde de doğal şeker bulunur. Önemli olan şekerin tüketiminde dengeli olmaktır.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

 21 gün şekersiz diyet listelerinde dikkat edilmesi gereken durum ilave şekerin bulunmuyor olmasıdır. Paketli satılan bütün ürünlerde ilave şeker veya tatlandırıcı bulunur. Şekeri hayatından çıkarmak her zaman kolay olmayabilir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Tüketilen her üründe şeker bulunduğu için kendi yaptığınız tatlıları ve yiyeceklere ihtiyacınız olacak. Bunun için ilk adım ilave şeker kullandığınız günlük rutinlerini bırakmak olmalıdır. Buna çayınıza şeker atmayı bırakarak başlayabilirsiniz. Katkı maddeli meyve sularını içmek yerine kendi sıktığınız meyve sularını tüketmek de iyi bir adım olacaktır.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

İçilen soğuk içeceklerin neredeyse hepsinin içerisinde şeker olduğunu bilmeniz gerekir. Bu içecekleri tüketmek yerine ayran, su, madensuyu veya içine şeker ilave etmeden hazırlanan içecekleri tercih etmeniz daha iyi olur.

21 gün Şekersiz Diyet Yapanlar

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Sağlıklı yaşama büyük bir adım olarak 21 gün şekersiz diyet oldukça önemlidir. Şekere olan alışkanlığın bırakılmasında beslenmede seçilen doğru yiyeceklerin önemi vardır. Şeker kandaki değerleri yükselterek, enerji kazanmayı sağlar.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

İlave şeker kullanmamak az beslenmek, az yemek anlamına gelmemeli. Enerji kaybı oluşacağı için yeterli besin değerlerinin alınması gerekir. Şeker ihtiyacı duyulduğu zaman organik şeker içeren yiyeceklerden sağlanarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlamak gerekir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Kan değerinde ki şekerin azalması açlık hissi yaratır. Daha çok yemek tüketmemek adına öğünler arasında meyve ve sebze tüketmek önemlidir.  Tüketilen organik şekerde belirli oranda alınmalıdır. Fazlası vücut içerisinde depolanacağı gibi kiloya dönüşür.

1.      Şekersiz Beslenmenin Etkileri

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet sonuçlarında vücutta gözle görülür değişiklikler olur. Sağlıklı beslenmenin güzel etkileri şekeri bıraktıktan sonra belirtilerini gösterir. Daha sağlıklı görünmek, fazla kilolardan kurtulma ilk belirtileri olacaktır. Daha sonraki etkileri gördükten sonra şekeri hayatından çıkarmanın doğru ve yerinde bir karar olduğu anlaşılır. Vücutta şeker tüketimin azalması ile oluşan etkilerinden bahsedelim.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet
  • Şeker vücuttaki direnci düşürmesine sebep olur. Direncin düşmesi ile hastalıklara karşı bağışıklığın azalması görülür. Şeker tüketimini bırakan kişilerde bağışıklık artar ve hastalıklara yakalanma azalır.
  • Şekersiz beslenme sonucu metabolizmanın daha hızlı çalıştığı görülür. Metabolizmanın hızlı çalışmasının pek çok faydası vardır. Öncelikle yağ yakımı hızlanır. Buda hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflayarak ideal kiloya ulaşmak daha kolay olacaktır. Metabolizmanın hızlanması ile kan akışı hızlanır, üşüme ortadan kalkar. Soğuk havalara karşı direnç artar.
21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet
  • 21 gün şekersiz diyet sonrasında ciltte olumlu değişiklikler olur. Daha parlak ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkar. Şeker tüketiminden oluşan cilt renginde açılmalar ve sağlıklı bir parlaklık gelir. Sivilce ve akne oluşumlarında azalmalar olur.
  • Bir sebepten vücutta oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesi şekerin bırakılması ile başlar. Vücut çalışmasının hızlanması ile mitoz bölünmede hızlanır. Yaralanmalarda yaranın kapanması ve iyileşmesi daha kısa sürede gerçekleşir.

2.      21 Günlük Detoks

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Beslenmede dikkat edilmesi gereken 21 günlük şekersiz diyet için yasaklı besinler yer alır. Diyetin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için belirtilen süre yani 21 gün içerisinde yasaklı besinlerden uzak durmak, tüketmemek gerekir. Bu süre içerisinde vücut için gerekli protein, karbonhidrat, su, mineral ve vitaminlerin eksiksiz karşılanması gerekir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Şeker tüketimin bırakılması ile açlık hissi daha fazla yaşanabilir. Bu durumda vücut besin ihtiyacı olmamasına rağmen kan şekerinin düşmesi ile kendini aç hisseder. Bu dengenin doğru sağlanması gerekir. Bunun için aç kalmak yerine ara öğün geçişlerini aksatmamak lazım.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Diyet süresi içerisinde 21 gün şekersiz diyet listesini bozmamak ve şeker içeren hiçbir yiyeceği tüketmemek önemlidir. Diyetin bozulması durumunda süre 21 gün daha uzayacaktır. Yani diyete sıfırdan başlamalısınız. Alışkanlık kazanmak için bu süre önemlidir. Şekersiz bir yaşama alışmak sağlıklı beslenmenin ilk ve önemli adımlarından biridir. Yaşam kalitesini yükseltmek için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

