Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)

Toplum içinde sıklıkla duyarız Genetiği Değiştirilmiş Organizma’lı gıdayı ama bir çoğumuz tam olarak ne olduğunu ve sağlığa ne gibi olumsuz etkisi olduğunu bilmiyoruz. Bu sebeple doğal yaşamın şart olduğu şu dönemler de sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eden ve hemen hemen her gıdaya uygulanan bu işlemden bahsedeceğim.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Nedir ?

Genetik mühendisleri tarafından çeşitli yöntemlerle organizmalarda oluşturulan kalıtımsal değişikliklere G.D.O. denir. Bu işlem sonucu oluşan gıdaların güvenli olduğuna dair hiçbir belge olmaksızın ne yazık ki halkın sofrasında hızlıca yerini almış bulunmaktadır. Hatta bir çok bilim adamı; araştırmalarla GDO‘nun zararlı olduğunu belirtenleri şarlatan olarak nitelendiriyorlar. Bu da “ekonomi zarar göreceğine insan zarar görsün .” mantığının temelde var olduğunu gösteriyor.

Bakınız: En Hızlı Kilo Verdiren Diyetler

“Bilgiyle daha doğru beslenebilir, çocuklarınıza daha sağlıklı yiyecekler yedirerek onlara sağlıklı bir gelecek verebilirsiniz. “

Çağımızda birçok bilim adamı dahi ekonomi için bizlerin sağlığını hiçe sayabiliyorken sizler at gözlüğünden sakınıp kendinizi bilimden bilimin gücünden kendinizi esirgemeyin.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)

G.D.O.’nun amacı nedir ?

G.D.O.’nun amacı gıdayı daha dayanıklı, daha güçlü ve daha verimli kılmaktır. Farklı organizmalardan gen transferi yapılarak elde edilen bu ürünler aslında bizleri bilmeden birer deney farelerine dönüştürdü. Çünkü sağlıklı olup olmadığı emin olunmadan hatta olumsuz bir çok yan etkisi varken piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir: GDO’lu gıdalar artık evlerde ve tarlalarda kolayca tespit edilecek

Bu deneyin tehlikeli bir deney olabileceğine dair ilk yüksek sesli uyarılardan biri 2009 yılında American Academy of Environmental Medicine’dan (AAEM) geldi. AAEM, ekolojik ve çevresel faktörlerin insan sağlığı üstündeki klinik etkileri ile ilgilenen uzmanlar tarafından oluşturulmuş bir kuruluş. 1965’ten bugüne ekolojik hastalıkların tanınması ve teşhis yöntemleri geliştirilmesi üzerine önemli çalışmalara imza atmış olan AAEM’nin açıklaması şöyle: “Hayvanlar üstünde yapılan birçok çalışma genetik olarak değiştirilmiş gıdaların kısırlıktan, bağışıklık problemlerine, hızlı yaşlanmaya, insülin seviyesindeki düzensizliklere ve başlıca organlar ile sindirim sistemini etkileyen sorunlara kadar birçok ciddi sağlık riski taşıdığını gösteriyor.”

G.D.O.’nun zararları

  • Çoğu GDO’ nun içerdiği böcek öldüren toksinlere hamile kadınların kanında ve fetüsünde rastlandı.
  • GDO’ ların salgıladığı böcek zehrinin tamamının insan sindirim sisteminde parçalanmadığı ortaya çıktı.
  • GDO ekim tarlalarında kullanılan yabani ot ilaçları, memeliler için toksik etki ve insanlarda hormonal dengeyi bozma riski taşıyor.
  • GDO’ lar öldürücü alerjilere neden olabilir.
  • GDO’lu yemler, hayvanlarda antibiyotik direncini artırır, antibiyotiklerin etkisini azaltır.
  • Zehir salgılayan GDO’ lar, kelebekler gibi zararsız canlıların ölümüne neden olur.
  • GDO üretimi, süper dayanıklı böcek ve yabani bitki türleri yaratır. Bu türlerin varlığı ekosisteme ve tarıma büyük tehdit oluşturur.

 

 

 

Yoruma kapalı.