Düşündüğünüzden Daha Yüksek Kalorili Yiyecekler

Tükettiğimiz Besinler Ne Kadar Kaloriye Sahip?

Hızlı ve kolayca kilo verdiren kalorisi düşük diyetler günlük almamız gereken kalori miktarımızın çok altında değerlere sahip yiyeceklerden oluşur. Bu diyet programları ile birden yüksek kalori harcamaya başlar ve aniden kilo kaybetmeyi başarırız. Çünkü diyet programımızda almamız gerekenden daha düşük kalorili yiyecekler bulunmaktadır. Bu amaçla düşük kalorili meyveler suları içilerek tüketilirken, kalorisi yüksek kuruyemişler kalori miktarı düşük olanlarla yer değişir.

Woman standing in the stairs

Peki, bu sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlar mı? Şok diyet olarak adlandırdığımız bu yöntemlerle kilo verenler ani kilo kaybetmesi gereken durumlarda başarılı sayılabilirler. Fakat , sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı yağ yakmak için şok diyet uygulamak yerine daha kalıcı programlar uygulanmalıdır.

Bu bağlamda, beslenme düzenimizi oluştururken aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi de alışkanlık haline getirmeliyiz. Hangi yiyecekte kaç kalori vardır yerine hangi sağlıklı yiyecekte kaç kalori vardır sorusuna cevap bulmalıyız.

İşte, tüm bu sorulara cevap bulabilecek bir kalori listesi! Kilo almak isteyenler ve sağlıklı kilo vermek isteyenler için hazırladığımız kilo aldıran yiyecekler yani yüksek kalorili yiyecekler ve detayları!

Düşündüğünüzden Daha Yüksek Kalorili Yiyecekler !

1. Tahin

Tahin
Tahin

Tahinde yemek kaşığı başına 89 kalori ve 8 gram yağ vardır. Tahin (susam yağı olarak da bilinir) kalori bakımından yoğun bir besindir. B vitaminleri gibi sağlıklı içeriklerle dolu ve kalsiyum açısından zengin olsa da, fazlası size kilo aldırabilir. Kalorilerinizi kontrol altında tutmak için dikkatli tüketmelisiniz.

2. Kinoa

Kinoya
Kinoya

Kinoayı lezzetli ve çok yönlü bir protein kaynağı olarak sevmemize rağmen birçok diyetisyen pirincin daha düşük kalorili bir alternatifi olduğuna inanıyor. Gerçekte bir fincan pişmiş kinoanın 222 kalorisi vardır, kahverengi pirinç (fincan başına yaklaşık 218 kaloriye sahiptir) ile eşit kaloriye sahiptir. En sevdiğiniz sağlıklı yemeğin tadını çıkarın sadece pilav veya makarna gibi (½ su bardağı veya yumruğunuzun büyüklüğü kadar) az tükettiğinizden emin olun.

3. Kuru üzüm

Kuru Üzüm
Kuru Üzüm

Kurutulmuş meyveler enerji vericiliği ile ön plana çıkmaktadır. Besleyici olabilir ancak kuru üzüm ‘kalori olarak yoğun’ bir besin olarak kabul edilir, bu da sadece az miktarda tüketerek çok fazla kalori alabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, küçük bir fincan kuru üzüm 129 kalori içerir. Aynı miktarda iki bardak dolusu taze üzüm yiyebilir ve hem gözünüzü doyurur hemde az kalori almış olursunuz.

4. Pirinç patlağı

Düşündüğünüzden Daha Yüksek Kalorili Yiyecekler

Pirinç patlağı gözünüze hep masum geliyor, değil mi? İsimlerinin sizi kalori sayımınızdan çıkarmasına izin vermeyin! Çoğu markada normal krakerler kadar kalori içerir. Sağlıklı beslenmenizde bir yeri olsa da, fazla tüketmek kilo almanıza neden olabilir. Bunlar yerine kuru yemişler gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek daha yararlıdır.

5. Üzümlü, kuruyemişli kahvaltılık gevrekler

Düşündüğünüzden Daha Yüksek Kalorili Yiyecekler

Kuru meyve ve kuruyemişli kahvaltılık gevrekler  416 kalori içeririr ve bu süt eklenmemiş haliyle böyledir. Daha da şaşırtıcı olan sodyum içeriğidir. Bardak başına 580 mg sodyum içerir. Bunlar yerine yulaf lapalı çok daha sağlıklı seçenekler deneyebilirsiniz.

6. Fıstık ezmesi

Düşündüğünüzden Daha Yüksek Kalorili Yiyecekler

Tadı ve kas oluşturmaya, yağ yakmaya ve hatta kalp hastalığına karşı savaşmaya yardım ettiği kanıtlanan yeteneğine bayılıyoruz, ancak bu faydaları farkında bile olmadan zarara dönüştürmüşte olabilirsiniz. Başka bir deyişle doğrudan kavanozdan çıkarmanız (günde bir kaç kez) iyi bir fikir değildir. Çünkü iki büyük kaşık fıstık ezmesi bir Snickers bar kadar kalori ve yağ içeriyor! Yemek kaşığı başına yaklaşık 100 kalori içerir ve günlük kullanım için yeterli miktardır.

7. Patlamış mısır

Patlamış mısır

Patlamış mısır harika düşük kalorili bir atıştırmalık olabilir, ancak ne kadar tükettiğinize bağlı! Sinemada küçük bir patlamış mısır kasesi 630 kalori ve 50 gram yağ içerir! En iyisi kendi evinizde yağsız ve tuzsuz olarak yapmaktır. Ve bir su bardağı tüketmelisiniz, fazlası kilo aldırmaktadır.

8. Granola

Granola

Granola sıklıkla sağlıklı bir yiyecek olarak tasvir edilir, ancak bir fincan ev yapımı granolanın bir akşam yemeğinin kalorisine sahip olduğunu biliyor muydunuz? 597 kalori ve her bir bardakta 29.4 gram yağ (tam miktarlar malzemelere bağlı olarak değişebilir) içerir ve bu kilo vermek istiyorsanız atlamanız gereken ‘sağlıklı’ yiyeceklerinden biridir.

9. Nohut

Nohut

Nohut, salata ve çorbalara lif ve protein eklemenin ya da bağımsız bir atıştırmalık olarak tadını çıkarmanın harika bir yoludur. Sadece servis büyüklüğünüzü bir fincan olarak ayarlayın ve bunun yaklaşık 286 kalori olduğunu bilin. Ve tüketimine dikkat edin.

10. Bitter çikolata

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Bazı bitter çikolata barları yaklaşık olarak 600 kalori içerebilir. Yani kakao miktarının fazla olması bütün çikolata barını bitirebileceğiniz anlamına gelmez. Akşam yemeğinden sonra her gecenin tadını çıkarmak için bir kare tüketebilirsiniz veya kahvenizin yanında tüketmenizde sağlıklı bir yoldur.

Yoruma kapalı.