21 Gün Şekersiz Beslenme Diyeti

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet yapanların dikkat etmesi gereken besin grupları vardır. Yasaklı besinler olduğu gibi tüketmesi gereken besinlere de dikkat etmek gerekir. Vücut için gerekli kalori miktarı vardır. Enerjiye çevrilerek dirençli kalmaya yardımcı olur. Bu sebeple aç kalmamak veya kilo vermek amacı ile az besin tüketmek doğru değildir. 21 gün boyunca yenmesi gereken besinler şunlardır.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet
  • Hayvansal protein alımı düzenli olmalıdır. Vücutta protein depolanır ve yakılması en son gerçekleşen besin grubudur. Yaralanma ve vücut direncinin sağlanmasında protein gereklidir. Protein eksikliğinden hastalıklar çoğalır. Her öğünde 1 protein içeren besine yer vermek gerekir. Bunlar, yumurta, balık, et, tavuk, peynir olabilir.
  • Baklagiller de içerdiği besin değerleri ile önemlidir. Hem tok tutma özelliği hem de lifli yapıya sahip olması ile tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Sindirimi kolaydır. Nohut, fasulye, mercimek tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece vitamin değerleri bakımından zengin ve besleyicidir. Baklagiller demir vitamini en zengin besin içeriğine sahiptir.
21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet
  • 21 gün şekersiz diyet için şeker ne kadar kullanılmaması gerekiyorsa yağ içinde aynılarını uygulamak gerekir. Trans yağ tüketimini sıfıra indirmek sağlıklı beslenme için gereklidir. Yağ ihtiyacını organik yağlardan karşılamak gerekir. Sağlıklı yağlar Hindistan cevizi, avokado, bitter çikolata ve zeytinden karşılanır. Yağ yakımı hızlanması için su tüketimi çok önemlidir. Günlük 2.5 litre su içilmesi sağlık için gereklidir. Su metabolizmanın çalışmasını düzenleyerek sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

21 Gün Şekersiz Diyet Yasak Yiyecekler

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet ilave şeker ve tatlandırıcıların tüketilmesi yasaktır. Diyet sürecinde şeker tüketiminde bulunmak diyetin sıfırlanarak 21 gün tekrar şekersiz beslenmeyi gerektirir. Beyaz ve esmer şeker ayırmaksızın kullanılması yasaktır.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Şeker yerine kullanılacak pekmez, tahin tüketimi yapılabilir. İçerisinde şeker olan pasta, kek, kurabiye, içeceklerin tüketilmemesi gerekir. İçeriğinden emin olunmayan yiyecekler de yenilmemesi gerekir. Beyaz undan yapılan yiyeceklerin de vücut için zararları vardır. Bunlar ekmek, poğaça, makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerdir. Öğünlerde bunların kullanılması da yasaktır.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet listesinde yer almaması gereken bir içecek de alkoldür. Alkol metabolizma çalışmasını bozması ile birçok sağlık problemlerine davetiye çıkarır. Bununla birlikte bir bardak alkolün içerdiği kalori değeri bir öğün besinden alınacak kalori değerine neredeyse eş değerdir. Kilo kaybı yaşanmasını engelleyeceği gibi kilo almaya sebep olur. Alkol tüketilmemelidir. Alkol içeriğine sahip olan enerji içeceklerinin kullanılması da doğru değildir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Gün içerisinde kahve sevenlere kısıtlama vardır. Şeker aromalı veya krema içeren kahveler tüketilmez. Bunun yerine sadece kahvenin baz alındığı ve şeker ilavesi olmayan kahve çeşitleri için 1 bardak kısıtlaması vardır. Türk kahvesi için bu 2 fincandır. Gün içerisinde en fazla 2 fincan Türk kahvesi tüketilmelidir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

21 gün şekersiz diyet yalnızca kilo kaybını hızlandırmaz, sağlıklı yaşama ve beslenme için gereklidir. Sağlıklı bir cilt, bedene sahip olmanıza yardımcı olur. Şekere olan alışkanlığın bitmesi ile tatlı besinlere olan ilgi de azalır. Sağlıklı beslenmek bir alışkanlık ve yaşam biçimi haline gelir. Beslenme düzeninin oturması ile birlikte daha dirençli bir bünye ve sağlıklı yaşama sahip olunur. Beslenmenin yanında sporla desteklemekte gerekir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Diyet programınızda sık sık zeytinyağlı sebze yemeği ve etli sebze yemeği tercih edebilirsiniz. Özellikle sevdiğiniz sebze yemeği ile öğünlerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Öğünlerde özellikle tam buğday ekmeği tüketmeye özen göstermelisiniz. Ara ara bulgur pilavı da tercih edebilirsiniz.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Her diyette olduğu gibi bu diyet programında da bol bol su içmeye özen gösterin. İçilmesi gereken miktarlar kişilere göre değişiklik göstereceği için miktar belirtilmemiştir. 21 gün şekersiz beslenme programı uygulanırken meyve tüketimi de son derece önemlidir. Fakat su miktarında olduğu gibi meyvelerde miktar belirtilmemiştir.

21 gün şekersiz diyet
21 gün şekersiz diyet

Ayrıca diyet programlarında kuru kayısı ve çiğ badem tüketmek de çok mühimdir. Bu nedenle ara öğünlerinizi bu besinler ile değerlendirebilirsiniz. Kendinize günde en az 2 ara öğün oluşturmaya özen gösterin. Diyet nasıl yapılır sorusuna verilecek cevapların içerisinde ara öğün eklemek en önemli maddelerden biridir. Bahsettiğimiz kurallara uyarak 21 gün şekersiz diyet programı uyguladığınız takdirde sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Yoruma kapalı.