Ender Saraç 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Hurma Diyeti

Hadis-i Şeriflerde adı geçen, Ramazan ayında İftar sofralarında mutlaka bulunan hurma Dünyada en çok tüketilen meyvelerin başında geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda insan DNA’sını değiştirebilen ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan tek besin olduğu kanıtlanmıştır. A, B ve C vitaminleri, selenyum ve flor gibi besin öğelerini içerir. Önemli bir antioksidan kaynağı olan hurma yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Son yıllarda popüler hale gelen hurma diyetinin en sağlıklı kilo verme yöntemi olduğunu belirten Ender Saraç sizlere 1 haftada 5 kilo verdirecek bir diyet programı sunuyor.

Hurma Kaç Kalori?

Dünyada birçok çeşidi bulunan hurmaların kalori değeri taze ve kuru olmalarına göre değerlendirilir. Kuru hurma taze hurmaya göre biraz daha kalorilidir. Ancak her ikisinin de besleyici değerleri oldukça fazladır.
1 adet (15 gr) taze hurma 11 kalori
1 adet (15 gr9 kuru hurma 42 kalori

Kuru Hurma:

Güneşte kalarak kurutulan kuru hurma A,C vitaminleri, kalsiyum, demir ve folik asit içerir. 1 adet kuru hurmada 11.25 gr karbonhidrat, 2.25 gr lif bulunur. Günde 1 adet meyve yerine 3 adet kuru hurmaya eş değerdir.

Taze Hurma:

C vitamini içeren antioksidan kaynağı olan taze hurma kilo vermenizi hızlandırıcı etkiye sahiptir. 1 adet taze hurmada 2.3 gr karbonhidrat ve 0.5 gr lif vardır.

Hurma Lif Kaynağıdır

Kalori değeri düşük, lif oranı yüksek olan hurmanın diyet yaparken tüketilmesi daha kolay kilo verilmesini sağlar. Lifli olduğu için yavaş sindirilen hurma sizi gün boyu tok tutacaktır. Açlığınızı bastıran hurma içerdiği doğal şeker sayesinde tatlı ihtiyacınızı da karşılar. Mide bulantısı, mide yanması, şişkinlik gibi hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önleyen hurma toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Özellikle diyabet hastalarına fayda sağlayan hurma kan şekerini dengeler. Böylece sürekli bir şeyler atıştırma isteğinizi durdurmuş olursunuz.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet listenizde çok az miktarda besin olmasına rağmen sürekli hurma tüketilmesi nedeniyle halsizlik, baş dönmesi, güçsüzlük ya da uyuma isteği gibi sorunlar yaşamazsınız. Her öğünde 7 adet olmak kaydıyla günde toplam 21 adet hurmanın tüketilmesi gereklidir. Aynı zamanda kalsiyum alabilmeniz için bolca yoğurt tüketilmesi gerektiğini belirten Ender Saraç bu diyetin 7 günden fazla yapılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Günde 3 litre su ve 2-3 fincan şekersiz bitki çayı tüketilebilir.

Hurma Diyeti İle Göbek Yağlarından Kurtulun

Hurma diyeti metabolizma hızınızı arttırarak yağ yakma sürecini kısaltır. Özellikle göbek bölgesinde depolanmış yağların erimesine katkı sağlayan hurma diyeti ile haftada 5 kilo verebilirsiniz. Diyet yaparken hurmaların tok tutma ve bağırsakları yumuşatma özelliğini arttırmak için tüketeceğiniz hurmaları bir gece önceden bıçakla kesin ve suda bekletin. Böylece daha etkili hale gelen hurmalar sayesinde daha hızlı kilo kaybı yaşarsınız.

Yoruma kapalı.