100 Kilo için Diyet Listesi: 100 Kilo Olan Biri Nasıl Zayıflar?

100 Kilo için Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

100 kilo için diyet listesi nasıl hazırlanır, 100 kilo olan biri nasıl zayıflar? 100 kilo oldukça yüksek bir ağırlıktır. Bu nedenle diyete başlayan kişiler ilk ay çok yüksek miktarda (yaklaşık 10 kilogram) kilo verir. Diyetin başlangıcında böyle yüksek miktarda kilo verilmesi diyet yapan kişiye psikolojik destek olur. Ancak diyet devam ettikçe diğer aylarda kilo verme hızı düşer. Bu sebeple hüzne kapılmamalı ve bunun normal olduğu unutulmamalıdır. Zayıfladıkça diyette verilen kilo miktarı düşer.

100 Kilo Olanlar için Zayıflama Önerileri Neler?

100 kiloya ulaşan bir kişi diyet yapmaya karar verince öncelikle besin konusunda uzman bir doktor ya da diyetisyenden destek almalıdır. O zamana kadar uyguladığı beslenme alışkanlığının yanlış olduğu ve 100 kiloya o alışkanlıkla ulaşıldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle tükettiği yiyeceklerin değişmesine itiraz etmemelidir.

100-kilo-icin-diyet-listesi

Uzman tarafından verilen 100 kilo için diyet listesi içeriğine harfiyen uyulmalıdır. Deride oluşacak olan boşluğu toplamak amacıyla spora başlanmalıdır. Spor uzmanı tarafından kiloya ve diyete uygun hareketler yapılmalıdır. Aşırı kilo alımının sebeplerinden olan yeme bağımlılığının nedeni genelikle psikolojik sıkıntılardır. Bu sebeple diyet sürecinde psikologdan yardım alınmalı ve bağımlılıktan kurtulmalıdır. Diyabet hastaları için asla uygun olmayan bir diyettir.

100 Kilo Olanlar için Eğitim

100-kilo-icin-diyet-listesi

100 kiloya ulaşan kişilerin sağlıklı beslenme yöntemlerini öğrenmeleri için konuda uzman birinden eğitim almaları gerekir. İnsülin direnci yüksek ve düşük besinler öğrenilmeli ve yüksek olanlar nadiren tüketilmelidir. Lifli besinler öğrenilmeli ve bağırsak sisteminin düzenli çalışması sağlanmalıdır. Basit şekerler öğrenilmeli ve asla tüketilmemelidir.

100 Kilolu Kişiler İçin Bir Günlük Diyet Listesi| 100 Kilo için Diyet Listesi

100-kilo-icin-diyet-listesi
100 Kilo için Diyet Listesi

100 kilo olan biri nasıl zayıflar? 100 kilo için diyet listesi nasıl olmalı sorularının cevabı için uzmanların önerdiği listeden biri şöyledir: Kahvaltı; bir bardak şekersiz çay, bir adet salatalık, bir adet domates, bir dilim kepek ekmek, bir dilim yağsız peynir. Öğle; 10 gram et, balık ya da protein, bir kase salata, bir dilim kepek ekmek. Akşam; bir porsiyon yağsız tavuk göğsü, bir kase yoğurt, bir kase yağsız salata.

Kiloya Göre Diyet Listesi Nasıl Oluşturulmalı?

100-kilo-icin-diyet-listesi

Kiloya göre diyet listesi oluşturmak, kişilerin hedeflediği görünüme ulaşmasında daha etkili olmaktadır. Çünkü 100 kilo için diyet listesi ile 75 kiloya göre olan farklılık gösterir. Bireylerin ihtiyacı olan kalori miktarı buna bağlı olarak değişir. Bu yüzden kişilerin uzman gözetiminde kiloya göre diyet listesi oluşturma çabasına girmesi gerekir. Peki 100 kilo için diyet listesi ile diğer listeler nasıl oluşturulmalı, nelere dikkat edilmeli?

A – 50 Kiloya Göre Diyet Listesi

50 kilo genel itibari ile fazla bir ağırlık ifade etmemektedir. Bu yüzden kişilerin kilo verme ihtiyacı görece 100 kiloya göre diyet listesi ile kıyaslandığında daha azdır. Fakat bu bireylerin kilo verme olasılıkları da fazla kaloriye sahip olmadıklarından dolayı zordur. Genel itibari ile porsiyon küçültülmesi, aralıklı oruç gibi yöntemlerle kilo vermek kolaylaşır. Ekstra olarak yağ yakan sporlar yapması olası birkaç kilonun gitmesinde yardımı büyüktür.

