Dut Kurusu Nedir ? 1 Diyette Dut Yenir mi ? 

Dut Kurusu Nedir? Kuru Dut Kilo Aldırır mı?

Son zamanlarda kilo sorunlarının artmasıyla beraber, bu kilolardan dut kurusu ile kurtulmak isteyenler dut kurusu zayıflatır mı, sorusuna cevap aramaktadır. 

Lezzetli ve sulu yapısıyla sevilen, oldukça faydalı bir yaz meyvesi olan dut, kışın aktar tezgahlarının rağbet gören bir bölümünde dut kurusu olarak yer almaktadır. Aktar denilince ilk akla gelen “Şifayı bitkilerde aramak” olduğundan, sizin de bildiğiniz üzere bu tezgâhtaki ürünler, dut kurusu da dahil olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Peki bu ürünlerin, çeşitli hastalıklara gelmesinin sebebi nedir? 

dut-kurusu-diyette-dut-yenir-mi

Bu ürünlerin hastalıkların tedavisinde etkin rol almasının temel nedeni, güneş ışığı altında kurutulmasıyla ürünlerin uğradığı kimyasal değişimin, meyvenin şifa özelliğini iki kat daha zenginleştirmesinden dolayıdır. Yani adeta bu ürünler birer şifa kutusu haline gelerek sağlığımıza yardımcı olur.

Şifa kutusu dediysek haksız da sayılmayız. Çünkü bu şifa kutusunun içerisinde demir, fosfor, kalsiyum, B1, B2 ve C ve E vitaminleri yer almaktadır. Bu şifa kutusu içersinde yer alan her bir besin maddesi, vücudun her organı açısından önemlidir. Peki acaba kilo kontrolü açısından kuru dutun ve bu ürünlerin ehemmiyeti nedir? Gelin bu şifa kutusunu biraz daha yakından tanıyalım: 

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir ? Kuru Dut Faydaları  

YouTube video

Demir, alyuvarların en önemli maddesi olan ve oksijen taşımayı sağlayan hemoglobinin kilit bileşeni olması nedeniyle hayati sıvımız için önemli bir mineraldir. Eksikliğinde alyuvar üretimi sağlayamadığımız için anemi denilen kansızlık meydana gelir. Böyle bir durumda beslenmemizde kan yapıcı dediğimiz besinlere ağırlık veririz. İlk kurtarıcımız ise gözle görülür bir fark oluşturan dut kurusu olacaktır. 

 • Askorbik asit olarak da bilinen kan damarlarından, kemiklere kadar her türlü dokunun oluşumunda vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini bir antioksidan türüdür. Kış ayları için bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp, göz, sindirim hastalıklarına; doğum öncesi sağlık sorunlarına ve cilt sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. 
 • B1 olarak bilinen Tiamin vücudun karbonhidratları enerji olarak kullanmasını sağlamasının yanında gibi kalp, sinir ve kas sağlığında da önemli bir rol oynar. 
 • B2 olarak bilinen Riboflavin ise enerji oluşum metabolizmasına katkı sağlamasının yanında göz sağlığı, mukoza ve alyuvarların korunmasına da katkıda bulunur. 

dut-kurusu-diyette-dut-yenir-mi

Şifa kutumuzu incelediğimize göre bakalım dut kurusu sayesinde kazanılan şifalı özellikler neymiş? 

 • Vücudumuz için doğal antibiyotik ve ateş düşürücüdür kuru dut.
 • Kan yapıcı ( Düzenli kullanım ile gün içinde bir avuç tüketildiğinde) 
 • İdrar söktürücü (Aç karına bir avuç tüketildikten sonra bir bardak suyla) 
 • Egzamaya karşı (kür ile) oldukça etkilidir.
 • Yine dut kurusunun şekeri düzenleme görevi bulunmaktadır.
 • Damar sertliği ve kolesterole karşı oldukça etkilidir.
 • Bağırsak kurtlarının düşmesini sağlaması (Bunu sağlamak için dut aç karnına ve düzenli olarak tüketilmelidir.) 
 • Karaciğeri güçlendirmesi için bire birdir.
 • Ağız ve diş eti sorunlarına karşı doğal bir ilaçtır adeta. (Bunun için suyun içerisine bir avuç dut veya beyaz dut konur, ardından bu şekilde kaç dakika gerekiyorsa kaynatılır ve tüm suyu içilir.)
 • Solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça olumlu etkileri bulunmmaktadır. (Özellikle boğaz ve bademcik iltihabı ve öksürük) 
 • Hazımsızlığa karşı iyi gelmektedir. (Yemek ile tüketilmesiyle) 

