Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır, Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Detoks diyeti son zamanların en dikkat çeken ve merak edilen diyetleri arasındadır. Özellikle hızlı ve kolay yağ yakımı sağlaması nedeniyle bayanların ilgi odağı olmuştur. Peki akıllardan çıkmayan bu diyet nasıl yapılmaktadır?

Detoks Diyeti ile Gelen Sağlık

Hızlı ve kalıcı kilo vermek isteyenlerin uyguladıkları detoks diyeti ile vücudunuzdaki ödem ve toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ödem ve toksinlerin vücutta birikmesi ile oluşan şişkinlikleri önleyen bu diyet aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak yağlarınızın erimesini sağlar. Vücutta depolanmış yağları yakmaya başlayan detoks diyeti meyve ve sebze tüketiminin arttırılması ile yapılır. 7 ya da 14 gün yapıldıktan sonra 1 hafta ara verilmesi diyetin etkisini arttırır.

Detoksla Toksinlerden Arının

detoks-diyeti

Detoks diyetini yaparken günlük tükettiğiniz su miktarını arttırmalısınız. Ayrıca antioksidan içeren meyve ve sebzelerden hazırlayacağınız özel detoks karışımları ile metabolizmanızı uyarabilirsiniz. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan detoks diyeti aynı zamanda cilt güzelliğiniz için oldukça faydalı. Cildinizdeki toksinleri temizleyerek oksijen almasını sağlayan bu diyet ile çok daha parlak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. 2 haftalık diyet programı sonucunda yaklaşık 5-6 kilo verebilmenizi sağlayan bu diyeti ile selülitlerden de kurtulabilirsiniz.

Detoks Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su ve Spor İhmal Edilmemeli

Diyetinizin etkisini arttıran su tüketimi sindirimi kolaylaştırarak hem vücutta yağ oluşumunu önler hem de vücutta eksilen mineralleri geri almanızı sağlar. Evde yapacağınız basit egzersiz hareketleri ile bölgesel incelme sağlayabileceğiniz gibi her gün yapacağınız bir saatlik tempolu yürüyüş sayesinde daha kolay kalori yakabilirsiniz.

detoks-diyeti
Detoks Diyeti

Zararlı Besinler Kesinlikle Tüketilmemeli

Vücutta ödem oluşumuna neden olan tuzu yemeklerde kesinlikle kullanmamalısınız. Böylece daha kolay ödem attığınızı göreceksiniz. Kalorisi yüksek olan besinler vücutta yağın depolanmasına yol açacağından un, yağ, şeker kullanılarak yapılan yemekleri tüketmemelisiniz. Göbek ve basen bölgesinde yağlanmayı arttıran alkol, enerji içecekleri, gazlı ve şekerli içecekler, hazır meyve sularını tüketmekten kaçının.

Öğün Sayısını Arttırın

Uzun süre aç kalarak daha kolay zayıflayacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü uzun süreli açlık durumlarında metabolizma yavaşlar ve yenilenleri daha uzun sürede yakar, yakamadıklarını ise vücutta depolamaya başlar. Bu nedenle azar azar ve sık sık yemek yenilmesi metabolizmanın gün boyu düzenli çalışmasını sağlar ve yağ yakmaya uykuda ya da hareketsiz olduğunuz anlarda bile devam eder. Ayrıca hızlı yenilen yemeklerde besinler iyi çiğnenmediğinden vücutta sindirilemeyerek yağ oluşumuna neden olur. Oysa yavaş ve uzun süre yenilen yemeklerde hem besinler iyice çiğnendiği için kolayca hazmedilir hem de beyniniz ilk 20 dakika içinde doyduğunu algılayacağından daha az yemek yemiş olursunuz.

Dengeli Beslenin

Diyet boyunca kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için süt ve süt ürünleri, C vitamini almak için meyve ve sebze tüketimini ve protein ihtiyacınızı karşılamak için et ve et ürünü besinleri tüketmeye özen gösterin.

Detoks Karışımlarından Yaralanın

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeniz kolaylaştıran özel detoks karışımlarından faydalanabilirsiniz. Nane limon, yeşil elma, salatalık, frambuaz, ıspanak, çilek, avokado, greyfurt, tarçın, karanfil, zencefil, nar, portakal, nar ve armut gibi yiyecekleri kullanarak kendinize gün boyu içebileceğiniz lezzetli özel karışımlar hazırlayabilirsiniz.

YouTube video

Yoruma kapalı.