B – 60 Kiloya Göre Diyet Listesi

100-kilo-icin-diyet-listesi

Özellikle boyu kısa olanlar için 60 kilo fazla gelebilmektedir. Bu aşamada sağlıklı beslenme ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Nasıl mı? Günlük kalori hesaplama yapılması kritik noktalardan birisidir. Kaloriye bağlı olarak beslenildiği takdirde kontrol elde tutulacaktır. Diğer taraftan protein ağırlıklı beslenmekte etkili olan bir diğer unsurlardandır. Karbonhidratın ciddi anlamda azaltıldığı diyet listesi bu aşamada sonuç almayı sağlar.

C – 75 Kiloya Göre Diyet Listesi

75 kilo için diyet listesi oluşturmak boya bağlı olarak 100 kilo için diyet listesi ile benzerlik gösterecektir. Liste içerisinde yine protein ağırlıklı beslenme gerekir. Gün içerisinde kahvaltı mutlaka yapılmalı, ara öğünlerle ciddi yemelerin önüne geçilmelidir. Diğer taraftan akşam yemeğinin geç saate kalmadan tüketilmesi gerekir. Bol sıvı tüketimi ile birlikte spor desteklemesi ile fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

90 Kilo Bayan için Diyet Listesi Erkeklerden Farklı mı?

100-kilo-icin-diyet-listesi

Diyet listesi örnekleri genel olarak kadın ve erkek için benzerlik gösterse de farkları mevcuttur. Erkeklerin fizyolojik özellikler neticesinde kas oranı kadınlara göre fazladır. Bu yüzden kilo verme aşamasında kaslardan ciddi bir erime söz konusu olabilir. Aşırı kas kaybı ciddi güçsüzlüğü getireceğinden erkeklerin alacağı protein miktarı fazladır. Sadece kas değil genel olarak beden kütlesi daha ağır olduğundan beslenme aşamasında farklılıklar ortaya çıkacaktır. Günlük kalori ihtiyaçları daha fazladır.

Zor Kilo Verenler için Diyet Listesi Kesin Sonuç Verir mi?

100-kilo-icin-diyet-listesi

Diyet listeleri her ne kadar kilo vermek ya da almak amacıyla oluşturulsa da herkeste aynı sonucu vermemektedir. Çünkü kilo vermeyi etkileyen farklı unsurlar bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Nedenler Açıklaması
 

Yaş

Yaş ilerledikçe insan vücudunun çalışma kapasitesi ve özellikle metabolizması yavaşlar. Ne kadar yaşlı ise birey kilo vermesi de zorlaşacaktır.
 

Cinsiyet

Cinsiyete bağlı olarak hareket, vücut kitlesi gibi unsurlar değişiklik gösterir. Yağ oranında bile farklılık oluşacağından kilo verme oranları farklılaşır.
 

Metabolizma Hızı

Metabolizma hızı yaş arttıkça azalsa da görece genç yaşlarda da düşebilmektedir. Bu yüzden kişilerin metabolizma hızlandırıcı hareket etmesi gerekir.

 

Bahsedilen bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda her diyet listesi bireye kilo verdirecek anlamı taşımaz. Elbette normal şartlara göre beslenmeye ekstra özen gösterilmesi, sporla beraber hareket kazanmak önemli fark yaratır. Ancak zor kilo verenler için diyet listesi kesin sonuç verecek anlamına gelmemektedir.

Ücretsiz Diyet Programı Nasıl Oluşturulabilir?

100-kilo-icin-diyet-listesi

Her ne kadar 100 kilo için diyet listesi gibi örnekler talep edilse de bunların ücretsiz oluşturulması oldukça zordur. İnternette kilo vermek adına belirli uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar gerekli bilgileri girdiğinizde size ‘100 kilo için diyet listesi’ önerisi sunar. Ancak vücut değerleriniz hakkında net bilgi veremediğinizden yanlışlar ortaya çıkacaktır. Kişisel anlamda size uygun olup gerçekten kilo vermenizde yardımcı olacak 100 kilo için diyet listesi vs. arıyorsanız bir diyetisyen ile görüşmeniz daha doğru olur.

Kişilerin sahip olduğu kiloya göre diyet listesi hazırlaması gerekir. Örneğin 100 kilo için diyet listesi çok ayrı bir içeriğe sahipken 70 kiloda olan birisi aynı diyet listesini uygulamamalı. Bu noktada kilosunu bilen kişilerin bilgi edinerek kilosuna özel olarak diyet listelerini saptalamalıdır. Kiloya Göre Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır yazımıza bakarak kilonuza uygun olarak verilen diyetlere göz atabilirsiniz.

YouTube video

 

Yoruma kapalı.