Bağırsak Sağlığı İçin Kefir

Ülkemizde sıklıkla görülen şikayetlerden biri de bozulan bağırsak sağlığı problemleridir. Bu sorunla doğal olarak savaşan en etkili içecek ise kefirdir. Fakat kefirin faydası yalnızca bu değil. İçeriği sayesinde vücuda bir çok açıdan yarar sağlamaktadır.

Kefir ; Protein, magnezyum,kalsiyum, fosfor, selenyum, A, E, B1, B12 vitaminleri ve bağırsak florasını düzenleyen bir çok organizmayı içerisinde barındırıyor.

Büyüme çağındaki çocuklarda kemik gelişimi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede olumlu etkileri görülmektedir. Mikroorganizma içeriği yüksek olduğundan 2 yaş öncesi için uygun değildir.

İŞTE KEFİRİN FAYDALARI ;

Kemik Sağlığı ve Gelişiminde Etkili

Yüksek oranda kalsiyum içeriyor. Bu sayede besinlerden yeterli kalsiyum alınamadığında oluşan kemik erimesi, kemik yumuşaması, diş dökülmeleri gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor.

Kan Şekerini Dengeleyici

Glisemik indeksi düşük olan kefir içerdiği proteinle birlikte midede uzun süre kalarak tokluk hissi veriyor ve kan şekerinin de daha yavaş yükselmesini sağlıyor.

Bağırsak Sağlığı İçin Kefir
Bağırsak Sağlığı İçin Kefir

Büyüme çağındaki çocuklarda kemik gelişimi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede olumlu etkileri görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bal Kabağının Faydaları

Sinirleri Yatıştırıcı

Triptofan aminoasidi ve B vitamini içeriğiyle sinirleri yatıştırıcı ve depresyonu azaltıcı etkisi olan kefir, gevşeme ve uyku verici özelliğiyle de gece rahat uyumaya yardımcı oluyor.

Mide Gazını Gidermede Etkili

Laktik asit fermantasyonu sayesinde mide de oluşan gazı azaltır bu sayede laktoz intoleransı olanlara tavsiye edilebilir.

Hücre Yenileyici

E vitaminini bolca içeren kefir aynı zamanda bir antioksidandır. Böylelikle hücre yıkımına sebep olan toksik maddelere karşı savaşır ve hücre yenilenmesini destekler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici

İçeriğinde bulanan betakaroten bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta oluşan toksik maddelerin üremesini durdurarak bağışıklık sistemini zayıflatan mikroorganizmaları öldürür.

Bağırsak Sağlığına Yardımcı

Bağırsak florasını düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır.

1 su bardağı 100 kaloridir. Tadını sevmeyenler meyvelerle tatlandırabilir.

Bakınız: Canan Karatay Böyle Genç Görünmeyi Doğal Gıdalarla Beslenmeye Borçlu

Yoruma kapalı.