Portakal Kaç Kalori ?

Portakal kaç kalori ? diye bir soruyu, bu meyveyi severek tüketen kişilerin sorduğu bir sorudur. Kış aylarının vazgeçilmezi portakal meyve olarak en çok tüketim oranına sahiptir. bir tanesi olan ve turunçgiller familyasından bir meyvedir portakal. Herkesin oldukça sevdiği ve tüketmekte olduğu bir vitamin kaynağıdır.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori1

Portakalın vücuda katkıları oldukça fazladır. İçerisinde sadece lif ve C vitamini değil bunun yanı sıra potasyum, kalsiyum, magnezyum ve B vitamini de bulundurmaktadır. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olması nedeni ile de insanın bağışıklık sistemini güçlendirici etki oluşturmaktadır.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

İçerisinde bulunan lifler ve C vitamini yoğunluğu, şüphesiz portakalı en faydalı meyvelerden birisi haline getirmektedir. Diyet yapanların en çok merak ettiği Portakal kilo aldırır mı ? sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle Portakal kaç kalori ? sorusu cevaplanmalıdır.

Gece Portakal Yemek Kilo Aldırır Mı ? Portakal kilo aldırır mı ?

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Soğuk kış günlerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alan bir meyvedir portakal. Ayrıca kış aylarında, özellikle hastalıklardan korunmak amacı ile portakal tüketmenin oldukça faydalı olduğunu uzmanlar sık sık dile getirmektedir. Tabi bunun yanında kilo vermek isteyenlerin de aklında Portakal kilo aldırır mı ? Gece portakal yemek kilo aldırır mı ? gibi sorular yer almaktadır.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Birçok kişi sağlığına ve beslenmesine dikkat etmek, mevcut kilosunu korumak ya da kilo vermek amacı ile diyete başlamaktadır. Bu diyetlerde ise tüketilen besinlerin oldukça büyük bir önemi vardır. Bu diyetlerde tüketilen bir besin maddesi  ise portakaldır. Diyet yapanlar tarafından rahatlıkla tüketilen portakal, içerisinde oldukça zengin bir vitamin ve mineral yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle de diyetlerde son derece yardımcı olmaktadır.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Aynı zamanda portakal tüketmenin bağışıklık sistemi yanı sıra içerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminde de etkili olduğu görülmektedir. Bu da kilo vermek konusunda kişiye oldukça fazla katkı sağlamaktadır. Kalorisi düşük bir gıda olmasından dolayı aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Kısaca Portakal yemek kilo aldırır mı ? Gece portakal yemek kilo aldırır mı ? sorularına ‘hayır’ cevabı vermek mümkündür.

1 Portakal Kaç Kalori , Portakal Kac Kalori

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

[nutrition protein=3 carbs=18 fat=0 calories=103]

Portakalı çok seven kişiler 1 portakal kaç kalori sorusuna yanıt aramaktadır. Öncelikle gram cinsinden bakıldığı zaman, 100 gram portakalın( 1 porsiyon) yaklaşık olarak 47 kalori olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber yaklaşık olarak 220 gram olan bir adet portakal, besin değeri bakımından yaklaşık olarak 103 kalori olduğunu söylemek mümkündür.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Asitli ve lifli yapısı sayesinde yağ yakımını kolaylaştıran ve bu sayede zayıflamaya yardımcı olan portakal içerisinde;

  • 70 mg C vitamini,
  • 17,5 gr karbonhidrat,
  • 3 gr protein,
  • 300 mg potasyum ve 100 mg kalsiyum
  • 3.1 gram oranında lif ( bağırsakların daha düzgün çalışmasına imkan sağlar)

gibi besin maddeleri bulunmaktadır. Diyet listesi hazırlanırken portakal meyve olarak eklenir ve zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca diyet yaparken önemli bir ara öğün olan ve düşük kalori değerine sahip olan portakal yenir.

Portakal Suyu Kaç Kalori ? Portakal Kaç Kalori ?

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Portakal, içerisinde şeker bulunduran bir gıda olmasından dolayı her besin maddesinin olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda sağlık sorunları ortaya çıkartabilmektedir. Bu yüzden özellikle diyet yapanlar tarafından portakal kaç kalori ? 1 adet portakal kaç kalori ? Portakal suyu kaç kalori ?gibi sorular sorulmaktadır.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Portakal kalori bakımından düşük değere sahiptir. Öyle ki 100 g portakal yaklaşık olarak 47 kaloridir. Buna karşın 100 gramlık bardak portakal suyu ise yaklaşık olarak 44  kaloridir. Bu değerler göz önüne alındığında, kararında tüketildiği takdirde, portakal suyu kilo yapmaz.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Ayrıca portakal ile yapılan meyve suyu tarifleri, besin değerleri bakımından, sıkılmış bir bardak portakal besin değeriyle aynı değildir. Bunun dışında taze bir boy portakal veya orta boy portakal kabuğu ile portakal reçeli üretilmektedir.

kolay-diyet-listesi_portakal-kaç-kalori

Hatta sağlıklı olmak ve kilo vermek isteyen kişilerin de özellikle tükettiği bir meyvedir. Bir diyetisyen tavsiyesi alarak tüketilirse, kilo aldırması bir yana, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ancak her gıdada olduğu gibi portakalın da kararında tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü fayda görülmesi isteniyorsa, her şeyde olduğu gibi burada da ölçülü olmak lazımdır.

Yoruma kapalı.