dut-kurusu-diyette-dut-yenir-mi

 • Saç ve cilt sağlığı (Kaynatılarak suyu kullanıldığında temizleyip besler ve canlandırır ayrıca özellikle mevsim geçişlerinde günlük bir avuç tüketimi cilt sağlığınızı koruyacaktır.) 
 • Mide yanması, kramp ve gaza karşı (Problemleri yaşadığınızda birkaç adet tüketildiğinde) 
 • Yoğurtla beraber dut tüketildiğinde metabolizma üzerindeki olumlu etkileri başta olmak üzere vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların tamamı için yoğurtla birlikte tüketildiğinde bakın neye iyi geliyor, başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Dut kurusu içerisindeki vitamin ve minarelerden farklı tüketim şekilleriyle hangi ihtiyaca binaen nasıl faydalanmanız gerektiğini görüyoruz. Buna göre bir de kilo kontrolü ve diyet açısından yerine bakalım: 

Dut Diyeti ve Bu Diyette Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

Kilo kontrolü yapılırken öncelikle bir hekime başvurup sağlıklı bir beslenme programı edinilmelidir. Metabolik sorunlar varsa nedenleri belirlenip ona göre bir yol izlenmelidir. Ancak mide, bağırsak gibi problemleriniz varsa ya da şişkinlik gibi bir sorunla mücadele ediyorsanız dut kurusu size yardımcı olabilir. 

Şekerli bir tada sahip olmasıyla kilo vermek isteyenler korkarak yaklaşsa da sanılanın aksine yanında yoğurt gibi probiyotik bir besinle diyet listelerinin ara öğünlerinde önemli bir yere sahiptir. Nedeni ise kan şekerini düzenlemesi ve lifli bir yapıda olması. Ve tabii ki tatlı krizlerini bastırırken uzun süren tokluk hissi ile daha az yemenizi sağlaması.  

1- Diyette Taze Dut Yenir mi ? Dut Kurusu Diyeti 

Dut kurusu gibi taze dut da diyette tüketilmektedir. Genellikle her mevsim taze dut bulmak zor olduğundan dolayı, daha çok dut kurusu tüketilmektedir. Hatta taze dutun kalori miktarı, kurutulmuş dutun kalori miktarından daha fazladır. Kurutulmuş halde olan dutun 100 gramı yaklaşık olarak 330 kalori iken, taze halde bulunan dutun 100 gramı yaklaşık olarak 45 kaloridir.

dut-kurusu-diyette-dut-yenir-mi
Dut Kurusu Nedir? Diyette Yenir mi?

Dolayısıyla taze dut da diyette tüketilebilecek bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette diyette tüketilebilir dediğimiz için miktarını abartmanın da bir anlamı yoktur. Çünkü bir şeyin azı karar, çoğu zarardır. Diyet yaparken bu kural asla akıldan çıkarılmamalıdır. Diyette asıl başarıyı vücudun ihtiyaç duyduğu her besinden, yeteri miktarda tüketmek getirmektedir 

2- Yaş DuKilo Aldırır mı ? 

Bu soruya “Her şeyin fazlası zarar.” demek doğru olur. Damağınızda bıraktığı cazibeye aldanmadan, bir avuç tüketmenin yüz kaloriye denk geldiğini unutmadan, yaş dutu tükettiğinizde sadece dutun vücuda sağladığı faydaları edinmiş olursunuz. Eğer bu miktarı abartarak dutun tüketiminde aşırıya gidilirse ne yazık ki vücuda fazla kalori girişi yapılmış olacak ve bunun sonucunda da kilo alınmış olacaktır.

Dolayısıyla yaş dutun kalorisinin düşük olmasına aldanmayıp, vücudun ihtiyacı oranında tüketmek daha doğru olacaktır. Özellikle diyet listeniz varsa, dut kurusunu bu diyet listesine dahil ederek günlük 2 avuç tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. 

Kuru Dut Kilo Aldırır mı?

Kuru dut diyeti olarak adlandırılan bir diyet olsa da elbette fazla tüketimi, kontrolsüz hareket kişilere olumsuz dönüş sağlayacaktır. Kuru meyvelerin yaş meyvelere nazaran daha faydalı ve az kalorili olduğu bilinir. Kuru dut da yaş duta göre daha faydalıdır. Ancak bu kuru meyvenin aşırı tüketilmesi kilo alımına sebep olacaktır. 1 avuç kuru dutun 100 kaloriye denk geldiğini bilerek hareket etmek daha doğru olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi diyette pek çok besinden faydalanılmaktadır. Bu besinler sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olmaktadır. Bu nedenle diyette seçilecek besin oldukça önem arz etmektedir. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yok ise 1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi yazımıza bakarak bilgi edinebilirsiniz.


 

Yoruma kapalı.